Trasa 26: Wojtkowa, Wańkowa, Uherce Mineralne, Bóbrka, Solina

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Galeria u Żmija, Wojtkowa 26

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 9

wyprawomaniak

Jest to galeria sztuki, w której możemy obejrzeć obrazy i grafiki słynnego bieszczadzkiego zakapiora Andrzeja Borowskiego “Żmija”.

Prace które tu zobaczymy przedstawiają przede wszystkim zwierzęta. Artysta zwykł o sobie mówić, że jest malarzem animalistą. Jest też wielkim miłośnikiem przyrody. Pod koniec lat 70. ubiegłego stulecia w pogoni za tym uczuciem zdecydował się “rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady”.

“Żmiju” znany jest także z serialu dokumentalnego pt. “Drwale i inne opowieści Bieszczadu”. Jeśli jednak chcecie spotkać go “na żywo”, odwiedźcie jego galerię w Wojtkowej.

Strona galerii

Mural Arkadiusza Andrejkowa na stodole (Cichy memoriał), Wojtkowa

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 2

wyprawomaniak.pl

Arkadiusz Andrejkow to artysta Nieprzeciętny. Tytuł ten zdobył w 2020 r. w plebiscycie organizowanym przez radiową Czwórkę. Jest malarzem, twórcą murali i streetartowcem.

Jest także autorem projektu pt. “Cichy memoriał”, w ramach którego tworzy deskale, czyli murale na drewnianych szopach i stodołach. Większość powstała w podkarpackich wsiach. Podczas pracy artysta inspirował się starymi fotografiami dawnych mieszkańców tych miejscowości.

Jeden z takich deskali możemy zobaczyć w Wojtkowej.

Strona artysty

Czar PGR-u Sery Nikosa, Wańkowa 3a

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 6

wyprawomaniak

Nikos Molonopulos jest Grekiem urodzonym w Polsce. Jest też najbardziej znanym regionalnym serowarem. Gospodarstwo prowadzi w zabudowaniach po PGR-rze. Kupicie tu m.in. ser huculski, bundz, bryndzę i oczywiście fetę 🙂

Strona serowara

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe, Uherce Mineralne 62a

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 8

wyprawomaniak

Ze stacji kolejowej w Uhercach Mineralnych można wyruszyć w nietypową podróż drezyną napędzaną siłą własnych mięśni. Trasa wycieczki ma 6 kilometrów i biegnie fragmentem linii kolejowej nr 108.

Drezyną mogą jechać maksymalnie cztery osoby plus dziecko. Jazda odbywa się w grupie, pod opieką przewodnika. Na końcu trasy drezynę trzeba odwrócić (na szczęście robią to pracownicy nadzorujący trasę :))

Atrakcja jest bardzo popularna, szczególnie w sezonie, dlatego bilety należy rezerwować z wyprzedzeniem.

Strona drezyn

Chatka Wariatka, Uherce Mineralne 63

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 6

wyprawomaniak

Chatka znajduje się vis-à-vis peronu z którego odjeżdżają drezyny. Jest to dom stojący na dachu. Wnętrze wygląda tak jak w normalnym mieszkaniu z tym, że… do góry nogami. Zwiedzanie takiego domu jest ciekawym doświadczeniem. Jeśli chcecie sprawdzić swoje poczucie równowagi ta atrakcja jest dla Was.

Strona chatki

Wodospad na Olszance, Uherce Mineralne

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 4

wyprawomaniak

Kaskada ma około 3 metrów wysokości i aż 38 metrów szerokości. U jej podnóża powstał kocioł erozyjny o głębokości około 2 metrów. Od 2002 r. wodospad jest pomnikiem przyrody nieożywionej.

Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła; Uherce Mineralne 137

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 11

wyprawomaniak

W tym miejscu możecie wziąć udział w warsztatach ginących zawodów. Samodzielnie utoczyć garnek, napisać pozdrowienia według zasad przedwojennej kaligrafii, lub upiec tradycyjny proziak.

Zajęcia odbywają się w budynku dawnej szkoły z początku XX wieku. Przy czym środki dydaktyczne dostosowane są do realiów XXI wieku 🙂 Podczas nauki korzysta się nie tylko z tradycyjnych narzędzi lecz także z prezentacji multimedialnych, czy aplikacji.

Jeśli lubicie aktywne formy poznawania świata wokół nas, to z pewnością wyjdziecie stąd usatysfakcjonowani.

Strona szkoły

Mural Arkadiusza Andrejkowa na stodole (Cichy memoriał), Orelec

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 3

wyprawomaniak

Jest to kolejny deskal wykonany przez Arkadiusza Andrejkowa w ramach projektu pt. “Cichy memoriał”. Przedstawia mieszkańców wsi. W Orelcu znajdują się jeszcze dwa takie deskale.

Cerkiew pw. Zaśnięcia św. Anny, Orelec

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 3

wyprawomaniak

Jest to dawna cerkiew greckokatolicka zbudowana w 1759 r. Po przesiedleniach w ramach akcji “Wisła” została opuszczona, a w 1967 r. przejęta przez Kościół rzymskokatolicki. Od 2009 r. nie jest użytkowana.

Galeria Potoki, Bóbrka 2

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 11

wyprawomaniak

Jest to galeria promująca lokalnych twórców. Obejrzycie w niej rękodzieło artystyczne z Bieszczadów i okolic. Prowadzą ją Iga i Sławek Wasilewscy, którzy przenieśli się tutaj spod Warszawy. W galerii prezentowane są także ich prace: grafiki, rysunki, malarstwo olejne na płótnie i desce (Sławek), a także biżuteria oraz ręcznie malowane skrzyneczki i szkatułki (Iga).

Strona galerii

Zapora Solina

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 13

wyprawomaniak

Zapora została zbudowana na Sanie w 1968 r. Ma 82 metry wysokości (jest najwyższa w Polsce) i 664 metry długości. W efekcie jej budowy powstało Jezioro Solińskie, sztuczny zbiornik o największej pojemności w Polsce.

Spacer po koronie zapory oferuje wyjątkowe wrażenia i fantastyczne widoki. Niestety z powodu pandemii nie można zwiedzać budowli wewnątrz.

Dojście do korony zapory prowadzi deptakiem pełnym stoisk z pamiątkami. Jeśli planujecie zakupy, to poszukajcie niebieskiego straganu, prowadzonego przez właścicieli Galerii Potoki, gdzie kupicie lokalne rękodzieło.

Jezioro Solińskie (rejs)

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 14

wyprawomaniak

Jezioro Solińskie ma dobrze rozwiniętą linię brzegową oraz kilka wysp. Wokół niego powstały też liczne ośrodki wczasowe. Wszystko to najlepiej oglądać z perspektywy wody.

Zdecydowałem się na rejs wokół jeziora statkiem “Werlas 4”. Istnieje także opcja popłynięcia promem do Polańczyka. W trakcie rejsu możecie uciąć sobie pogawędkę z kapitanem i oczywiście zrobić zdjęcie za sterem 🙂

Strona rejsu