Trasa 28: Lutowiska, Muczne, Tarnawa, Bukowiec

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego, Lutowiska

Nawiguj

Muzeum przybliża historię wypału węgla drzewnego w Bieszczadach. Jest to zajęcie mocno związane z krajobrazem i folklorem tego regionu.

Zobaczymy tu stalowe piece (retorty) oraz ziemne kopce (mielerze) służące do wypalania węgla. Obejrzymy także barak węglarzy, aby przekonać się, w jakich warunkach egzystują.

Przy obiektach ustawiono tablice edukacyjne. Zwiedzanie ekspozycji jest bezpłatne.

Zagroda Pokazowa Żubrów, Muczne

Nawiguj

Zagroda powstała w tym miejscu w 2012 r. i zajmuje powierzchnię około 7 hektarów. W naturalnym środowisku można tutaj zobaczyć żubry linii białowiesko-kaukaskiej tzw. górskiej. Dla zwiedzających przygotowano tarasy widokowe. Wstęp jest bezpłatny.

Pawilon fauny i flory bieszczadzkiej, Muczne 2

Nawiguj

Pawilon znajduje się przy Centrum Promocji Leśnictwa. Możemy tutaj poznać bieszczadzką faunę i florę. Zobaczymy m.in.: jelenia, żubra, bociana czarnego, puszczyka uralskiego, rysia, wilka, dzika, borsuka, żmiję zygzakowatą i niedźwiedzia brunatnego. Ponadto rzadkie gatunki roślin, które występują tylko w Bieszczadach.

Wystawa podzielona jest tematycznie i według pór roku. Wyróżnia się ciekawą aranżacją. Zwierzęta wyeksponowano w otoczeniu, w jakim żyją na co dzień. Podczas zwiedzania można też usłyszeć ich odgłosy, a także dźwięki lasu.

Leśniczówka Brenzberg, Muczne

Nawiguj

Nie wracamy do samochodu i udajemy się na krótką, pieszą wycieczkę. Naszym celem jest polana na której kiedyś stała leśniczówka Brenzberg.

Drogą za pawilonem udajemy się najpierw w stronę wieży widokowej na Jeleniowatym. Rozpościera się z niej fantastyczna panorama, obejmująca m.in. Bukowe Berdo, Wielką i Małą Rawkę, Połoninę Caryńską i Wetlińską, Smerek, czy dolinę górnego Sanu.

Teraz kontynuujemy marsz grzbietem wzniesienia i dochodzimy na polanę, gdzie kiedyś znajdowała się leśniczówka Brenzberg. W sierpniu 1944 r. schronili się w niej przed ukraińskimi nacjonalistami, polscy leśnicy z doliny górnego Sanu wraz z rodzinami. Niestety 15 sierpnia 1944 r. zostali (łącznie 74 osoby) bestialsko zamordowani przez UPA.

Stąd wracamy do głównej drogi i dalej do parkingu przy pawilonie. Cała wycieczka zajmuje około półtorej godziny.

Karczma Carpathia, Muczne 3a

Nawiguj

Po powrocie z wycieczki proponuję przerwę na posiłek przed dalszą częścią trasy. Idealnym miejscem będzie znajdująca się około 50 metrów od parkingu kultowa karczma Carpathia.

Warto tutaj zajrzeć na chwilę nawet jeśli nie jesteście głodni. Pretekstem jest wystrój karczmy. Wnętrze jest niezwykle klimatyczne. Zdobią je rzeźby i obrazy, których autorem jest znany bieszczadzki zakapior, Andrzej Borowski “Żmiju”.

Strona karczmy

Stanica Konia Huculskiego BdPN, Tarnawa Niżna

Nawiguj

W tym miejscu zarówno dzieci, jak i dorośli mogą poznać podstawy jazdy konnej lub doskonalić swoje jeździeckie umiejętności. Można tu pojeździć na lonży, na padoku lub ujeżdżalni, a także wybrać się na wycieczkę konną w terenie.

Dla osób, które nie czują się pewnie w siodle istnieje alternatywa w postaci przejażdżki po okolicy bryczką, a zimą saniami.

Strona stanicy

Torfowisko wysokie “Tarnawa” (Wyżna)

Nawiguj

Jest to jedno z kilku torfowisk bieszczadzkich udostępnionych turystom. Położone jest na terenie nieistniejącej wsi Tarnawa Wyżna.

Torfowisko dzieli się na dwie części: mniejszą, niezalesioną i większą, którą porasta bagienny bór sosnowy z domieszką brzozy brodawkowatej oraz świerku.

Obie części zwiedzamy spacerując po drewnianych pomostach. Z obu roztacza się ładny widok na Wołowy Garb, Halicz, Kopę Bukowską oraz Krzemień i Bukowe Berdo.

Cmentarz w Beniowej

Nawiguj

Samochód zostawiamy na parkingu w Bukowcu, skąd udajemy się na krótką, około półtora godzinną wycieczkę. Naszym celem jest nieistniejąca wieś Beniowa.

Kres wsi przyniosły przesiedlenia po II wojnie światowej. Dziś można tu zobaczyć jedynie ślady po dawnej osadzie – cmentarz i miejsce po cerkwi greckokatolickiej pw. św. Michała Archanioła z 1909 r. Uważny obserwator dostrzeże drzewa owocowe, zdradzające miejsca, w których kiedyś znajdowały się domostwa.

Do samochodu wracamy tą samą drogą. Jeśli jednak macie siłę i ochotę, możecie wydłużyć wycieczkę, udając się do tzw. grobu hrabiny i umownego źródła Sanu.

Droga do grobu hrabiny zajmie 2 godziny. Mianem tym określane są dwa nagrobki: hr. Klary z Kalinowskich Stroińskiej i jej męża Franciszka Stroińskiego. Parę nazywano bieszczadzkimi Romeo i Julią.

Stąd po 40 minutach dojdziemy do umownego źródła Sanu (faktycznie jednego z jego dopływów, prawdziwe źródło Sanu wybija niedaleko stąd, lecz już po ukraińskiej stronie granicy).