Galeria u Żmija, Wojtkowa 26

Jest to galeria sztuki, w której możemy obejrzeć obrazy i grafiki słynnego bieszczadzkiego zakapiora Andrzeja Borowskiego “Żmija”.
Prace które tu zobaczymy przedstawiają przede wszystkim zwierzęta. Artysta zwykł o sobie mówić, że jest malarzem animalistą. Jest też wielkim miłośnikiem przyrody. Pod koniec lat 70. ubiegłego stulecia w pogoni za tym uczuciem zdecydował się “rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady”.
“Żmiju” znany jest także z serialu dokumentalnego pt. “Drwale i inne opowieści Bieszczadu”. Jeśli jednak chcecie spotkać go “na żywo”, odwiedźcie jego galerię w Wojtkowej.
Mural Arkadiusza Andrejkowa na stodole (Cichy memoriał), Wojtkowa

Arkadiusz Andrejkow to artysta Nieprzeciętny. Tytuł ten zdobył w 2020 r. w plebiscycie organizowanym przez radiową Czwórkę. Jest malarzem, twórcą murali i streetartowcem.
Jest także autorem projektu pt. “Cichy memoriał”, w ramach którego tworzy deskale, czyli murale na drewnianych szopach i stodołach. Większość powstała w podkarpackich wsiach. Podczas pracy artysta inspirował się starymi fotografiami dawnych mieszkańców tych miejscowości.
Jeden z takich deskali możemy zobaczyć w Wojtkowej.
Czar PGR-u Sery Nikosa, Wańkowa 3a
Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe, Uherce Mineralne 62a

Ze stacji kolejowej w Uhercach Mineralnych można wyruszyć w nietypową podróż drezyną napędzaną siłą własnych mięśni. Trasa wycieczki ma 6 kilometrów i biegnie fragmentem linii kolejowej nr 108.
Drezyną mogą jechać maksymalnie cztery osoby plus dziecko. Jazda odbywa się w grupie, pod opieką przewodnika. Na końcu trasy drezynę trzeba odwrócić (na szczęście robią to pracownicy nadzorujący trasę :))
Atrakcja jest bardzo popularna, szczególnie w sezonie, dlatego bilety należy rezerwować z wyprzedzeniem.
Chatka Wariatka, Uherce Mineralne 63
Wodospad na Olszance, Uherce Mineralne
Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła; Uherce Mineralne 137

W tym miejscu możecie wziąć udział w warsztatach ginących zawodów. Samodzielnie utoczyć garnek, napisać pozdrowienia według zasad przedwojennej kaligrafii, lub upiec tradycyjny proziak.
Zajęcia odbywają się w budynku dawnej szkoły z początku XX wieku. Przy czym środki dydaktyczne dostosowane są do realiów XXI wieku 🙂 Podczas nauki korzysta się nie tylko z tradycyjnych narzędzi lecz także z prezentacji multimedialnych, czy aplikacji.
Jeśli lubicie aktywne formy poznawania świata wokół nas, to z pewnością wyjdziecie stąd usatysfakcjonowani.
Mural Arkadiusza Andrejkowa na stodole (Cichy memoriał), Orelec
Cerkiew pw. Zaśnięcia św. Anny, Orelec
Galeria Potoki, Bóbrka 2

Jest to galeria promująca lokalnych twórców. Obejrzycie w niej rękodzieło artystyczne z Bieszczadów i okolic. Prowadzą ją Iga i Sławek Wasilewscy, którzy przenieśli się tutaj spod Warszawy. W galerii prezentowane są także ich prace: grafiki, rysunki, malarstwo olejne na płótnie i desce (Sławek), a także biżuteria oraz ręcznie malowane skrzyneczki i szkatułki (Iga).
Zapora Solina

Zapora została zbudowana na Sanie w 1968 r. Ma 82 metry wysokości (jest najwyższa w Polsce) i 664 metry długości. W efekcie jej budowy powstało Jezioro Solińskie, sztuczny zbiornik o największej pojemności w Polsce.
Spacer po koronie zapory oferuje wyjątkowe wrażenia i fantastyczne widoki. Niestety z powodu pandemii nie można zwiedzać budowli wewnątrz.
Dojście do korony zapory prowadzi deptakiem pełnym stoisk z pamiątkami. Jeśli planujecie zakupy, to poszukajcie niebieskiego straganu, prowadzonego przez właścicieli Galerii Potoki, gdzie kupicie lokalne rękodzieło.
Jezioro Solińskie (rejs)

Jezioro Solińskie ma dobrze rozwiniętą linię brzegową oraz kilka wysp. Wokół niego powstały też liczne ośrodki wczasowe. Wszystko to najlepiej oglądać z perspektywy wody.
Zdecydowałem się na rejs wokół jeziora statkiem “Werlas 4”. Istnieje także opcja popłynięcia promem do Polańczyka. W trakcie rejsu możecie uciąć sobie pogawędkę z kapitanem i oczywiście zrobić zdjęcie za sterem 🙂