Trasa 4: Solec Kujawski, Chełmno, Bydgoszcz

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

JuraPark, ul. Sportowa 1, Solec Kujawski

Nawiguj

Park dinozaurów JuraPark stanowi duży kompleks na który składają się: Muzeum Ziemi, ogrody botaniczne, kino 5D, Park Miniatur Polska w Miniaturze i park rozrywki.

Główną atrakcją JuraParku jest ścieżka dydaktyczna z modelami dinozaurów i gadów ssakokształtnych w skali 1:1. Wrażenie robi zarówno ich liczba, jak i ciekawe rozmieszczenie w naturalnym środowisku. Przy każdym modelu jest tabliczka z informacjami o danym gatunku. Oprócz tego możemy tu zobaczyć kamienie z oryginalnymi śladami tych stworzeń.

W Muzeum Ziemi największe wrażenie robią modele mamuta oraz innych prehistorycznych zwierząt, a także liczne skamieniałości. W parku miniatur możemy zobaczyć rekonstrukcje 17 polskich zamków.

Rezerwacja biletów

Bydgoszcz

Nawiguj

Spacer po Bydgoszczy proponuję zacząć na Starym Rynku. Udajemy się w stronę Brdy. Stojąc na moście Jerzego Sulimy-Kamińskiego możemy podziwiać charakterystyczne punkty Bydgoszczy: balansującą rzeźbę Przechodzący przez rzekę oraz zabytkowe spichrze. Dalej wzdłuż Brdy idziemy w stronę Wyspy Młyńskiej.

Wyspa Młyńska, Bydgoszcz

Nawiguj

Wyspa Młyńska to zielona enklawa w centrum Bydgoszczy. Chętnie odwiedzana zarówno przez jej mieszkańców jak i turystów. Znajduje się między głównym nurtem Brdy, a jej odnogą Młynówką.

Jest tutaj kilka obiektów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. W Białym Spichrzu obejrzymy zbiory archeologiczne. Tuż obok odwiedzimy Europejskie Centrum Pieniądza. W Czerwonym Spichrzu możemy podziwiać Galerię Sztuki Nowoczesnej, natomiast w tzw. Domu Leona Wyczółkowskiego zapoznać się z jego dorobkiem artystycznym.

Strona muzeum

Muzeum Mydła i Historii Brudu, ul. Długa 13/17, Bydgoszcz

Nawiguj

Wizyta w muzeum rozpoczyna się nietypowo, bo od własnoręcznego wykonania mydła, które potem zabierzemy do domu. Sami zdecydujemy jaki ma mieć kolor i aromat.

Podczas zwiedzania usłyszymy o starożytnych zwyczajach higienicznych. Zobaczymy rekonstrukcję antycznej toalety, średniowiecznej łaźni, czy też eksponaty pochodzące z fabryki mydła z XVIII wieku. Dowiemy się wielu ciekawostek, np. dlaczego w średniowieczu ludzie przestali się myć.

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w małych grupach. Konieczna jest rezerwacja.

Strona muzeum

Wieża ciśnień, ul. Filarecka 2, Bydgoszcz

Nawiguj

Wieża ma 45 metrów wysokości. Zbudowano ją w 1900 r. Od początku znajdowała się na niej galeria widokowa, dzięki której można podziwiać panoramę miasta. W środku przygotowano ekspozycję na temat wodociągów i kanalizacji w Polsce. Jest to oddział Muzeum Wodociągów do którego właśnie się udajemy.

Godziny otwarcia

Muzeum Wodociągów, ul. Gdańska 242, Bydgoszcz

Nawiguj

Jest to pierwsze takie muzeum w Polsce. Mieści się w zabytkowej hali pomp. Znajdujące się tu eksponaty stanowią przykłady architektury przemysłowej z XIX i XX wieku.

Zobaczymy w nim liczne hydranty, pompy, drewniane rury, czy model kanału wodno-ściekowego z końca XIX wieku. Możemy także obejrzeć film pokazujący, jakie warunki panowały w kanałach podczas powstania warszawskiego.

Godziny otwarcia

Ratusz, Rynek 28, Chełmno

Nawiguj

W ratuszu mieści się Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Główna wystawa poświęcona jest historii miasta. Zobaczymy m.in.: replikę chorągwi Chełmna z czasów bitwy pod Grunwaldem czy kopie ważnych dla miasta średniowiecznych dokumentów w tym przywileju chełmińskiego z 1251 r.

Osobne wystawy poświęcono Ludwikowi Rydygierowi oraz chełmińskiemu malarzowi Antoniemu Piotrowiczowi.

Godziny otwarcia

Chełmno

Nawiguj

Proponuję krótki spacer po Chełmnie. Nasza trasa zaczyna się przy klasztorze Szarytek. Idziemy teraz w stronę Baszty Prochowej, a stąd do Baszty Panieńskiej.

Dochodzimy do parku miejskiego w którym można zobaczyć Park Miniatur Zamków Krzyżackich. Spacer kończymy przy Bramie Grudziądzkiej, gdzie możemy zapozować do zdjęcia na ławeczce Zakochanych.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Franciszkańska 8, Chełmno

Nawiguj

Kościół zbudowano prawdopodobnie w latach 1280-1320. Jest jedną z najpiękniejszych budowli wczesnogotyckich w Polsce. Jest to także stare sanktuarium maryjne. Warto zwrócić uwagę na nietypowe dachy, przykrywające boczne nawy świątyni. Wewnątrz z kolei obejrzeć jej bogate wyposażenie. Z wieży kościoła roztacza się wspaniały widok na całe miasto.