Trasa 39: Zyndranowa, Bóbrka, Dukla, Krosno

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Muzeum Kultury Łemkowskiej, Zyndranowa 1

Nawiguj

Jest to muzeum typu skansenowego. Jego głównym obiektem jest zagroda łemkowska z końca XIX wieku. Możemy w niej zobaczyć m.in. meble, przedmioty codziennego użytku i narzędzia, czy warsztaty szewski i tkacki.

Wśród kilku innych obiektów warto zwrócić uwagę na koniusznię (z wystawą militariów z I i II wojny światowej), wiatrak z Wapiennego oraz kuźnię z Zyndranowej.

W nowopowstałym pawilonie wystawowym można obejrzeć stroje ludowe oraz wytwory sztuki ludowej (malarstwo, rzeźba, pisanki, czy sztuka sakralna).

Strona muzeum

Pałac w Dukli, ul. Trakt Węgierski 5, Dukla

Nawiguj

Pierwotnie istniał tu renesansowy zamek. Był wielokrotnie przebudowywany. Dzisiejszy charakter późnobarokowej rezydencji zyskał dzięki przebudowie z II połowy XVIII wieku. Obecnie mieści się tu Muzeum Historyczne.

Historię Dukli oraz tutejszego pałacu poznamy dzięki ekspozycji pt. “Z dziejów Dukli i dukielskiego zespołu pałacowo-parkowego.” Kilka wystaw poświęcono tematyce militarnej, przede wszystkim w kontekście walk, jakie rozgrywały się w tym rejonie podczas I i II wojny światowej.

Przed pałacem znajduje się wystawa broni ciężkiej, prezentująca głównie artylerię.

Strona muzeum

Kościół pw. św. Jana z Dukli, ul. Bernardyńska 2, Dukla

Nawiguj

Kościół pochodzi z II połowy XVIII wieku. Przy świątyni znajduje się zbudowany wcześniej klasztor Bernardynów.

Wnętrze kościoła na przełomie XIX i XX wieku przebudowano w stylu neorenesansowym. W kaplicy św. Jana z Dukli od 1974 r. znajduje się srebrna trumna z jego relikwiami. Podążając śladami świętego warto także odwiedzić jego pustelnię na wzgórzu Zaśpit.

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, ul. Kopalniana 35, Bóbrka

Nawiguj

Muzeum znajduje się na terenie najstarszej na świecie (!), założonej w 1854 r. i wciąż czynnej kopalni ropy naftowej. O historii kopalni przypomina kamienny obelisk z 1872 r., ustawiony przez Ignacego Łukasiewicza, upamiętniający jej powstanie.

Zachowały się tutaj dwa XIX-wieczne szyby naftowe – “Franek” i “Janina”. Ten drugi wciąż jest eksploatowany. W starych szybach można zobaczyć ropę naftową!

Spacerując po terenie kopalni możemy obejrzeć różne urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym. Ciekawe ekspozycje urządzono także w budynkach stanowiących dawną infrastrukturę kopalni.

Strona muzeum

Muzeum Podkarpackie, ul. Piłsudskiego 16, Krosno

Nawiguj

Muzeum mieści się w dawnym pałacu biskupim, którego początki sięgają XIV wieku. Najbardziej znane jest z unikatowej, największej w Europie kolekcji lamp naftowych.

Zobaczymy tu także największą w Polsce kolekcję współczesnego szkła użytkowego i artystycznego. Interesująca jest też wystawa archeologiczna, prezentująca historię osadnictwa pradziejowego na Podkarpaciu od pojawienia się tu człowieka.

W muzeum można również obejrzeć wystawę dotyczącą dziejów Krosna i jego okolicy oraz galerię krośnieńskich twórców z XIX i XX wieku.

Po zwiedzeniu muzeum nie wracamy do samochodu. Kolejne obiekty odwiedzimy na piechotę.

Strona muzeum

Muzeum Rzemiosła, ul. Piłsudskiego 19, Krosno

Nawiguj

Muzeum mieści się w secesyjnej kamienicy z przełomu XIX i XX wieku (zwanej domem z zegarem). Prezentowane jest tutaj rzemiosło z terenów historycznej Galicji.

Wśród eksponatów zobaczymy m.in.: skrzynię z XVII wieku, stanowiącą skarbiec cechowy, ponadto miechy kowalskie, narzędzia stolarskie, związane z obróbką lnu, krawiectwem, czy modniarstwem.

Warto zwrócić uwagę na eksponaty związane z zegarmistrzostwem. Łączą się one z historią tego miejsca. W I połowie XX wieku działała tu Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza.

Strona muzeum

Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich 2, Krosno

Nawiguj

Jest to wyjątkowe miejsce, poświęcone hutnictwu szkła. Jego zwiedzanie składa się z dwóch części.

Podczas pierwszej zobaczymy pokaz produkcji i zdobienia szkła: malowania, grawerowania, wytwarzania witraży oraz szklanych figurek. Atrakcją, szczególnie dla dzieci, jest możliwość samodzielnego wybicia w gorącej masie szklanej monety.

Również dorośli będą zafascynowani pokazem. W końcu niecodziennie możemy zobaczyć, jak rozgrzana masa szklana przybiera kształt konkretnego naczynia, lub jak przy pomocy palnika łączone są szklane elementy. Nie mniejszy zachwyt wzbudza pokaz obróbki szklanych wyrobów.

Podczas drugiej części obejrzymy ekspozycję prezentującą szklane wyroby artystyczne i użytkowe. Ponadto w sali pn. “Szkło w fizyce” poznamy niezwykłe właściwości tego materiału.

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i trwa 2 godziny.

Strona centrum

Bazylika kolegiacka pw. Trójcy Przenajświętszej, ul. Piłsudskiego 5, Krosno

Nawiguj

Po drodze do bazyliki warto skręcić na krośnieński Rynek. Obejrzeć okalające go zabytkowe kamienice, a także renesansowy ratusz.

Bazylika została wzniesiona w stylu gotyckim w XIV wieku. Później była wielokrotnie rozbudowywana. Warto zobaczyć jej zabytkowe wnętrze.

Szczególnie godne uwagi są: mauzoleum Portiusów, monumentalny, manierystyczny ołtarz główny, unikatowe dekoracje malarskie, czy piękna ambona. Wśród średniowiecznych zabytków wyjątkowo cenne są Grupa Pasji na belce tęczowej oraz obraz pt. “Koronacja Matki Boskiej przez Trójcę Świętą”.

Obok bazyliki znajduje się wczesnobarokowa wieża Farna, będąca jej dzwonnicą. Można z niej podziwiać panoramę miasta.

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, ul. Kolejowa 29a, Krosno

Nawiguj

Jest to nowoczesna placówka, łącząca funkcje domu kultury i muzeum. Poświęcona jest bogatej kulturze ziemi krośnieńskiej.

Multimedialna ekspozycja przedstawia życie codzienne oraz dawne zwyczaje mieszkańców tych okolic. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii zwiedzanie tej wystawy jest interesującą przygodą. Możemy np. udać się do wirtualnej przymierzalni strojów ludowych, lub posłuchać lokalnych legend siedząc na wozie drabiniastym.

Etnocentrum organizuje też różnorodne warsztaty m.in.: rękodzielnicze, kulinarne, rzemieślnicze, czy taneczne, a także spotkania z mistrzami śpiewu i rzemiosła, czy też znawcami tradycyjnej kultury.

Strona etnocentrum