Trasa 29: Ustrzyki Górne, Wołosate

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Ośrodek Historii Turystyki Górskiej PTTK “Zielony Domek”, Ustrzyki Górne

Nawiguj

Ośrodek schowany jest wśród drzew i łatwo go ominąć. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zostawić samochód na znajdującym się tuż obok i dobrze widocznym parkingu hotelu PTTK.

Ekspozycję zorganizowano w dwóch salach. W pierwszej prezentowana jest powojenna historia turystyki górskiej w polskiej części Bieszczad. Eksponaty zgromadzone w drugiej związane są z kolei z przedwojenną historią polskiej turystyki w Karpatach Wschodnich.

Uwaga: Ośrodek czynny jest tylko w sezonie wakacyjnym.

Strona muzeum

Placówka Straży Granicznej, Ustrzyki Górne 21

Nawiguj

Nie jest to obiekt stricte turystyczny. Jeśli jednak jesteście fanami serialu pt. “Wataha” to miejsce będzie Wam dobrze znane. Kręcono tutaj główny wątek tego serialu. Dla podążających śladami “Watahy” wizyta tutaj to “oczywista oczywistość” 🙂

Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego, Wołosate

Nawiguj

W Bieszczadach dobrze rozwinięta jest sieć szlaków konnych. Dzięki nim można je poznać z innej perspektywy, częstokroć docierając do miejsc niedostępnych w inny sposób.

Jeśli umiecie jeździć konno i macie ochotę dosiąść prawdziwego hucuła, by udać się na taką wyprawę pod opieką instruktora, to wizyta w hodowli w Wołosatym jest dla Was. Będzie to z pewnością wspaniała przygoda.

Na miejscu można jeździć na padoku lub krytej ujeżdżalni. Ci którzy konia widzieli do tej pory tylko w westernie mogą przeżyć swój pierwszy raz w siodle podczas lekcji jazdy konnej, lub skorzystać z przejażdżki bryczką.

Strona hodowli

Tarnica

Nawiguj

Tarnica jest najwyższym szczytem w polskiej części Bieszczad. Jej wysokość to 1346 metrów n.p.m. Zalicza się do Korony Gór Polski.

Na szczycie znajduje się krzyż upamiętniający pobyt na nim ks. Karola Wojtyły w 1953 r. Rozpościera się stąd fantastyczna panorama, a przy dobrej pogodzie można dostrzec nawet Tatry, czy Gorgany.

Nasza droga na Tarnicę zaczyna się w Wołosatym. Szlak niebieski w 2 godziny wyprowadza nas na Przełęcz pod Tarnicą. Z niej na szczyt idziemy szlakiem żółtym (10 minut, powrót na przełęcz tą samą drogą).

Z Przełęczy pod Tarnicą możemy wrócić do Wołosatego tak jak przyszliśmy lub okrężną drogą czerwonym szlakiem przez graniczną Przełęcz Bukowską (4 godziny).

Ponadto możemy z niej dojść czerwonym szlakiem do Ustrzyk Górnych (2 godziny 20 minut), lub niebieskim do Widełek przez Bukowe Berdo (3 godziny 35 minut).