Trasa 32: Stężnica, Górzanka, Polańczyk

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Wypał u Zygmunta Furdygiela, Stężnica

Nawiguj

Kiedyś w Bieszczadach wypał węgla drzewnego był bardzo popularny. Dziś takich miejsc zostało już niewiele. Tym bardziej warto odwiedzić Zygmunta Furdygiela, najstarszego “smolarza” w Bieszczadach.

Zygmunt Furdygiel znany jest z dwóch seriali dokumentalnych pt. “Drwale i inne opowieści Bieszczadu” oraz “Przystanek Bieszczady”. Chętnie przyjmuje gości na wypale i opowiada o swojej pracy. Wrażenia z takiej wizyty pozostaną z Wami na długo.

Cerkiew pw. św. Paraskewy, Górzanka

Nawiguj

Jest to dawna cerkiew greckokatolicka, zbudowana w XIX wieku. W 1948 r. przejęta została przez Kościół rzymskokatolicki.

Wewnątrz znajdują się fragmenty rzadko spotykanego ikonostasu, prawdopodobnie z I połowy XVIII wieku. Składa się z wyciętych z desek, płaskorzeźbionych i polichromowanych postaci.

W 1912 r. ikonostas został rozebrany jako niekanoniczny. Jego części rozwieszono w różnych miejscach w świątyni. Na dawnym miejscu pozostały grupa Pasji i rząd proroków.

Obok cerkwi znajduje się dzwonnica z II połowy XIX wieku z dzwonem z 1744 r.

Punkt widokowy, Polańczyk

Nawiguj

Rozpościera się stąd interesujący widok na zaporę Solina i Jezioro Solińskie. Dużym ułatwieniem jest tablica z podpisanymi okolicznymi szczytami. Dzięki darmowym lunetom możemy przyjrzeć się im z bliska.

Romana Woźniak “Roma”, Cypel Polańczyka, Polańczyk

Nawiguj

O takich jak ona mówi się, że “rzucili wszystko i wyjechali w Bieszczady.” Roma konkretnie przyjechała z Krakowa na grzyby. Zajęła się tutaj wytwarzaniem wyrobów skórzanych. Można je nabyć na jej stoisku, które znajduje się na Cyplu Polańczyka.

Najbardziej znana jest z wyrobu kapeluszy. Stały się one symbolem bieszczadzkich zakapiorów – każdy z nich nosi kapelusz od Romy. Muszę się Wam pochwalić, że również dostałem taki kapelusz.

Galanteria skórzana autorstwa Romy doczekała się uznania. Jej projekty torby Zakapior i Kapelusza Bieszczadzkiego otrzymały certyfikat Bieszczadzki Produkt Lokalny Made in Bieszczady.

Warto zatem odwiedzić stoisko Romy. Jeśli nie zastaniecie jej tutaj, to wstąpcie do Cafe Galerii Ptaszarnia, którą prowadzi jej córka. Może wówczas będziecie mieli więcej szczęścia. Pokażemy Wam to miejsce jeszcze dzisiaj.

Plaża na Cyplu Polańczyka, Polańczyk

Nawiguj

Plaża znajduje się na końcu Cypla Polańczyka. W sezonie jest tu gwarno, za to potem panuje błoga cisza, sprzyjająca kontemplowaniu widoków. Możemy podziwiać “zielone wzgórza nad Soliną” i oczywiście zaporę Solina.

Oberża Zakapior, ul. Zdrojowa 37, Polańczyk

Nawiguj

Jeśli macie ochotę zjeść na obiad coś oryginalnego, zajrzyjcie do Oberży Zakapior. Będziecie mogli spróbować dań kuchni łemkowskiej i bojkowskiej.

Warto zwrócić uwagę na wystrój oberży. Możemy tutaj podziwiać obrazy Andrzeja Borowskiego “Żmija”, nomen omen słynnego bieszczadzkiego zakapiora, znanego z serialu dokumentalnego pt. “Drwale i inne opowieści Bieszczadu”.

Strona oberży

Cafe Galeria Ptaszarnia, ul. Zdrojowa 17, Polańczyk

Nawiguj

W galerii można nabyć rękodzieło artystyczne, wykonane przez lokalnych twórców. Co nie mniej ważne można także napić się pysznej kawy 🙂

Galeria należy do córki legendarnej Romany Woźniak “Romy”. Jeśli nie udało się Wam jej spotkać przy stoisku które prowadzi na Cyplu Polańczyka, to być może uda się to tutaj. Będzie wtedy okazja, aby przy kawie posłuchać jej bieszczadzkich opowieści.

Strona galerii

Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków, Myczków 46

Nawiguj

Bojkowie są grupą etniczną górali prawdopodobnie pochodzenia rusińskiego i wołoskiego. Przed II wojną światową stanowili 80 procent mieszkańców polskiej części Bieszczadów (w obecnych granicach). Po 1945 r. zostali stąd wysiedleni do ZSRR lub rozproszeni po Polsce w ramach akcji “Wisła”.

W Muzeum przedstawiono kulturową różnorodność Bieszczadów. Dzięki zgromadzonym tutaj eksponatom możemy poznać dawne życie okolicznej ludności, ze szczególnym uwzględnieniem Bojków.

Zobaczymy tu m.in.: narzędzia rolnicze, meble, naczynia i tkaniny. Także unikatowe stroje ludowe, czy zabytki sakralne. Wszystkie eksponaty pochodzą z okresu od końca XIX do połowy XX wieku.

Strona muzeum