Trasa 37: Zagórz, Sanok

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Klasztor Karmelitów Bosych, ul. Klasztorna 40, Zagórz

Nawiguj

Jest to jeden z nielicznych, zachowanych klasztorów warownych w Polsce. Znajduje się na wzgórzu Mariemont. Kiedyś tętniło tu życie zakonne. Dziś możemy podziwiać monumentalne ruiny XVIII-wiecznej budowli.

Klasztor okres świetności przeżywał do I rozbioru Polski. W 1772 r. uległ częściowemu zniszczeniu w ostatniej bitwie konfederacji barskiej. W 1822 r. jego zabudowania strawił pożar. W 1831 r. klasztor został zniesiony.

Zamek Królewski w Sanoku, ul. Zamkowa 2, Sanok

Nawiguj

Renesansowy zamek jest siedzibą Muzeum Historycznego, znanego przede wszystkim z bogatej kolekcji prac Zdzisława Beksińskiego. Zobaczymy wśród nich obraz, który artysta ukończył… w dniu swojej śmierci. Na wystawie odtworzono także jego pracownię.

W muzeum możemy ponadto obejrzeć największą w Polsce kolekcję ceramiki pokuckiej (wyrabianej przez zamieszkujących Pokucie Hucułów). Do najcenniejszych zbiorów należą też ikony karpackie z terenów historycznej ziemi sanockiej.

W bogatych zbiorach muzeum znajdują się także m.in.: sztuka sakralna z okresu od XV do XIX wieku, malarstwo portretowe z okresu od XVII do XIX wieku, malarstwo współczesne, czy zabytki archeologiczne.

Strona muzeum

Rynek, Sanok

Nawiguj

Proponuję teraz krótki spacer w stronę Rynku. Zmierzając od zamku trafimy najpierw na pomnik Zdzisława Beksińskiego. Pomnik znajduje się obok XVIII-wiecznego ratusza. Wśród zabudowań wokół Rynku wyróżnia się również XIX-wieczna siedziba urzędu miasta. Ul. 3 Maja dojdziemy teraz do ławeczki Dobrego Wojaka Szwejka. Następnie wracamy na Rynek.

Kościół i klasztor Franciszkanów, ul. Franciszkańska 7, Sanok

Nawiguj

Zabytkowy kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zbudowano w 1640 r., zaś murowane zabudowania klasztorne zaczęły powstawać w 1717 r. (wcześniej były drewniane). W II połowie XIX wieku świątynię gruntownie przebudowano.

Zwiedzając wnętrze kościoła warto zwrócić uwagę na krzyż w ołtarzu głównym, pochodzący z XVII wieku oraz na cenny, XVII-wieczny obraz przedstawiający św. Antoniego. Znajduje się tu także cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia – Pani Ziemi Sanockiej.

Muzeum Budownictwa Ludowego, ul. Rybickiego 3, Sanok

Nawiguj

Jest to pierwsze muzeum etnograficzne, założone w Polsce po II wojnie światowej. Pod względem liczby zgromadzonych obiektów jest największym skansenem w kraju.

Muzeum przedstawia kulturę ludową pogranicza na obszarze pogórzy, Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Skansen podzielony jest na cztery sektory: Bojków i Łemków (stanowiących ludność ruską) oraz Pogórzan i Dolinian (należących do Słowian zachodnich).

Zobaczymy tu m.in.: zabytkowe obiekty sakralne, plebanię, wiejskie chaty i zabudowania gospodarcze, a także dwór ziemiański, czy rekonstrukcję galicyjskiego rynku z różnymi punktami usługowymi.

Część skansenu poświęcono wydobyciu ropy naftowej na tym obszarze. Wyjątkową atrakcją jest wystawa pt. “Ikona karpacka”, prezentująca malarstwo cerkiewne z okresu od XVI do XIX wieku.

Strona muzeum