Trasa 210: Staniszów, Sołtysia Góra, Cieplice, Jagniątków

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Pałac Na Wodzie, Staniszów 23, Jelenia Góra

Nawiguj

Pałac na Wodzie to dawny Dwór Staniszów Dolny, który powstał w drugiej połowie XVIII w. Przebudowany ok. 1830 r. Otacza go przepiękny park. Obecnie, znajduje się tam hotel i restauracja.

Rezydencja o zwartej formie, z czterospadowym dachem i ozdobnymi lukarnami. Na przedniej części budynku wyróżnia się wysunięty, oparty na kolumnach portyk z tarasem i dekoracyjnym szczytem umieszczonym nad nim na dachu. Pałac składa się z dwóch kondygnacji i poddasza, a z prawej strony przylega do niego długa, parterowa przybudówka. Od strony wschodniej kompleks zamknięty jest czworobocznym dziedzińcem, otoczonym budynkami gospodarczymi folwarku.

Strona pałacu

Zamek księcia Henryka, Marczyce

Nawiguj

Aby dostać się na Zamek Henryka musimy zostawić samochód na parkingu i pieszo udać się na Górę Grodna, czyli najwyższe wzniesienie Wzgórz Łomnickich. Będzie czekać tam na nas myśliwska budowla z początku XIX w. Początkowo wybudowano tylko neogotycką wieżę- służyła za punkt widokowy i schron myśliwski. Dopiero w latach 40 XIX w., zamek nabrał obecnych kształtów. 

Z baszty rozpościera się przepiękny widok na niemal całe pasmo Karkonoszy, od Śnieżki aż po Śnieżne Kotły, oraz przyległe miejscowości.

Wieża widokowa na Sołtysiej Górze, Jelenia Góra

Nawiguj

Sołtysia Góra, znana również jako Strzelecka Góra to jeden z najładniejszych punktów widokowych w Jeleniej Górze. Swoją nazwę zawdzięcza sołtysowi wsi Malinnik, ponieważ do niego należała. Już w 1866 r. wybudowano tu pierwszą wieżę, aby móc podziwiać zachwycające widoki. Pojawiła się również strzelnica, kręgielnia i restauracja z przestronną salą do tańca. 30 lat później zastąpiono drewnianą wieżę murowaną, która miała 5 kondygnacji. II wojna światowa nie była dla niej łaskawa- przestała nadawać się do użytku. Dopiero 2020 r. pozwolił na jej odbudowanie i podziwianie urokliwych okolic.

Termy Cieplickie i Park Norweski, Park Zdrojowy 5, Jelenia Góra

Nawiguj

Czas na jedną z najsłynniejszych atrakcji Jeleniej Góry- Termy Cieplickie. Jednak zanim do nich dotrzemy, zostawiamy nasze pojazdy na parkingu B term i udajemy się na spacer do Parku Norweskiego. Został on założony na początku XX w. przez właściciela fabryki maszyn papierniczych- Eugena Füllnera. Ogród stanowił barierę między zakładem produkcyjnym a osiedlem pracowniczym. Obecnie możemy w nim podziwiać urokliwy staw z kamiennym mostkiem, Pawilon Norweski, altanę oraz kolorową fontannę. 

Po spacerze wracamy do term. Jest to kompleks basenów o wyjątkowym składzie chemicznym oraz temperaturze wód termalnych. Są to wody fluorkowo- krzemowe i mogą osiągnąć temperaturę nawet 89°C. Pozyskiwane są z odwiertu o głębokości prawie 2 km. Ośrodek ma 3 strefy- wewnętrzną, zewnętrzną i SPA, więc każdy znajdzie coś dla siebie. 

Strona term

Pałac Schaffgotschów, pl. Piastowski 27, Jelenia Góra

Nawiguj

Po wyjściu z term zachęcam do kolejnego spaceru po parku. Umożliwi nam to dotarcie do Pałacu Schaffgotschów. Samochód proponuję zostawić nadal na parkingu przy termach.

Tym razem jest to Park Zdrojowy, który został utworzony w XVIII w. na terenie dawnej warzywni. Początkowo miał charakter ogrodu francuskiego, lecz w 1838 r. przeszedł kompleksową przebudowę, przyjmując formę angielską.

Po dotarciu do pałacu możemy zauważyć odrestaurowane kartusze herbowe rodu Schaffgotschów. XVIII- wieczny budynek w Jeleniej Górze przeżył liczne perturbacje wojenne i przetrwał nieuszkodzony aż do obecnych czasów. Wchodząc do środka zobaczymy wnętrza, które zachowały wiele pierwotnych elementów np. plafony, posadzki, piece czy meble. W sali balowej ostał się kryształowy żyrandol, sztukateria czy mozaika podłogowa. Aktualnie budynek jest oddziałem Politechniki Wrocławskiej.

Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach, Cieplicka 11A, Jelenia Góra

Nawiguj

Z pałacu udajemy się do Muzeum Przyrodniczego, które swoje zbiory zawdzięcza w głównej mierze rodzinie Schaffgotschów. Swoją siedzibę ma w dawnym pocysterskim klasztorze, w którym odkryto freski z drugiej połowy XVII w. Sam budynek został wzniesiony w latach 1671-1684 i reprezentuje skromną architekturę dwukondygnacyjną z krużgankiem. 

W swoich zbiorach muzeum posiada kolekcję motyli, minerałów, gipsowych grzybów oraz wypchane zwierzęta. Ponadto, zaznajomimy się tam z historią Cieplic, Uzdrowiska i Schaffgotschów.

Strona muzeum

Zamek Chojnik – ruiny, Bronisława Czecha 14, Jelenia Góra

Nawiguj

Ta atrakcja wymaga od nas dłuższej wędrówki. Zostawiamy, więc samochody na parkingu i ruszamy ku ruinom zamku Chojnik. Wybudował go książę Bolko II w XIV w., a następni właściciele to dobrze nam znany ród Schaffgotschów, którzy zmodernizował go w stylu renesansowym. Niestety w 1675 r. zamek spłonął i nie został odbudowany. 

Podczas zwiedzania ruin zamku możemy posłuchać legend np. o księżniczce Kunegundzie, postrzelać z kuszy czy wspiąć się na wieżę. Zapierające dech w piersiach widoki na Karkonosze zrekompensują nam ten dłuższy spacer 🙂

Wodospad- Zapora przeciwrumowiskowa, Jagniątków, Jelenia Góra

Nawiguj

Mini wodospad, a właściwie to sztucznie utworzona kaskada znajduje się w Jagniątkowie na potoku Sopot. Zapora stanowi relikt dawnej infrastruktury przeciwpowodziowej wybudowanej po powodzi w lipcu 1897 r. Miała zatrzymywać niesione z nurtem głazy, kamienie i drzewa.

Źródła Sopotu znajdują się na północnym stoku Śląskiego Grzbietu na wysokości 1215 m n.p.m. Skutkiem tego są duże i strome spadki jego wód. W połączeniu z intensywnymi opadami deszczu i roztopami, zwłaszcza w XIX w., stanowił potencjalne ryzyko powodzi.

Obecnie jest to często uczęszczane miejsce, które emanuje niezwykłym urokiem i pozwala na wędrówkę po Karkonoskim Parku Narodowym.

Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”, Michałowicka 32, Jelenia Góra

Nawiguj

Jeleniogórskie muzeum miejskie swoją siedzibę ma w rezydencji niemieckiego pisarza i zdobywcy Nagrody Nobla- Gerharta Hauptmanna. Przypominający zamek i będący architektonicznym mixem historyzmu i neorenesansu dom, został wzniesiony w latach 1900-1901. Pisarz mieszkał w nim aż do swojej śmierci. 

Muzeum prezentuje wystawy związane z życiem i twórczością Gerharta Hauptmanna oraz historią regionu. Zgromadzono np. pierwsze wydania książkowe czy fragmenty korespondencji. Możemy również zobaczyć gabinet pisarza, dawną bibliotekę, salę kominkową, jadalnię oraz hol ozdobiony w 1922 r. polichromią.

Strona muzeum