Kategoria: Trasa 4

  • Trasa 4: Solec Kujawski, Chełmno, Bydgoszcz

    Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

    (więcej…)
  • JuraPark, ul. Sportowa 1, Solec Kujawski

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 34

    wyprawomaniak.pl

    Park dinozaurów JuraPark stanowi duży kompleks na który składają się: Muzeum Ziemi, ogrody botaniczne, kino 5D, Park Miniatur Polska w Miniaturze i park rozrywki.

    Główną atrakcją JuraParku jest ścieżka dydaktyczna z modelami dinozaurów i gadów ssakokształtnych w skali 1:1. Wrażenie robi zarówno ich liczba, jak i ciekawe rozmieszczenie w naturalnym środowisku. Przy każdym modelu jest tabliczka z informacjami o danym gatunku. Oprócz tego możemy tu zobaczyć kamienie z oryginalnymi śladami tych stworzeń.

    W Muzeum Ziemi największe wrażenie robią modele mamuta oraz innych prehistorycznych zwierząt, a także liczne skamieniałości. W parku miniatur możemy zobaczyć rekonstrukcje 17 polskich zamków.

    Rezerwacja biletów

  • Bydgoszcz

    Nawiguj

    Wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 12

    wyprawomaniak.pl

    Spacer po Bydgoszczy proponuję zacząć na Starym Rynku. Udajemy się w stronę Brdy. Stojąc na moście Jerzego Sulimy-Kamińskiego możemy podziwiać charakterystyczne punkty Bydgoszczy: balansującą rzeźbę Przechodzący przez rzekę oraz zabytkowe spichrze. Dalej wzdłuż Brdy idziemy w stronę Wyspy Młyńskiej.

  • Wyspa Młyńska, Bydgoszcz

    Nawiguj

    Wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 9

    Wyprawomanik.pl

    Wyspa Młyńska to zielona enklawa w centrum Bydgoszczy. Chętnie odwiedzana zarówno przez jej mieszkańców jak i turystów. Znajduje się między głównym nurtem Brdy, a jej odnogą Młynówką.

    Jest tutaj kilka obiektów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. W Białym Spichrzu obejrzymy zbiory archeologiczne. Tuż obok odwiedzimy Europejskie Centrum Pieniądza. W Czerwonym Spichrzu możemy podziwiać Galerię Sztuki Nowoczesnej, natomiast w tzw. Domu Leona Wyczółkowskiego zapoznać się z jego dorobkiem artystycznym.

    Strona muzeum

  • Muzeum Mydła i Historii Brudu, ul. Długa 13/17, Bydgoszcz

    Nawiguj

    Wyprawomanik

    Zdjęcie 1 z 10

    wyprawomaniak.pl

    Wizyta w muzeum rozpoczyna się nietypowo, bo od własnoręcznego wykonania mydła, które potem zabierzemy do domu. Sami zdecydujemy jaki ma mieć kolor i aromat.

    Podczas zwiedzania usłyszymy o starożytnych zwyczajach higienicznych. Zobaczymy rekonstrukcję antycznej toalety, średniowiecznej łaźni, czy też eksponaty pochodzące z fabryki mydła z XVIII wieku. Dowiemy się wielu ciekawostek, np. dlaczego w średniowieczu ludzie przestali się myć.

    Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w małych grupach. Konieczna jest rezerwacja.

    Strona muzeum

  • Wieża ciśnień, ul. Filarecka 2, Bydgoszcz

    Nawiguj

    Wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 5

    wyprawomaniak.pl

    Wieża ma 45 metrów wysokości. Zbudowano ją w 1900 r. Od początku znajdowała się na niej galeria widokowa, dzięki której można podziwiać panoramę miasta. W środku przygotowano ekspozycję na temat wodociągów i kanalizacji w Polsce. Jest to oddział Muzeum Wodociągów do którego właśnie się udajemy.

    Godziny otwarcia

  • Muzeum Wodociągów, ul. Gdańska 242, Bydgoszcz

    Nawiguj

    Wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 12

    wyprawomaniak.pl

    Jest to pierwsze takie muzeum w Polsce. Mieści się w zabytkowej hali pomp. Znajdujące się tu eksponaty stanowią przykłady architektury przemysłowej z XIX i XX wieku.

    Zobaczymy w nim liczne hydranty, pompy, drewniane rury, czy model kanału wodno-ściekowego z końca XIX wieku. Możemy także obejrzeć film pokazujący, jakie warunki panowały w kanałach podczas powstania warszawskiego.

    Godziny otwarcia

  • Ratusz, Rynek 28, Chełmno

    Nawiguj

    Wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 14

    wyprawomaniak.pl

    W ratuszu mieści się Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Główna wystawa poświęcona jest historii miasta. Zobaczymy m.in.: replikę chorągwi Chełmna z czasów bitwy pod Grunwaldem czy kopie ważnych dla miasta średniowiecznych dokumentów w tym przywileju chełmińskiego z 1251 r.

    Osobne wystawy poświęcono Ludwikowi Rydygierowi oraz chełmińskiemu malarzowi Antoniemu Piotrowiczowi.

    Godziny otwarcia

  • Chełmno


    Nawiguj


    Wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 12

    wyprawomaniak.pl


    Proponuję krótki spacer po Chełmnie. Nasza trasa zaczyna się przy klasztorze Szarytek. Idziemy teraz w stronę Baszty Prochowej, a stąd do Baszty Panieńskiej.

    Dochodzimy do parku miejskiego w którym można zobaczyć Park Miniatur Zamków Krzyżackich. Spacer kończymy przy Bramie Grudziądzkiej, gdzie możemy zapozować do zdjęcia na ławeczce Zakochanych.

  • Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Franciszkańska 8, Chełmno

    Nawiguj

    IMG_20210606_161222

    Zdjęcie 1 z 9

    Kościół zbudowano prawdopodobnie w latach 1280-1320. Jest jedną z najpiękniejszych budowli wczesnogotyckich w Polsce. Jest to także stare sanktuarium maryjne. Warto zwrócić uwagę na nietypowe dachy, przykrywające boczne nawy świątyni. Wewnątrz z kolei obejrzeć jej bogate wyposażenie. Z wieży kościoła roztacza się wspaniały widok na całe miasto.