Trasa 243: Prosna, Sępopol, Bartoszyce, Żywkowo, Górowo Iławeckie

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Ruiny pałacu, Prosna

Nawiguj

Historia pałacu w Prośnie sięga XVII w., kiedy to pruski ród von Eulenburg przeniósł swoją siedzibę do tej malowniczej wsi. Pierwotna budowla, wzniesiona między 1610 a 1620 rokiem, została zmodernizowana dwa stulecia później w stylu neogotyckim, co nadało jej charakterystyczny wygląd. Położony w zakolu rzeki Guber, pałac otoczony był pięknym parkiem krajobrazowym, który obecnie jest w zaniedbanym stanie, ale niegdyś zachwycał różnorodnością drzew, w tym pomnikowymi kasztanowcami i dębami.

Po II wojnie światowej, zamek uległ dewastacji, a jego wnętrza zostały splądrowane przez żołnierzy radzieckich oraz okolicznych mieszkańców. Choć część wartościowych przedmiotów ocalała, większość zniknęła w nieznanych okolicznościach. W latach późniejszych, kompleks pałacowy stał się własnością Państwowego Gospodarstwa Rolnego, które jednak nie dbało o jego konserwację, co doprowadziło do dalszego upadku.

Obecnie nie da się wejść na teren pałacu, ale można pospacerować wokół ogrodzenia. 

Kościół pw. świętego Michała Archanioła, Kościelna 3, Sępopol

Nawiguj

Kościół św. Michała Archanioła jest rzymskokatolicką świątynią z historią sięgającą XIV w. Jego budowę rozpoczęto w XIV w., a późniejsze etapy rozwoju obejmowały dodanie nawy głównej oraz wieży, która zakończona została w kolejnym stuleciu. Świątynia ma architekturę gotycką. Wnętrze kościoła kryje wiele cennych elementów, np. manierystyczny ołtarz główny z 1668 r. Z kolei organy z XIX w., wybudowane przez berlińską firmę Buchholtza, do dziś służą podczas liturgii.

W XIX wieku wprowadzono liczne przebudowy, w tym dodanie drewnianego szczytu wieży oraz neoklasycystycznego portalu do kaplicy grobowej. Po reformacji kościół przeszedł w ręce protestanckie i pozostał pod ich opieką aż do 1945 r., kiedy to powrócił do katolików. 

Baby pruskie w Bartoszycach, Marii Curie-Skłodowskiej 1, Bartoszyce

Nawiguj

Kamienne Baby Pruskie to figury znane również jako Bartel i Gustebalda. W kontrze do swojej nazwy przedstawiają wizerunki męskie. Należą do najstarszych rzeźb na ziemiach polskich i prawdopodobnie pochodzą z pierwszego tysiąclecia naszej ery. Wykonane z granitu, mierzą około 150 cm wysokości i mimo swojej prostoty, są świadectwem dawnych tradycji i kultury pruskiej.

Wokół ich pochodzenia i funkcji krąży wiele teorii. Jedna z hipotez sugeruje, że posągi mogą być dziełem plemion pruskich, które zamieszkiwały te tereny przed podbojem przez Zakon Krzyżacki w XIII w. Rzeźby mogły przedstawiać lokalnych bohaterów, wojowników, a nawet bóstwa, jednak żadna z teorii nie została do tej pory jednoznacznie potwierdzona.

Legendarną historię o Gustebaldzie, pruskiej księżniczce, która otrzymała dar rozumienia języków zwierząt, ale została ukarana zamienieniem w kamień za ujawnienie tej tajemnicy, dodaje mitologiczny wymiar tym figurom.

Kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty, pl. Wolności 2, Bartoszyce

Nawiguj

Kościół św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej to zabytek zbudowany w stylu gotyckim. Stanowi przykład trójnawowej bazyliki z zamkniętym prezbiterium. Jego historia rozpoczęła się prawdopodobnie w 1332 r., kiedy to miasto zostało ponownie lokowane przez Krzyżaków.

W ciągu wieków kościół przeszedł liczne rozbudowy i zmiany, w tym dodanie kaplic i przebudowy wieży. Jego wnętrze zachwyca sklepieniami gwiaździstymi oraz późnogotyckim krucyfiksem z XVI w. Po II wojnie światowej, kiedy obiekt ucierpiał, przeprowadzono odbudowę, a w 1959 r. kościół został konsekrowany jako katolicki.

Brama Lidzbarska, pl. Konstytucji 3 Maja 20, Bartoszyce

Nawiguj

Brama Lidzbarska, znana również jako Heilsberger Tor, stanowi jedyną zachowaną część średniowiecznych murów miejskich Bartoszyc. Zbudowana w XV w. w stylu gotyckim, przeszła wiele przebudów, w tym przekształcenie w więzienie. Obiekt, położony w południowo-zachodniej części Starego Miasta, wyróżnia się charakterystyczną architekturą, z czerwonej cegły, ozdobioną detalami, tj. blendy i schodkowe szczyty. Dziś Brama Lidzbarska jest nie tylko zabytkiem, ale także elementem miejskiej panoramy, pełniąc funkcję Bartoszyckiego Centrum Informacji Turystycznej.

Ratusz, pl. Ratuszowy 18, Górowo Iławeckie

Nawiguj

Górowo Iławeckie, znane wcześniej jako Landsberg, ma historię sięgającą średniowiecza. W XIII w. obszar ten zamieszkiwało plemię Natangów. Uczestniczyli oni w II powstaniu Prusów przeciw Zakonowi Krzyżackiemu. Miasto zostało założone w 1335 r., kiedy to komtur bałgijski Henryk de Muro nadał osadzie prawa miejskie. Wraz z ich nadaniem, Górowo zyskało na znaczeniu dzięki strategicznemu położeniu na szlakach handlowych.

Przez wieki miasto było świadkiem wielu zniszczeń, w tym pożarów i wojen, a także epidemii, które dotykały mieszkańców. W XVI w. przeszło w ręce prywatne, a jego rozwój przyspieszył, kiedy wprowadzono modernizacje infrastruktury- elektryfikację i budowę gazowni. W czasie II wojny światowej miasto doznało poważnych zniszczeń, a po wojnie stało się miejscem osiedlenia dla przesiedleńców z różnych części Polski oraz z Ukrainy. 

Historia ratusza w Górowie Iławeckim sięga XIV w., kiedy to wzniesiono go w stylu gotyckim. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany, zwłaszcza po pożarze w XVII oraz w XIX w., co wpłynęło na jej obecny wygląd. Budynek ma prostokątny kształt i piętrową konstrukcję, z charakterystycznym dwuspadowym dachem, zwieńczonym kwadratową wieżyczką, na której znajduje się działający od XVIII w. zegar. Ciekawym elementem jest granitowa płyta umieszczona na ścianie ratusza, która upamiętnia tragiczne wydarzenie z 1686 r., gdy na rynku spalono oskarżoną o czary kobietę. 

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, Kardynała Wyszyńskiego 2, Górowo Iławeckie

Nawiguj

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa to neogotycka świątynia, której budowę zakończono w XIX w. Został zbudowany na miejscu wcześniejszej kaplicy katolickiej, której początki sięgają 1367 r., kiedy to kościół był używany przez katolików, zanim w czasach reformacji przeszedł w ręce protestantów. 

Nowy kościół wyróżnia się trójnawową strukturą oraz dwuprzęsłowym prezbiterium. Zewnętrznie przyciąga uwagę jego wieża od strony zachodniej, natomiast wnętrze zdobią neogotyckie elementy, w tym sklepienie krzyżowo-żebrowe oraz ołtarz główny.

Po zniszczeniach, które miały miejsce w 1945 r., świątynia przeszła modernizację. W pobliżu kościoła znajduje się obelisk, który upamiętnia żołnierzy Armii gen. Andersa.

Bociania wioska, Żywkowo 7

Nawiguj

Wioska Żywkowo jest znana jako jedna z najbardziej znaczących „bocianich wsi” w Polsce. To właśnie tutaj, w otoczeniu podmokłych łąk i dzikiej przyrody, żyje największa kolonia bociana białego, licząca około 160 ptaków w sezonie. W okolicy jest również małe muzeum poświęcone bocianom oraz sklep z pamiątkami- warto je odwiedzić.

Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków prowadzi projekt „Bociania wieś”, którego celem jest ochrona siedlisk bocianów oraz edukacja ekologiczna. Na terenie gospodarstwa PTOP znajduje się wieża widokowa, z której można obserwować te majestatyczne ptaki w ich naturalnym środowisku. Dodatkowo, wytyczona została ścieżka edukacyjna, która prowadzi do okolicznych pastwisk i łąk, gdzie bociany spędzają czas na żerowaniu.