Trasa 212: Szklarska Poręba, Jakuszyce

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Muzeum Mineralogiczne, Kilińskiego 20, Szklarska Poręba

Nawiguj

Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie jest prywatną placówką założoną w 1993 r. przez rodzinę Sokołowskich. Ekspozycja obejmuje około 2500 eksponatów, w tym minerały, skamieniałości, a nawet meteoryt Gibeon pochodzący z kosmosu. Wartościową częścią muzeum jest „Las Karboński” przed budynkiem, zawierający skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon- rosło ono ok. 300 milionów lat temu.

Osobny dział muzeum poświęcony jest skamieniałościom i szkieletom dinozaurów. Kolekcje minerałów pochodzą z różnych miejsc, takich jak Karkonosze, Góry Izerskie, Wojcieszyce, Trepcza i Cavnik i są to np. kalcyty i stalaktyty czy rudy metali.

Strona muzeum

Młyn Łukasza, 1 Maja 16, Szklarska Poręba

Nawiguj

Kolejną atrakcją w Szklarskiej Porębie jest zabytkowy Młyn Łukasza. Jego historia sięga 1870 r., kiedy to został przebudowany na zajazd, zachowując przy tym swoje pierwotne funkcje młyna wodnego. Obiekt ten, będący jednym z najstarszych zabytków w Szklarskiej Porębie, pełnił różne role na przestrzeni lat, m.in. jako tartak czy karczma. Po pożarze w początkach XX w., z inicjatywy Ewarysta Töpfera budynek został odbudowany w stylu wiejskich chat z konstrukcją przysłupowo-zrębową. Była to także siedziba lokalnej grupy artystów, Bractwa Świętego Łukasza.

Obecnie Młyn Łukasza to m.in. restauracja, zachowująca klimat oryginalnej architektury górskiej. Niestety, trafiłem na dzień, w którym był zamknięty, więc nie przetestowałem tutejszej kuchni.

Spacer po Szklarskiej Porębie, Jedności Narodowej 18, Szklarska Poręba

Nawiguj

Po wyjściu z młyna sugeruję udać się na krótki spacer po mieście. Zaczynamy od Skweru Radiowej Trójki. Swoją nazwę zawdzięcza ogłoszeniu miasta Stolicą Programu III Polskiego Radia. Możemy w nim zobaczyć Trójkową Aleję Gwiazd, z odciskami ust spikerów i dziennikarzy Trójki na murze przy alejce. Kolejnym punktem jest Pomnik Ducha Gór Liczyrzepy, który jest wzorowany na jego najstarszym wizerunku. U jego stóp umieszczono kapsułę czasu- ma ją chronić do setnej rocznicy nadania praw miejskich Szklarskiej Porębie. Następnie udajemy się do Skweru Obrońców Granic, który oddaje hołd żołnierzom WOP- u i strażnikom granicznym, którzy przez lata chronili granicę w Karkonoszach i Górach Izerskich.

Podczas spaceru można również zauważyć ciekawe elementy zabudowy oraz słynnego słomianego misia, który stoi pod karczmą. Warto również się rozejrzeć i podziwiać tradycyjną, góralską drewnianą architekturę.

Warto również zahaczyć o taras widokowy, który zapewnia doskonały punkt obserwacyjny na Szrenicę i Śnieżne Kotły. Platforma widokowa została umiejscowiona na skale Karczmarz. Jej nazwa nawiązuje do dawnej karczmy, która kiedyś stała w tym miejscu. 

Wystawa Klocków Brick City, Jedności Narodowej 5, Szklarska Poręba

Nawiguj

Nasz spacer kończymy na wystawie klocków LEGO Brick City. To największa interaktywna ekspozycja modeli i makiet zbudowanych z klocków LEGO w regionie. Misternie przygotowane makiety, utrzymane w bajkowym klimacie, składają się z tysięcy kolorowych klocków. Ekspozycja ukazuje budowle z klocków oraz wystawę historyczną, którą tworzy 7 interaktywnych i ruchomych dioram. Demonstrują one zapomniane zawody regionu Karkonoszy, np. poszukiwaczy minerałów, drwali, kurzaczy czy hutników. 

Strona wystawy

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada, Pstrowskiego 5A, Szklarska Poręba

Nawiguj

Z wystawy klocków udajemy się pieszo do Parku Esplanada, który jest otwarty cały rok. Jedną z głównych atrakcji jest Alpine Coaster, czyli górska kolejka grawitacyjna o ponad 500 m długości, prowadząca między drzewami i Wieża Emocji, gdzie można doświadczyć chwilowego uczucia nieważkości spadając 12 m w dół. Oczywiście jest też mini golf, labirynt z torem przeszkód, zjeżdżalnie i suchy basenem, a także dmuchańce, 6 m góra wspinaczkowa, Laser Ponton, czyli strzelanie laserową wiązką do pontonów na kółkach oraz symulator rodeo, który czeka na miłośników mocnych wrażeń. 

W sezonie zimowym dostępne jest lodowisko i snowtubing, a przy parku działa kawiarnia oferująca pyszne kawy, ciasta, czekolady i praliny.

Strona parku

Krucze Skały, Szklarska Poręba

Nawiguj

Krucze Skały, położone w zachodnich Karkonoszach w Szklarskiej Porębie, to niezwykłe miejsce, które skrywa zarówno piękną przyrodę, jak i bogatą historię przesiąkniętą legendami. Skały te, tworzące granitognejsową wychodnię skalną, sięgają wysokości nawet 30 m, prezentując imponujące filary i kształty. Stały się swoistym centrum wspinaczkowym z trasami o różnych stopniach trudności i świetnym punktem widokowym.

Według miejscowych podań, Krucze Skały zyskały swoją nazwę od przylatujących tu kruków, które, podobno, opowiadały sobie historie z Karkonoszy. Legenda ta wpleciona jest w opowieść o dwóch braciach– jednym bogatym, drugim biednym drwalem.

Biedny drwal, walcząc z biedą, zdecydował się poświęcić wzrok, aby zdobyć mąkę dla swoich głodujących dzieci. W wyniku tego tragicznego wyboru, postanowił zasiąść pod Kruczymi Skałami i został obdarowany cudownym uzdrowieniem przez sowy, które opowiadały mu tajemne wiadomości zebrane w trakcie Sowiej Nocy. Dzięki nim odzyskał wzrok i znalazł skarb ukryty w potoku.

Z kolei bogaty brat, zazdroszcząc biednemu jego szczęścia, postanowił podążyć tym samym śladem. Niestety dla niego, zamiast spotkać sowy, przywitały go kruki, które zidentyfikowały go jako niegodziwca. Został bestialsko rozerwany na kawałki, co stało się karą za jego chciwość i złe uczynki.

Wodospad Kamieńczyka, Szklarska Poręba

Nawiguj

Wodospad Kamieńczyka to imponująca kaskada potoku Kamieńczyk, spadająca trzema stopniami z wysokości 27 m. Strumień osiąga szerokość ok. 15 m przy samym wodospadzie, a następnie zwęża się do 3 m, tworząc imponujący pięciometrowy kocioł eworsyjny wypełniony blokami skalnymi. Poniżej wodospadu rozciąga się kanion o długości 100 m. W pobliżu znajdują się schroniska “Kamieńczyk” i “Szałas Sielanka”, a taras obok nich pozwala rzucić okiem na Wodospad Kamieńczyka.

Historia wodospadu obejmuje obecność Złotej Jamy za środkową kaskadą, sztucznie wykutej przez walończyków, poszukujących ametystów i pegmatytów. Ze względu na wypadki związane z obrywającymi się odłamkami skalnymi, ściany wodospadu zabezpieczono siatką. Wodospad Kamieńczyka zyskał również sławę jako sceneria filmu “Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.

Aby podziwiać wodospad z góry trzeba zapłacić za wejście do parku, jednak moim zdaniem, najlepszy widok na kaskadę jest z dolnej części wąwozu. Tutaj obowiązują dodatkowe bilety- bilet wstępu do parku nie zapewnia darmowego wejścia do wąwozu! Zalecam sprawdzenie aktualnych cen i godzin otwarcia, ponieważ wejście do wąwozu nie zawsze jest dostępne.

Polana Jakuszycka – Dolnośląskie Centrum Sportu, Jakuszyce 8, Szklarska Poręba

Nawiguj

Polana Jakuszycka to wyjątkowy ośrodek narciarstwa biegowego i biathlonu. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi, który sprzyja długotrwałemu zaleganiu śniegu przez średnio 156 dni w roku, miejsce to stało się siedzibą Dolnośląskiego Centrum Sportu.

Oferując wiele tras przygotowanych zarówno do biegów, jak i narciarskich wędrówek, Polana Jakuszycka jest odpowiednia zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Na terenie ośrodka organizowane są różnorodne wydarzenia, np. coroczny Bieg Piastów w marcu.

Ośrodek uznawany jest za najnowocześniejszy w Europie, oferujący atrakcje przez cały rok. Od 90 km tras biegowych i rowerowych, ze zróżnicowanymi poziomami trudności, po basen w Centrum SPA, halę sportową, trasy do jazdy na nartorolkach, wypożyczalnie sprzętu, szatnie, restaurację, bistro z barem kawowym, aż po tarasy z widokiem na Góry Izerskie – wszystko to sprawia, że Polana Jakuszycka to doskonałe miejsce dla miłośników sportów zimowych, letniego wypoczynku oraz komfortowego pobytu.