Trasa 36: Krasiczyn, Piątkowa, Ulucz, Załuż, Lesko, Myczkowce

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Zamek w Krasiczynie, Krasiczyn 179

Nawiguj

Zamek został zbudowany w stylu renesansowo-manierystycznym na przełomie XVI i XVII wieku. Charakterystyczne są jego cztery różne, narożne wieże. Otoczony jest wspaniałym parkiem.

Zamek od początku XVII wieku zachował niemal niezmienioną sylwetkę. Jednym z najcenniejszych elementów budowli jest mieszcząca się w baszcie Boskiej kaplica. Porównuje się ją do kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Warto zwrócić uwagę na bogato rzeźbione portale, loggie, arkady i dekoracje ścienne, tzw. sgraffita.

Zamek był w posiadaniu wielu znanych rodów. Ostatnim była rodzina Sapiehów. Po II wojnie światowej przejęło go państwo. Obecnie działa tutaj hotel, ale część zamku udostępniono zwiedzającym.

Strona zamku

Cerkiew pw. św. Dymitra, Piątkowa

Nawiguj

Jest to cerkiew greckokatolicka zbudowana prawdopodobnie w 1732 r. Jest budowlą o tradycyjnej architekturze cerkwi ruskich. Od zakończenia II wojny światowej nie jest użytkowana. Obecnie jest filią Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Warto ją zobaczyć, jest to bowiem jedna z najładniejszych cerkwi w Polsce południowo-wschodniej.

Cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, Ulucz

Nawiguj

Jest to cerkiew greckokatolicka zbudowana w 1659 r. Jest jedną z najstarszych w Polsce. Niegdyś była częścią obronnego monastyru bazylianów. Ciekawostką architektoniczną są tu pastofaria, znajdujące się po obu stronach prezbiterium, występujące tylko w najstarszych cerkwiach.

Po II wojnie światowej cerkiew została opuszczona. Obecnie jest filią Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Przed cerkwią znajduje się tablica ku czci urodzonego w Uluczu kompozytora, ks. Michała Werbyćkiego, autora hymnu narodowego Ukrainy

Zamek Sobień, Manasterzec

Nawiguj

Są to ruiny średniowiecznej warowni, położonej na górze Sobień, niewielkim wzniesieniu u ujścia Adyszowa do Sanu. Zamek zbudowano w II połowie XIV wieku. Pod zamkiem znajduje się obszerny, bezpłatny parking. Z góry rozciąga się wspaniały widok.

Rynek, Lesko

Nawiguj

Proponuję teraz krótki spacer po Lesku. Najdogodniejszym miejscem, żeby zostawić samochód jest Rynek. Sam w sobie nie jest szczególnie ciekawy. Uwagę zwraca jedynie niecodzienny pomnik Książki.

Synagoga, ul. Berka Joselewicza 16, Lesko

Nawiguj

Synagoga została zbudowana w XVII wieku w stylu manierystyczno-barokowym.

Możemy tu zobaczyć jedyny w Polsce przykład kościelno-pałacowych szczytów na synagodze. W południowo-zachodnim narożniku znajduje się wieża, a w niej okrągłe schody, prowadzące do dawnego więzienia dla Żydów. Na górze zewnętrznej elewacji znajdują się tablice Dekalogu.

Obecnie w sezonie letnim działa tu Bieszczadzka Galeria Sztuki “Synagoga”.

Cmentarz żydowski, ul. Słowackiego, Lesko

Nawiguj

Jest to jeden z największych cmentarzy żydowskich w Polsce. Zachowało się tutaj ponad 2 tysiące macew. Najstarsza z nich pochodzi z 1548 r. Cmentarz położony jest na wzgórzu. Przez to wiele starych nagrobków przesunęło się względem miejsca pochówku.

Podczas II wojny światowej cmentarz był miejscem egzekucji wielu Żydów. Upamiętniają ich symboliczne groby ofiar Holokaustu

Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, ul. Kościuszki 10, Lesko

Nawiguj

Kościół został zbudowany w 1539 r. w stylu późnogotyckim Jego wyposażenie jest w większości barokowe. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę przede wszystkim na XVIII-wieczny ołtarz. Obok kościoła znajduje się barokowa dzwonnica z 1765 r.

Zamek Kmitów, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 7, Lesko

Nawiguj

Jest to późnogotycki zamek, którego budowa rozpoczęła się w 1538 r. Przebudowa z końca XVI wieku nadała mu renesansowy charakter. Z kolei w wyniku przebudowy z XIX wieku zamek całkowicie zatracił pierwotny wygląd, stając się klasycystyczno-neorenesansową rezydencją.

Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Kilkukrotnie cierpiał z powodu wojennych zniszczeń. Obecnie znajduje się tutaj ośrodek wypoczynkowy.

Kamień Leski, Glinne

Nawiguj

Wracamy do samochodu i jedziemy zobaczyć Kamień Leski.

Jest to charakterystyczna wychodnia skalna, zbudowana z piaskowca. Ma 20 metrów wysokości. Jej kształt jest wynikiem zarówno erozji, jak i działalności człowieka (w XIX wieku u jego podnóża funkcjonował kamieniołom).

Na temat kamienia powstało wiele legend. Najbardziej popularna głosi, że diabeł chciał przy jego pomocy zniszczyć miejscowy kościół. Nie dotarł jednak do celu, upuszczając kamień właśnie w tym miejscu.

Kamień został też uwieczniony w kulturze, np. przez Aleksandra Fredrę, który napisał o nim wiersz pt. “Kamień nad Liskiem” i wspomniał go w pamiętnikach pt. “Trzy po trzy”.

Mural Arkadiusza Andrejkowa na stodole (Cichy memoriał), Zwierzyń

Nawiguj

Jest to tzw. deskal, czyli mural namalowany na drewnianym budynku. Arkadiusz Andrejkow tworzy je w ramach projektu pt. “Cichy memoriał”. Większość powstała w podkarpackich wsiach. Artysta inspiruje się starymi fotografiami dawnych mieszkańców tych miejscowości. 

Ten deskal przedstawia matkę i córkę w dniu rozpoczęcia roku szkolnego.

Park miniatur w Centrum Kultury Ekumenicznej im. św. Jana Pawła II, Myczkowce 10a

Nawiguj

W parku zobaczymy modele 140 najstarszych kościołów i cerkwi z terenów Polski, Słowacji i Ukrainy. Świątynie reprezentują wyznania rzymskokatolickie, greckokatolickie oraz prawosławne. Podczas zwiedzania poznamy różne style budownictwa sakralnego.

Będąc tutaj można zobaczyć także Ogród Biblijny. Znajdują się tu rośliny z Bliskiego Wschodu, wymienione w Piśmie Świętym oraz inne symboliczne elementy, nawiązujące do opisanych w nim wydarzeń.

Strona centrum

Zapora Myczkowce

Nawiguj

Zapora powstała w latach 1956-1960, choć jej budowa rozpoczęła się na początku lat 20. XX wieku. Tworzy Jezioro Myczkowskie. Jest to zbiornik wyrównania dobowego dla Jeziora Solińskiego, tzn. że z tego pierwszego do drugiego przepompowuje się nadmiar wody, celem wsparcia elektrowni Solina w godzinach szczytu.

Co ciekawe elektrownia Myczkowce znajduje się poniżej zapory w Zwierzyniu. Wodę do niej dostarcza specjalny tunel ścinający zakole Sanu.