Kategoria: Trasa 24

  • Trasa 24: Złoty Stok, Lądek Zdrój

    Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

    (więcej…)
  • Kopalnia Złota, ul. Złota 7, Złoty Stok

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 35

    wyprawomaniak.pl

    Złoty Stok był najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce, znanym z wydobycia złota. Pierwsze ślady eksploatacji złóż w tym miejscu pochodzą z X wieku.

    Współcześnie górnictwo w Złotym Stoku to już historia, którą możemy poznać odwiedzając Kopalnię Złota (dawną kopalnię złota i arsenu), a także znajdujące się obok Średniowieczną Osadę Górniczą oraz sztolnię Ochrową (samochód zostawiamy w jednym miejscu, można kupić bilet łączony, pozwalający odwiedzić wszystkie trzy obiekty).

    Zwiedzanie kopalni rozpoczynamy od sztolni Gertruda. Zobaczymy tu m.in.: dawne narzędzia górnicze i hutnicze, kolekcję minerałów, piec muflowy do wytopu złota, czy zaaranżowane laboratorium alchemika Schärfenberga, który odzyskiwał arszenik z rud arsenu. Dodatkowo część sztolni możemy przepłynąć łodzią.

    Dalej zobaczymy chodnik Śmierci, gdzie wykonywano wyroki śmierci na górnikach za kradzież złota oraz podziemny wodospad w sztolni Czarnej. Na powierzchnię wydostaniemy się podziemnym tramwajem.

    Protip: Zarówno kopalnię, jak i znajdujące się przy niej kolejne dwa obiekty zwiedza się z przewodnikiem. W sezonie bilety należy rezerwować z wyprzedzeniem.

    Strona kopalni

  • Średniowieczna Osada Górnicza, ul. Złota 7, Złoty Stok

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 36

    wyprawomaniak.pl

    Obok Kopalni Złota znajduje się zrekonstruowana osada górnicza. Jest to swoisty park techniki, w którym poznamy maszyny wykorzystywane przez górników w średniowieczu.

    Maszyny zbudowano w skali 1:1. Co więcej, każdy odwiedzający może wprawić je w ruch siłą własnych mięśni. Zwiedzanie osady, to doskonała lekcja fizyki dla dzieci i dorosłych.

    Zobaczymy tu m.in.: ważące 3 tony młyńskie koło deptakowe, kierat, czy hutę i stęporowe kruszarki. Możemy także przejechać się drewnianym czołgiem wykonanym na podstawie projektu Leonarda da Vinci.

    Dla tych o mocnych nerwach przygotowano ścieżkę strachu w formie labiryntu, a także izbę tortur i izbę kata.

    Strona osady

  • Sztolnia Ochrowa, ul. Złota 7, Złoty Stok

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 21

    wyprawomaniak.pl

    Sztolnia znajduje się naprzeciwko Kopalni Złota. Powstała w średniowieczu, przy użyciu nietypowej metody ogniowej.

    Możemy tu zobaczyć m.in. zalany szyb z oryginalną, drewnianą zabudową sprzed kilkuset lat. Uwagę zwracają pomarańczowo-żółte ściany i stropy sztolni, pokryte ochrą.

    Znajduje się w niej także źródło wody mineralnej, którą w 1914 r. uznano za leczniczą.

    Strona sztolni

  • Rynek, Lądek-Zdrój

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 6

    wyprawomaniak.pl

    Rynek w Lądku-Zdroju jest niezwykle urokliwy. Wspaniale odrestaurowany zachęca, by przyjrzeć się mu dokładnie.

    Pośrodku placu stoi neorenesansowy ratusz z XVI wieku, zaś wokół niego wznoszą się kolorowe, zabytkowe kamieniczki. Z jednej strony ratusza znajduje się barokowa kolumna wotywna Trójcy Świętej. Z drugiej oryginalny pręgierz z XVI wieku.

  • Park Zdrojowy im. Jana Pawła II, Lądek-Zdrój

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 10

    wyprawomaniak.pl

    Było coś dla ducha, teraz kolej na coś dla ciała. Licząc na lecznicze właściwości tutejszych wód udajemy się do parku zdrojowego.

    Naszym celem jest zakład przyrodoleczniczy “Wojciech” wzniesiony w 1680 r. Można tu skorzystać z fizykoterapii opartej na wodzie mineralnej lub udać się do pijalni wód.

    Spacerując po parku możemy spróbować także wody mineralnej ze źródła “Dąbrówka”, które znajduje się obok kaplicy zdrojowej.

  • Kryty most, Lądek-Zdrój

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 4

    wyprawomaniak.pl

    Jest to jedyny taki most w Polsce. Przerzucono go w latach 30. XX wieku nad Białą Lądecką. Celem budowy było połączenie dwóch obiektów sanatoryjnych. Niestety dziś nie można się nim przespacerować.

  • Arboretum im. Mieczysława Wilczkiewicza, Lądek-Zdrój

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 16

    wyprawomaniak.pl

    Arboretum ma charakter parku spacerowego, w którym znajdują się ścieżki, ławki, czy mostki. Jest to najwyżej położone arboretum w Polsce. To dobre miejsce do spaceru i kontemplacji przyrody po dniu pełnym wrażeń.

    Strona arboretum