Trasa 23: Nysa, Otmuchów, Paczków

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Nysa

Nawiguj

Spacer po mieście zaczynamy na Rynku. Stąd ul. Kramarską udajemy się na rynek Solny, aby zobaczyć klasycystyczny Dom Macierzysty Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Naprzeciwko niego znajduje się barokowy kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tuż obok zobaczyć możemy budynek kolegium jezuickiego Carolinum, którego tradycje w tym miejscu kontynuuje dziś I Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego Carolinum w Nysie.

Teraz ul. Tkacką udajemy się do średniowiecznej bazyliki pw. św. Jakuba i św. Agnieszki. Budowla imponuje swoimi rozmiarami. Nie żałujcie czasu na zwiedzanie także jej wnętrza. Po wyjściu z kościoła ul. Wrocławską zmierzamy w stronę Wieży Bramy Wrocławskiej, będącej jedną z pozostałości po średniowiecznych, miejskich obwarowaniach.

Spacer kończymy przy dawnym budynku królewskiego starostwa. Dziś mieści się tu Starostwo Powiatowe w Nysie. Stąd wracamy do Rynku, aby udać się do kolejnych atrakcji.

Wieża ratuszowa, Sukiennicza 2, Nysa

Nawiguj

Jest to najmłodsza wieża ratuszowa w Polsce – powstała w 2008 r. Ma 78 metrów wysokości. Znajduje się na niej taras widokowy, pozwalający podziwiać panoramę miasta i okolicy. Można na niego wejść schodami lub wjechać windą.

Muzeum Powiatowe, ul. Biskupa Jarosława 11, Nysa

Nawiguj

Siedzibą muzeum jest barokowy pałac biskupi.

Zbiory archeologiczne można oglądać na wystawie pt. “Pradzieje ziemi nyskiej”. Prezentowane eksponaty pochodzą z okresów od paleolitu do wczesnego średniowiecza.

Zbiory historyczne rozdzielone są między kilka wystaw. Ich tematyka koncentruje się m.in. wokół kultury materialnej, sztuki i rzemiosła artystycznego, czy militariów. Mnie szczególnie zaintrygowała wystawa pt. “Procesy czarownic na pograniczu nysko-jesenickim”.

W muzeum można również zobaczyć galerię malarstwa obcego z okresu od XV do XIX wieku, prezentującą obrazy holenderskich, flamandzkich, niemieckich czy też włoskich mistrzów.

Strona muzeum

Fort Prusy, ul. Obrońców Tobruku, Nysa

Nawiguj

Fort został zbudowany w latach 1743-1745. Jest to największy z obiektów fortyfikacyjnych twierdzy Nysa.

Wokół fortu biegnie ścieżka, pozwalająca dokładnie go obejrzeć. Można także wejść do wielu suchych fos oraz na dziedziniec fortu. Podejmując eksplorację trudniej dostępnych zakamarków fortu należy pamiętać o latarce.

Twierdza Nysa jest jednym z największych systemów fortyfikacyjnych w Europie. Co więcej jest dość dobrze zachowana. Oprócz fortu Prusy turyści zobaczyć mogą m.in. bastion św. Jadwigi, czy fort II.

Strona twierdzy

Rynek, Otmuchów

Nawiguj

Na Rynek w Otmuchowie warto zajrzeć z dwóch powodów. Pierwszym jest renesansowy budynek ratusza z 1538 r., będący siedzibą władz miasta. Drugim natomiast znajdujący się nieopodal barokowy kościół pw. św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego. Chociaż plan mamy dziś napięty, warto zajrzeć do środka by choć przez chwilę popatrzeć na jego zabytkowy wystrój.

Zamek w Otmuchowie, ul. Zamkowa 4, Otmuchów

Nawiguj

Historia zamku sięga XII wieku. Do 1810 r. była to rezydencja biskupów wrocławskich.

Do dziś zachowało się jedynie skrzydło północno-wschodnie zamku. Mieszczą się tutaj hotel i restauracja. Turyści mogą jednak wejść na zamkową wieżę, z której rozpościera się ciekawy widok.

Strona zamku

Wieża ratuszowa, Rynek 1, Paczków

Nawiguj

Naszą wizytę w Paczkowie rozpoczynamy na tutejszym Rynku. Na początku kierujemy się do renesansowej wieży ratuszowej. Możemy stąd podziwiać interesującą panoramę okolicy.

Po zejściu z wieży proponuję przespacerować się wokół Rynku. Obejrzeć ratusz oraz kamieniczki, z których najstarsze pochodzą z około 1500 r.

Chcąc dostać się na wieżę bilet wstępu należy kupić w pobliskim biurze TeraTour.

Strona biura

Kościół pw. św. Jana Ewangelisty, ul. Kościelna 13, Paczków

Nawiguj

Kościół został zbudowany w XIV wieku. W XVI wieku, wobec rosnącego zagrożenia ze strony Turcji, świątynię przebudowano wzmacniając jej walory obronne.

W ramach tej przebudowy powstała Studnia Tatarska. Jest to dawna studnia drenażowa, która po oczyszczeniu i wmurowaniu cembrowiny miała służyć obrońcom miasta i ludności szukającej schronienia w obliczu tureckiego oblężenia.

Dom Kata, ul. Wojska Polskiego 23, Paczków

Nawiguj

Budynek powstał w XVIII wieku. Według podań mieszkał w nim wraz z rodziną paczkowski kat. Przemawia za tym jego lokalizacja – obok cmentarza oraz pierwszej miejskiej szubienicy.

Obecnie mieści się tutaj Centrum Informacji Turystycznej. Ponadto można obejrzeć wystawę pt. “Paczków – historia w przedmiotach” oraz zobaczyć rekonstrukcję mieszkania tutejszego oprawcy.

Muzeum Gazownictwa, ul. Pocztowa 6, Paczków

Nawiguj

Muzeum powstało w 1991 r. Mieści się w dawnej gazowni. Jest to jedyny w Polsce obiekt, w którym w całości zachowały się urządzenia do produkcji gazu miejskiego.

Ekspozycja prezentuje historię rozwoju gazownictwa. Zobaczymy tu wiele urządzeń zasilanych gazem, zarówno przemysłowych jak i domowych. Czy widzieliście kiedyś gazową lokówkę, lub lodówkę?!

Na uwagę zasługuje parowa lokomotywa bezogniowa “Chemnitz” z 1927 r. Mi szczególnie spodobała się maszyna gazowa, która generowała płomień zmieniający się w rytm muzyki, niczym na wyświetlaczu wieży Hi-Fi!

Strona muzeum

Metamuzeum Motoryzacji, ul. Kościuszki 4c, Paczków

Nawiguj

Muzeum mieści się w odrestaurowanej, zabytkowej stodole. Możemy tutaj obejrzeć wiele starodawnych pojazdów – samochodów i motocykli.

Oprócz tego znajduje się tu wiele urządzeń, które demonstrują zasady działania fizyki i urządzeń technicznych. Odwiedzający mogą je poznawać dzięki interaktywnym doświadczeniom. W muzeum odbywają się także pokazy edukacyjne dla najmłodszych.

Strona muzeum