Kategoria: Trasa 26

 • Trasa 26: Wojtkowa, Wańkowa, Uherce Mineralne, Bóbrka, Solina

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Galeria u Żmija, Wojtkowa 26

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 9

  wyprawomaniak

  Jest to galeria sztuki, w której możemy obejrzeć obrazy i grafiki słynnego bieszczadzkiego zakapiora Andrzeja Borowskiego “Żmija”.

  Prace które tu zobaczymy przedstawiają przede wszystkim zwierzęta. Artysta zwykł o sobie mówić, że jest malarzem animalistą. Jest też wielkim miłośnikiem przyrody. Pod koniec lat 70. ubiegłego stulecia w pogoni za tym uczuciem zdecydował się “rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady”.

  “Żmiju” znany jest także z serialu dokumentalnego pt. “Drwale i inne opowieści Bieszczadu”. Jeśli jednak chcecie spotkać go “na żywo”, odwiedźcie jego galerię w Wojtkowej.

  Strona galerii

 • Mural Arkadiusza Andrejkowa na stodole (Cichy memoriał), Wojtkowa

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 2

  wyprawomaniak.pl

  Arkadiusz Andrejkow to artysta Nieprzeciętny. Tytuł ten zdobył w 2020 r. w plebiscycie organizowanym przez radiową Czwórkę. Jest malarzem, twórcą murali i streetartowcem.

  Jest także autorem projektu pt. “Cichy memoriał”, w ramach którego tworzy deskale, czyli murale na drewnianych szopach i stodołach. Większość powstała w podkarpackich wsiach. Podczas pracy artysta inspirował się starymi fotografiami dawnych mieszkańców tych miejscowości.

  Jeden z takich deskali możemy zobaczyć w Wojtkowej.

  Strona artysty

 • Czar PGR-u Sery Nikosa, Wańkowa 3a

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 7

  wyprawomaniak

  Nikos Molonopulos jest Grekiem urodzonym w Polsce. Jest też najbardziej znanym regionalnym serowarem. Gospodarstwo prowadzi w zabudowaniach po PGR-rze. Kupicie tu m.in. ser huculski, bundz, bryndzę i oczywiście fetę 🙂

  Strona serowara

 • Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe, Uherce Mineralne 62a

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 16

  wyprawomaniak

  Ze stacji kolejowej w Uhercach Mineralnych można wyruszyć w nietypową podróż drezyną napędzaną siłą własnych mięśni. Trasa wycieczki ma 6 kilometrów i biegnie fragmentem linii kolejowej nr 108.

  Drezyną mogą jechać maksymalnie cztery osoby plus dziecko. Jazda odbywa się w grupie, pod opieką przewodnika. Na końcu trasy drezynę trzeba odwrócić (na szczęście robią to pracownicy nadzorujący trasę :))

  Atrakcja jest bardzo popularna, szczególnie w sezonie, dlatego bilety należy rezerwować z wyprzedzeniem.

  Strona drezyn

 • Chatka Wariatka, Uherce Mineralne 63

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 10

  wyprawomaniak

  Chatka znajduje się vis-à-vis peronu z którego odjeżdżają drezyny. Jest to dom stojący na dachu. Wnętrze wygląda tak jak w normalnym mieszkaniu z tym, że… do góry nogami. Zwiedzanie takiego domu jest ciekawym doświadczeniem. Jeśli chcecie sprawdzić swoje poczucie równowagi ta atrakcja jest dla Was.

  Strona chatki

 • Wodospad na Olszance, Uherce Mineralne

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 4

  wyprawomaniak

  Kaskada ma około 3 metrów wysokości i aż 38 metrów szerokości. U jej podnóża powstał kocioł erozyjny o głębokości około 2 metrów. Od 2002 r. wodospad jest pomnikiem przyrody nieożywionej.

 • Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła; Uherce Mineralne 137

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 21

  wyprawomaniak

  W tym miejscu możecie wziąć udział w warsztatach ginących zawodów. Samodzielnie utoczyć garnek, napisać pozdrowienia według zasad przedwojennej kaligrafii, lub upiec tradycyjny proziak.

  Zajęcia odbywają się w budynku dawnej szkoły z początku XX wieku. Przy czym środki dydaktyczne dostosowane są do realiów XXI wieku 🙂 Podczas nauki korzysta się nie tylko z tradycyjnych narzędzi lecz także z prezentacji multimedialnych, czy aplikacji.

  Jeśli lubicie aktywne formy poznawania świata wokół nas, to z pewnością wyjdziecie stąd usatysfakcjonowani.

  Strona szkoły

 • Mural Arkadiusza Andrejkowa na stodole (Cichy memoriał), Orelec

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 3

  wyprawomaniak

  Jest to kolejny deskal wykonany przez Arkadiusza Andrejkowa w ramach projektu pt. “Cichy memoriał”. Przedstawia mieszkańców wsi. W Orelcu znajdują się jeszcze dwa takie deskale.

 • Cerkiew pw. Zaśnięcia św. Anny, Orelec

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 3

  wyprawomaniak

  Jest to dawna cerkiew greckokatolicka zbudowana w 1759 r. Po przesiedleniach w ramach akcji “Wisła” została opuszczona, a w 1967 r. przejęta przez Kościół rzymskokatolicki. Od 2009 r. nie jest użytkowana.

 • Galeria Potoki, Bóbrka 2

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 22

  wyprawomaniak

  Jest to galeria promująca lokalnych twórców. Obejrzycie w niej rękodzieło artystyczne z Bieszczadów i okolic. Prowadzą ją Iga i Sławek Wasilewscy, którzy przenieśli się tutaj spod Warszawy. W galerii prezentowane są także ich prace: grafiki, rysunki, malarstwo olejne na płótnie i desce (Sławek), a także biżuteria oraz ręcznie malowane skrzyneczki i szkatułki (Iga).

  Strona galerii

 • Zapora Solina

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 19

  wyprawomaniak

  Zapora została zbudowana na Sanie w 1968 r. Ma 82 metry wysokości (jest najwyższa w Polsce) i 664 metry długości. W efekcie jej budowy powstało Jezioro Solińskie, sztuczny zbiornik o największej pojemności w Polsce.

  Spacer po koronie zapory oferuje wyjątkowe wrażenia i fantastyczne widoki. Niestety z powodu pandemii nie można zwiedzać budowli wewnątrz.

  Dojście do korony zapory prowadzi deptakiem pełnym stoisk z pamiątkami. Jeśli planujecie zakupy, to poszukajcie niebieskiego straganu, prowadzonego przez właścicieli Galerii Potoki, gdzie kupicie lokalne rękodzieło

 • Jezioro Solińskie (rejs)


  Nawiguj


  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 26

  wyprawomaniak


  Jezioro Solińskie ma dobrze rozwiniętą linię brzegową oraz kilka wysp. Wokół niego powstały też liczne ośrodki wczasowe. Wszystko to najlepiej oglądać z perspektywy wody.

  Zdecydowałem się na rejs wokół jeziora statkiem “Werlas 4”. Istnieje także opcja popłynięcia promem do Polańczyka. W trakcie rejsu możecie uciąć sobie pogawędkę z kapitanem i oczywiście zrobić zdjęcie za sterem 🙂

  Strona rejsu