Trasa 24: Złoty Stok, Lądek Zdrój

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Kopalnia Złota, ul. Złota 7, Złoty Stok

Nawiguj

Złoty Stok był najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce, znanym z wydobycia złota. Pierwsze ślady eksploatacji złóż w tym miejscu pochodzą z X wieku.

Współcześnie górnictwo w Złotym Stoku to już historia, którą możemy poznać odwiedzając Kopalnię Złota (dawną kopalnię złota i arsenu), a także znajdujące się obok Średniowieczną Osadę Górniczą oraz sztolnię Ochrową (samochód zostawiamy w jednym miejscu, można kupić bilet łączony, pozwalający odwiedzić wszystkie trzy obiekty).

Zwiedzanie kopalni rozpoczynamy od sztolni Gertruda. Zobaczymy tu m.in.: dawne narzędzia górnicze i hutnicze, kolekcję minerałów, piec muflowy do wytopu złota, czy zaaranżowane laboratorium alchemika Schärfenberga, który odzyskiwał arszenik z rud arsenu. Dodatkowo część sztolni możemy przepłynąć łodzią.

Dalej zobaczymy chodnik Śmierci, gdzie wykonywano wyroki śmierci na górnikach za kradzież złota oraz podziemny wodospad w sztolni Czarnej. Na powierzchnię wydostaniemy się podziemnym tramwajem.

Protip: Zarówno kopalnię, jak i znajdujące się przy niej kolejne dwa obiekty zwiedza się z przewodnikiem. W sezonie bilety należy rezerwować z wyprzedzeniem.

Strona kopalni

Średniowieczna Osada Górnicza, ul. Złota 7, Złoty Stok

Nawiguj

Obok Kopalni Złota znajduje się zrekonstruowana osada górnicza. Jest to swoisty park techniki, w którym poznamy maszyny wykorzystywane przez górników w średniowieczu.

Maszyny zbudowano w skali 1:1. Co więcej, każdy odwiedzający może wprawić je w ruch siłą własnych mięśni. Zwiedzanie osady, to doskonała lekcja fizyki dla dzieci i dorosłych.

Zobaczymy tu m.in.: ważące 3 tony młyńskie koło deptakowe, kierat, czy hutę i stęporowe kruszarki. Możemy także przejechać się drewnianym czołgiem wykonanym na podstawie projektu Leonarda da Vinci.

Dla tych o mocnych nerwach przygotowano ścieżkę strachu w formie labiryntu, a także izbę tortur i izbę kata.

Strona osady

Sztolnia Ochrowa, ul. Złota 7, Złoty Stok

Nawiguj

Sztolnia znajduje się naprzeciwko Kopalni Złota. Powstała w średniowieczu, przy użyciu nietypowej metody ogniowej.

Możemy tu zobaczyć m.in. zalany szyb z oryginalną, drewnianą zabudową sprzed kilkuset lat. Uwagę zwracają pomarańczowo-żółte ściany i stropy sztolni, pokryte ochrą.

Znajduje się w niej także źródło wody mineralnej, którą w 1914 r. uznano za leczniczą.

Strona sztolni

Rynek, Lądek-Zdrój

Nawiguj

Rynek w Lądku-Zdroju jest niezwykle urokliwy. Wspaniale odrestaurowany zachęca, by przyjrzeć się mu dokładnie.

Pośrodku placu stoi neorenesansowy ratusz z XVI wieku, zaś wokół niego wznoszą się kolorowe, zabytkowe kamieniczki. Z jednej strony ratusza znajduje się barokowa kolumna wotywna Trójcy Świętej. Z drugiej oryginalny pręgierz z XVI wieku.

Park Zdrojowy im. Jana Pawła II, Lądek-Zdrój

Nawiguj

Było coś dla ducha, teraz kolej na coś dla ciała. Licząc na lecznicze właściwości tutejszych wód udajemy się do parku zdrojowego.

Naszym celem jest zakład przyrodoleczniczy “Wojciech” wzniesiony w 1680 r. Można tu skorzystać z fizykoterapii opartej na wodzie mineralnej lub udać się do pijalni wód.

Spacerując po parku możemy spróbować także wody mineralnej ze źródła “Dąbrówka”, które znajduje się obok kaplicy zdrojowej.

Kryty most, Lądek-Zdrój

Nawiguj

Jest to jedyny taki most w Polsce. Przerzucono go w latach 30. XX wieku nad Białą Lądecką. Celem budowy było połączenie dwóch obiektów sanatoryjnych. Niestety dziś nie można się nim przespacerować.

Arboretum im. Mieczysława Wilczkiewicza, Lądek-Zdrój

Nawiguj

Arboretum ma charakter parku spacerowego, w którym znajdują się ścieżki, ławki, czy mostki. Jest to najwyżej położone arboretum w Polsce. To dobre miejsce do spaceru i kontemplacji przyrody po dniu pełnym wrażeń.

Strona arboretum