Trasa 21: Rybnik, Rudy, Racibórz, Bieńkowice

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Rynek, Rybnik

Nawiguj

Rybnicki Rynek to wizytówka miasta. Wokół placu znajdują się zadbane kamieniczki, a w nich sklepy i klimatyczne kawiarnie. Przed nami intensywny dzień, dlatego dobrze zacząć go mocnym espresso w jednej z nich.

Muzeum im. o. Emila Drobnego, Rynek 18, Rybnik

Nawiguj

Jest to muzeum regionalne, dokumentujące dzieje ziemi rybnicko-wodzisławskiej.

Najważniejsze fakty dotyczące historii i kultury regionu przedstawia ekspozycja pt. “Rybnik nasze miasto”. Osobne wystawy poświęcono działalności gospodarczej (pt. “Cechy rzemieślnicze w miastach Górnego Śląska do 1939 r.”) i przemysłowi wydobywczemu (zainscenizowane podziemia kopalni) na tych terenach.

Wśród wielu eksponatów mnie szczególnie zaintrygowały m.in. żakiety kobiet, zakładane do ślubu (czarne, żeby były praktyczne), oraz zegar odmierzający czas lotu gołębi.

Strona muzeum

Zabytkowa Kopalnia Ignacy, ul. Mościckiego 3, Rybnik

Nawiguj

Jest to kopalnia węgla kamiennego, jedna z najstarszych na Górnym Śląsku. Powstała w 1792 r., a jej eksploatację zakończono w 1995 r. Niewiele później, bo w 1999 r. jej część udostępniono do zwiedzania.

Główną atrakcją jest parowa maszyna wyciągowa z 1900 r. obsługująca szyb “Głowacki”. Możemy tu również zobaczyć wystawę poświęconą górnictwu. Z kolei dawna wieża ciśnień służy obecnie jako punkt widokowy.

Strona kopalni

Zabytkowa stacja kolejki wąskotorowej, Szkolna 1, Rudy

Nawiguj

Znajduje się tu skansen kolei wąskotorowej. Można w nim zobaczyć zabytkową lokomotywownię, zaś na torach postojowych wiele lokomotyw i wagonów. Ciekawą atrakcją jest przejażdżka drezyną po terenie stacji.

Można również przejechać się kolejką wąskotorową. Do wyboru mamy dwie trasy, które biegną przez malownicze tereny: Rudy-Rybnik Stodoły-Rudy lub Rudy-Stanica-Rudy. Niektóre ze składów są obsługiwane przez lokomotywy parowe!

Protip: Nie siadajcie zbyt blisko czoła pociągu, a nie będziecie musieli wdychać dymu lub spalin z lokomotywy.

Strona stacji

Pocysterski zespół klasztorno-pałacowy, ul. Cysterska 4, Rudy

Nawiguj

Zespół składa się z kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zbudowanego na początku XIV wieku oraz średniowiecznego, pocysterskiego klasztoru i dobudowanych do niego skrzydeł barokowej rezydencji pałacowej. Otacza go ogród przypałacowy, stworzony w XIX wieku w stylu angielskim.

Przy okazji zwiedzania zabudowań możemy obejrzeć kilka wystaw. Mi najbardziej przypadła do gustu ekspozycja pisanek z całego świata.

Obecnie funkcjonują tutaj sanktuarium Matki Boskiej Pokornej oraz Ośrodek Formacyjno-Edukacyjny diecezji gliwickiej.

Strona zespołu

Arboretum Bramy Morawskiej, ul. Markowicka 17, Racibórz

Nawiguj

Arboretum jest bardzo duże i dzieli się na dwie części. Pierwsza (mniejsza) to ogród właściwy, w którym znajdują się kolekcje roślin i ośrodki dydaktyczne. Druga (większa) to część przyrodniczo-krajobrazowa, z fragmentami naturalnej przyrody.

Można tutaj spacerować godzinami, po drodze odkrywając różne atrakcje. Jedną z ciekawszych, szczególnie dla dzieci, jest mini zoo. Warto też zobaczyć schron przeciwlotniczy z II wojny światowej, czy zimozielony labirynt z roślin iglastych.

Strona arboretum

Rynek, Racibórz

Nawiguj

Przed kolejnymi atrakcjami przyda się nam chwila odpoczynku. Proponuję zatem przysiąść na raciborskim Rynku w jednej z kawiarni. Przy okazji możemy zobaczyć charakterystyczną, późnobarokową Kolumnę Matki Bożej. Jest to wotum dziękczynne za cofnięcie epidemii cholery, która nawiedziła miasto w 1708 r. i 1715 r.

Muzeum w Raciborzu, ul. Gimnazjalna 1, Racibórz

Nawiguj

Zbiory muzeum można oglądać w dwóch lokalizacjach: w dawnym kościele pw. św. Ducha z XIV wieku oraz w położonym tuż obok budynku przy ul. Chopina 12.

Najciekawsze ekspozycje znajdują się w budynku pokościelnym. Wystawa pt. “W domu Ozyrysa” jako jedyna na Śląsku prezentuje zespół zabytków starożytnego Egiptu, m.in. mumię Egipcjanki Dżet-Amonet-ius-anch. Możemy tu również zobaczyć krypty książęce Piastów i Przemyślidów, czy też najstarszy w Polsce gotycki piec.

W budynku przy ul. Chopina 12 mieszczą się z kolei wystawy przedstawiające historię i kulturę regionu.

Strona muzeum

Zamek Piastowski w Raciborzu, ul. Zamkowa 2, Racibórz

Nawiguj

Początki raciborskiego grodu sięgają prawdopodobnie X wieku. Zamek murowany został wybudowany pod koniec XIII wieku przez piastowskiego księcia Przemysła.

Zwiedzając kompleks zamkowy warto przede wszystkim zwrócić uwagę na powstałą około 1290 r. kaplicę zamkową pw. św. Tomasza Becketa. Uznawana jest za perłę śląskiego gotyku.

Turyści mogą odwiedzić także Dom Książęcy, w którym znajduje się kilka wystaw, m.in. makiet pałaców ziemi raciborskiej.

W północnym skrzydle zamku działa historyczny browar, zaś cały kompleks otacza park zamkowy.

Strona zamku

Zabytkowa kuźnia, ul. Wojnowska 5, Bieńkowice

Nawiguj

Jest to najstarsza kuźnia w Polsce. Jej historia sięga 1702 r. Od początku należy do rodziny Sochów. Obecnie kuźnię prowadzą Robert (syn) i Jan (ojciec) Socha, mistrzowie kowalstwa artystycznego.

Przy kuźni działa prywatne muzeum kowalstwa. Można tu obejrzeć stare narzędzia, a także podpatrzyć kowali przy pracy. Wstęp jest darmowy, jednak warto zostawić jakiś datek. W końcu odrywamy mistrzów od pracy, uważam więc, że należy im to wynagrodzić.