Kategoria: Trasa 42

 • Trasa 42: Medynia Głogowska, Dzikowiec, Kolbuszowa, Cmolas, Poręby Dymarskie

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Ośrodek Garncarski, Medynia Głogowska

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 37

  wyprawomaniak

  W XIX wieku w Medyni Głogowskiej prężnie rozwijało się garncarstwo. Piece do wypalania gliny znajdowały się przy wielu chałupach, a nawet… na pastwiskach (te należały do wspólnoty wioskowej).

  Dziś tradycje tego rzemiosła kultywuje Ośrodek Garncarski. Tworzą go XIX-wieczne budynki mieszkalne z dawnym wyposażeniem oraz nowe budynki z ekspozycją artystycznych i użytkowych wyrobów glinianych. Są tu też koła do kręcenia naczyń oraz tradycyjny piec do wypalania ceramiki.

  W ośrodku prowadzone są zajęcia z garncarstwa (także dla turystów indywidualnych).

  Strona ośrodka

 • Zespół dworsko-parkowy, Dzikowiec

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 5

  wyprawomaniak

  Zespół dworsko-parkowy nazywany jest perłą Dzikowca. Klasycystyczny dwór wybudowano w 1833 r. Powstały także zabudowania gospodarcze: oficyna, spichlerz, budynek folwarczny, browar i oranżeria. Dwór otacza park w stylu angielskim.

 • Pałac Tyszkiewiczów, Werynia 3


  Nawiguj


  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 5

  wyprawomaniak


  Jest to pałac secesyjny, zbudowany w 1905 r.

  Podczas II wojny światowej schroniło się tu wielu ziemian, wysiedlonych przez okupanta. Tyszkiewiczowie zatrudniali w swoim majątku żołnierzy podziemia, a hr. Jerzy Tyszkiewicz był w konspiracji. Prowadził działalność wywiadowczą, m.in. w sprawie broni V2.

  W 1944 r. rodzina Tyszkiewiczów musiała opuścić pałac (hr. Tyszkiewicz trafił do łagru, gdzie zmarł). Niedawno zwrócono go spadkobiercom przedwojennych właścicieli.

 • Kolbuszowa

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 6

  wyprawomaniak

  Krótki spacer po Kolbuszowej zaczniemy od rynku (pl. Wolności). Warto tu zwrócić uwagę na zabytkową studnię z końca XIX wieku. Niedaleko, przy ul. Piekarskiej znajduje się XIX-wieczny budynek dawnej synagogi. Obecnie mieści się tu biblioteka. Przed budynkiem zorganizowano wystawę poświęconą Janowi Bytnarowi “Rudemu”.

 • Muzeum Kultury Ludowej – park etnograficzny, ul. Wolska 36, Kolbuszowa

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 39

  wyprawomaniak

  Skansen przedstawia kulturę ludową Lasowiaków i Rzeszowiaków z przełomu XIX i XX wieku. Zobaczymy tu liczne obiekty architektury drewnianej wraz z wyposażeniem w naturalnym otoczeniu ogródków i sadów. Najmłodszych z pewnością ucieszy widok zwierząt gospodarskich.

  Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na kościół z Rzochowa pw. św. Marka Ewangelisty, młyn wodny, olejarnię, remizę strażacką z dawnym sprzętem gaśniczym, zespół wiatraków, szkołę, czy wiejską karczmę.

  W niektórych obiektach urządzono wystawy dotyczące m.in. prac gospodarskich, zwyczajów i obrzędów, czy rękodzieła ludowego.

  Strona muzeum

 • Sanktuarium Przemienienia Pańskiego, Cmolas 252a

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 7

  wyprawomaniak

  Sanktuarium powstało w związku z objawieniem, które miało miejsce w 1585 r. Przedmiotem kultu jest słynący łaskami, XVII-wieczny obraz Przemienienia Pańskiego.

  Można go zobaczyć w kościele pw. Przemienienia Pańskiego, wzniesionym w 1961 r. Poprzednio znajdował się w zbudowanej w pobliżu miejsca objawienia XVII-wiecznej świątyni. Świątynię tę w 1992 r. przeniesiono nieopodal, na niewielkie wzgórze .

  Strona sanktuarium

 • Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i św. Wojciecha, Poręby Dymarskie 152

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 6

  wyprawomaniak

  Kościół został wzniesiony w Cmolasie w XVII wieku. Na obecne miejsce przeniesiono go w 1979 r. Oglądając jego zabytkowe wnętrze warto zwrócić uwagę na XVII-wieczną polichromię oraz barokowy krucyfiks na belce tęczowej, a także na ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i chrzcielnicę.