Trasa 213: Świeradów Zdrój

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Wodospad Poidło i grób Liczyrzepy, Świeradów Zdrój

Nawiguj

Pomiędzy Szklarską Porębą, a Świeradowem Zdrój znajduje się sztucznie utworzony wodospad. Jego nazwa- Poidło- pochodzi od dawnych praktyk pojenia zwierząt gospodarskich w tych okolicach. Kaskada ma wysokość ok. 590 m n.p.m. Powstała na starym progu przeciwrumoszowym, a okoliczne mostki tylko dodają uroku tym terenom.

Obok Wodospadu Poidło znajdziemy symboliczny grobowiec Liczyrzepy. Jest to formacja skalna, która upamiętnia lokalne legendy o Duchu Gór, które sięgają średniowiecza. Liczyrzepa początkowo był uosobieniem sił przyrody związanych z kultem Świętowita, gdzie składano ofiary w postaci czarnych kogutów. Niemieckie i łacińskie podania mówią, że było on demoniczną postacią, która towarzyszyła górnikom. Miał mieszkać w okolicach Śnieżki i płatać ludziom figle, jednak nigdy ich nie krzywdził. Według legendy sudeckiej, Duch Gór miał stworzyć Błędne Skały.

Wodospad Kwisy, Nadbrzeżna 10, Świeradów Zdrój

Nawiguj

Następną atrakcją na naszej liście jest kaskada na górskiej rzece- Wodospad Kwisy. Zarówno latem, gdy upały są uciążliwe, jak i zimą, gdy temperatura spada, miejsce to przyciąga odwiedzających. Łatwe zejście do wody zachęca do kąpieli. Kwisy szczególnie upodobali sobie morsy- nie sposób ominąć znaku, który o tym informuje ;).

Wodospad ten, podobnie jak i wcześniejszy- Poidło, został stworzony celowo, aby złagodzić gwałtowny spadek rzeki w tym obszarze. Nurt wody za wodospadem jest znacznie spokojniejszy.

Ścieżka w chmurach SKY WALK, Górska, Świeradów Zdrój

Nawiguj

Skywalk w Świeradowie Zdrój to platforma widokowa znajdująca się na szczycie Stogu Izerskiego. Osiąga 62 m wysokości i 850 m długości. Kładka nie ma żadnych schodów, więc osoby na wózkach czy rodzice z małymi dziećmi mogą z niej skorzystać. Kończy ją szklany taras, który zapewnia wspaniałe widoki na góry, doliny i miasto. Obok jest również siatka w kształcie kropli, na której można skakać “w chmurach”. Aby zejść z atrakcji nie trzeba wracać tą samą drogą- można wybrać 105 m zjeżdżalnię, która zapewni dużo szybszy transport :).

NAWIGUJ prowadzi do parkingu, z którego podejście jest najlżejsze, ale niestety jest on płatny. Darmowe miejsca są dostępne, ale mają bardziej strome dojścia do SKY WALK.

Strona wieży

Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, Kościelna 1, Świeradów Zdrój

Nawiguj

Kościół św. Józefa Oblubieńca NMP składa się z dwóch części: starszej, zbudowanej pod koniec XIX wieku w stylu neogotyckim oraz nowszej, wzniesionej w latach 70. XX w. Tworzą one literę V. Starsza część, ufundowana przez hrabinę von Schaffgotsch, posiada charakterystyczną fasadę z dwiema wieżami oraz bogato zdobiony ołtarz główny dedykowany św. Józefowi. Wnętrze ozdobione jest czterema witrażami i drogą krzyżową. Nowa część kościoła została zbudowana ze względu na rosnąca liczbę wiernych. Wnętrze świątyni zachwyca również pięknymi witrażami, które nadają mu wyjątkowego charakteru.

Muzeum Zdrojowe, Konstytucji 3 Maja 1, Świeradów Zdrój

Nawiguj

Muzeum Zdrojowe, również znane jako Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego, zostało założone z okazji obchodów 260. rocznicy ocembrowania pierwszych źródeł mineralnych w Świeradowie-Zdroju. Znajduje się ono w piwnicach historycznego Domu Zdrojowego.

Ekspozycja prezentuje historię wykorzystania źródeł mineralnych od ich początków oraz rozwój samego uzdrowiska. Znajdują się tam także rzeźby, malowidła, eksponaty górnicze i informacje o historii miejscowości. Muzeum stanowi fascynującą podróż przez historię górnictwa uzdrowiskowego i jego znaczenie dla rozwoju Świeradowa-Zdroju.

Wejście do muzeum znajduje się na dziedzińcu obok fontanny przy Domu Zdrojowym. Zwiedzanie trwa ok 1 h. Podczas wizyty przechodzi się przez przeszkloną halę i wchodzi na wieżę, zawsze w towarzystwie przewodnika. Samą halę można zwiedzić bez jego udziału.

Strona muzeum

Spacer po Świeradowie, Zdrojowa, Świeradów Zdrój

Nawiguj

Po wyjściu z muzeum udajemy się na spacer do sztucznej skały, która znajduje się ok. 50 m dalej, pod schodami obok Domu Zdrojowego. Początkowo, grota wykuta w XIX w., pełniła funkcję pijalni wody mineralnej. Obecnie jest to jedynie atrakcja, którą można zwiedzać. Obok, umieszczona jest tablica upamiętniająca dr. Mieczysława Orłowicza, pioniera polskiej turystyki w Sudetach.

Następnie przechodzimy ok. 200 m do fontanny z żabkami, która wiąże się z legendą o powstaniu Świeradowa Zdroju. Głosi ona, że pewien berliński lekarz znalazł w miejscowym potoku martwą żabę. Przechodząc tamtędy przez następne dni, widział, że jej stan się nie zmienia- nie ulega rozkładowi. Zaintrygowany, postanowił zbadać wodę, odkrywając jej rzadkie lecznicze właściwości. Każdy z płazów na fontannie symbolizuje co innego- zdrowie, bogactwo, szczęście i miłość, dlatego należy pogłaskać wszystkie.

Niedaleko fontanny jest kilka poidełek z wodą pitną- “męskie”, “żeńskie”, które przedstawiają mężczyznę i kobietę w strojach z XIX w oraz bożka Flinsa- słowiańskiego boga śmierci, który miał moc wskrzeszania umarłych.

Nasze kroki kierujemy teraz w stronę kolejnej atrakcji- pracowni piernikowej ISABELL i tym sposobem zwiedziliśmy centrum Świeradowa.

Pracownia Piernikowa ISABELL, Zdrojowa 16, Świeradów Zdrój

Nawiguj

Pracownia piernikowa ISABELL to miejsce, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością. Połączenie galerii sztuki, warsztatu kulinarnego i rodzinnej atmosfery tworzy przestrzeń, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Wnętrze zarówno muzeum jak i sklepu jest urządzone w dawnej sali kinowej. Oprócz zakupu pierników czy piw kraftowych, oferowane są również warsztaty, na których można nauczyć się sztuki wypieku i dekoracji pierników. Konieczny jest wcześniejszy zapis, a same pierniki izerskie zyskały uznanie Roberta Makłowicza.

Zaraz obok pracowni rośnie Piernikowe Drzewko Spełnionych Życzeń. Należy zawiesić na nim swoje marzenie, a dzięki tajemniczym siłom- spełni się.

Strona pracowni

Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy „Stacja Kultury”, Dworcowa 1, Świeradów Zdrój

Nawiguj

Świeradowski dom kultury nazwę zawdzięcza swojej siedzibie- jest nią dawny dworzec kolejowy. Przed budynkiem rzuca się w oczy lokomotywa parowa Tp4-217 z 1918 r. W środku znajdziemy m.in. bezpłatną wystawę poświęconą kolei.

Makieta kolejowa prezentuje fragmenty linii kolejowych nr 317 i 336 z lat 1945-1970. Została wykonana w skali H0, waży niemal 800 kg i posiada ok. 105 m torów. Ujrzymy na niej m.in. 5 lokomotyw, 40 zwrotnic oraz 200 figurek ludzi i zwierząt.

Na wystawie znajduje się również prezentacja multimedialna wykorzystująca holoboxy. Przedstawia ona repliki parowozów w ich “naturalnym środowisku”.

Strona stacji