Kategoria: Trasa 31

 • Trasa 31: Cisna, Majdan, Baligród, Hoczew

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Siekierezada, Cisna 92

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 25

  wyprawomaniak.pl

  Obok pola namiotowego Tramp znajduje się Siekierezada, bodaj najbardziej znany lokal w Bieszczadach. Jako że będziemy jeszcze dziś przejeżdżać przez Cisną, polecam zjeść tutaj obiad.

  Pierwszymi klientami Siekierezady byli przede wszystkim pracownicy okolicznych wypałów drewna i lokalni drwale. Przez lata istnienia obrastała legendami, aż stała się miejscem kultowym wśród turystów.

  Wnętrze Siekierezady jest niezwykle klimatyczne. W stoły powbijane są siekiery. Na ścianach wiszą rzeźby diabłów i inne prace lokalnych artystów. Także zdjęcia jej dawnych, stałych bywalców. Niektórych z nich uhonorowano stołkiem pamięci przy barze.

  W Siekierezadzie organizowane są koncerty. W ciągu dnia można zwiedzać garaż, w którym zobaczymy stare samochody terenowe i motory.

  Strona Siekierezady

 • Karczma Łemkowyna, Cisna 116

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 29

  wyprawomaniak.pl

  Tuż obok znajduje się druga restauracja Karczma Łemkowyna. Jej specjalnością są dania przygotowane w oparciu o dawne, regionalne receptury. Oprócz kuchni polskiej możecie tu spróbować również potraw z regionu Łemkowszczyzny i Bojkowszczyzny.

  Nawet mój wilczy apetyt nie jest jednak w stanie pokonać dwóch obiadów 🙂 Tak więc nie powiem Wam jak smakują takie potrawy. Chciałbym za to zwrócić Waszą uwagę na wystrój tego miejsca.

  Znajduje się tutaj wiele przedmiotów związanych z lokalną kulturą materialną o słusznym, bo XIX-wiecznym rodowodzie. Z powodzeniem znalazłyby miejsce w niejednym muzeum.

  Strona karczmy

 • Pracownia ikon Veraikon, Cisna 4

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 26

  wyprawomaniak.pl

  W poszukiwaniu wyjątkowej pamiątki warto zajrzeć do pracowni Veraikon. Można tu kupić ręcznie pisane ikony z wizerunkami Chrystusa, Maryi, aniołów czy świętych, także na chrzest czy komunię. Jeśli zdecydujecie się na zakup będziecie w doborowym towarzystwie. Dość powiedzieć, że posiadaczem ikony z pracowni Veraikon jest papież Franciszek.

  Co więcej, możecie tutaj wziąć udział w kilkudniowych warsztatach pisania ikon. W ich trakcie poznacie wszystkie etapy ich powstawania. Na koniec będziecie mogli zabrać do domu własnoręcznie wykonaną ikonę.

  Osobną część pracowni stanowi wystawa ikon. Można na niej zobaczyć ikony klasyczne, inspirowane sztuką sakralną Etiopii, jak i autorskie pracowni, przede wszystkim zaś ikony karpackie.

  Strona pracowni

 • Leśny Zwierzyniec, Liszna 5

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 45

  wyprawomaniak.pl

  Jeśli lubicie obcować z dzikimi zwierzętami, to z odwiedzin w tym miejscu będziecie zadowoleni. Zobaczycie tutaj wiele ciekawych gatunków ptaków (m.in.: pawie, bażanty, przepiórki, kaczki szmaragdowe, kaczki krzyżówki, kaczki czubate, sowa śnieżna) i ssaków (m.in.: daniele, jelenie, muflony, dziki, szopy, skunksy, lisy, jenoty).

  Mniejsze zwierzęta żyją w klatkach, większe z kolei na dużych wybiegach. Przy wejściu można kupić specjalną karmę, którą samodzielnie nakarmimy większość mieszkańców zwierzyńca.

  Strona zwierzyńca

 • Przełęcz nad Roztokami Górnymi

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 10

  wyprawomaniak.pl

  Jest to doskonały punkt widokowy, do którego łatwo dostaniemy się samochodem. Możemy stąd podziwiać słowacką część Bieszczad. Przez przełęcz przebiega granica między Polską a Słowacją. Szlaki piesze pozwalają na wędrówkę pasmem granicznym lub zejście na obie strony ku dolinom.

 • Bieszczadzka Kolejka Leśna, Majdan 17

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 53

  wyprawomaniak.pl

  Jest to kolejka wąskotorowa. Powstała pod koniec XIX wieku i funkcjonowała do lat 90. XX wieku. Przez ten czas służyła do transportu drewna z okolicznych lasów, a także przewoziła pasażerów. W 1997 r. została reaktywowana jako kolejka turystyczna.

  Przejazd kolejką stanowi nie lada atrakcję. Tory poprowadzono głównie przez tereny leśne, zboczami gór, często z dala od zabudowań. Pozwala to na bliskie obcowanie z otaczającą nas przyrodą.

  Aktualnie do wyboru są dwie trasy (tam i powrót): Majdan-Balnica (2 godziny) i Majdan-Dołżyca (1 godzina 20 minut). W sezonie letnim kolejka jest bardzo popularna, dlatego sugeruję wcześniejszą rezerwację biletów. Przy dużej ilości chętnych czasem uruchamiane są dodatkowe kursy.

  Strona kolejki

 • Obelisk poświęcony pamięci Aleksandra Fredry, Bystre

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 3

  wyprawomaniak.pl

  Obelisk wykonano z piaskowca. Znajduje się na nim cytat z pamiętnika Aleksandra Fredry pt. “Trzy po trzy”. Obelisk upamiętnia pobyt pisarza w pobliskiej wsi Rabe. Z tabliczki obok można się dowiedzieć, że na przełomie XVIII i XIX wieku Fredrowie, ówcześni właściciele Rabego, założyli tam hutę żelaza.

 • Pomnik Poległych w Walkach z Bandami UPA, Baligród

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 3

  wyprawomaniak.pl

  Pomnik poświęcony jest żołnierzom LWP, WOP i KBW poległym w walkach z bandami UPA w latach 1944-1947. Monument składa się z bloków piaskowca. Znajdujące się na nim wcześniej symbole i tablice zostały zdemontowane. Nowa symbolika pojawi się po uzgodnieniach z IPN.

 • Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie “Knieja”, Nowosiółki 30

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 42

  wyprawomaniak.pl

  Muzeum istnieje od kilkunastu lat. Zobaczycie w nim ekspozycje poświęcone bieszczadzkiej faunie i florze, a także dziejom łowiectwa i leśnictwa oraz ich roli w tym regionie. Sporo miejsca w muzeum przeznaczono na historię Nowosiółek i okolicy.

  Liczba eksponatów, które się tutaj znajdują, jest imponująca. To jedne z bogatszych tego typu zbiorów, jakie do tej pory widziałem. Uwagę zwracają okazałe trofea myśliwskie – niedźwiedź brunatny upolowany na Syberii, czy poroże renifera z Laponii.

  Strona muzeum

 • Galeria w Piwnicy autorska galeria Zdzisława Pękalskiego, Hoczew 97

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 71

  wyprawomaniak.pl

  Zdzisław Pękalski to bieszczadzki artysta, rzeźbiarz malarz i grafik, autor fraszek i wierszy. Do tworzenia wykorzystuje przedmioty takie jak stare drzwi, stajenne deski, szczątki spalonej cerkwi, itp. Niedoskonałość przemienia w dzieło sztuki, co nadaje jego pracom swoistą symbolikę.

  Mamy więc anioła wykonanego z deski z zatopionej chałupy, twarz Jezusa wyrzeźbioną ze stajennego słupka, czy św. Piotra z kluczami namalowanego na zamkniętych drzwiach od chlewika.

  W Hoczwi od kilku lat znajduje się autorska galeria sztuki Zdzisława Pękalskiego. W obliczu choroby mistrza jej prowadzeniem zajmuje się jego żona, Maria Pękalska. To ona oprowadza gości, odkrywając przed nimi kolejne dzieła artysty.

  Strona artysty