Kategoria: Trasa 45

 • Trasa 45: Bałtów, Ćmielów, Zawichost

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • JuraPark, Bałtów 8a

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 34

  wyprawomaniak

  JuraPark powstał w związku z odkryciem w tym rejonie tropów górnojurajskich dinozaurów. Można w nim zobaczyć około 100 naturalnej wielkości modeli tych stworzeń z całego świata. Wykonane są z dużą starannością, w zgodzie z najnowszymi odkryciami i standardami obowiązującymi w paleontologii.

  JuraPark jest częścią większego kompleksu rozrywkowego. Doskonałą kontynuacją pobytu tutaj będą odwiedziny w Muzeum Dinozaurów i w Prehistorycznym Oceanarium.

  Znajduje się tu ponadto wiele innych, różnorodnych atrakcji, m.in. park miniatur, park rozrywki, czy zwierzyniec. W sezonie zimowym można też odwiedzić Wioskę św. Mikołaja, lub pojeździć na nartach.

  Strona parku

 • Żywe Muzeum Porcelany, ul. Sandomierska 243, Ćmielów

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 55

  wyprawomaniak

  Muzeum funkcjonuje na terenie Fabryki Porcelany AS Ćmielów.

  Podczas zwiedzania możemy obejrzeć warsztat garncarski, halę fabryczną z piecem garncarskim, ekspozycję porcelanowych wyrobów czy kolekcję współczesnej rzeźby porcelanowej.

  Tajniki produkcji porcelany poznamy oglądając prezentację urządzoną… wewnątrz oryginalnego pieca, służącego do jej wypału. Atrakcją jest możliwość zobaczenia porcelany różowej, wytwarzanej według oryginalnej, przedwojennej receptury, a także – jedynej takiej na świecie – szmaragdowej.

  Oprócz zwiedzania można tu wziąć udział w porcelanowych warsztatach.

  Strona muzeum

 • Kościół pw. św. Trójcy, ul. Trójca 2, Zawichost

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 3

  wyprawomaniak

  Początki kościoła sięgają XIII wieku. Z tego okresu zachowało się prezbiterium i część nawy z kamiennym portalem wejściowym. W późniejszym okresie był przebudowywany. Obecnie reprezentuje styl barokowy. Wyposażenie wnętrza pochodzi z końca XVIII wieku.

 • Przeprawa promowa, Zawichost

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 6

  wyprawomaniak

  Przeprawa przez Wisłę łączy Zawichost z Kosinem. Ciekawostką jest, że istnieje w tym miejscu już od czasów Zygmunta II Augusta. Jest zamknięta przy wysokim stanie wody oraz zimą, gdy rzeka skuta jest lodem.

 • Zabytkowy wodowskaz, ul. Plażowa 7, Zawichost

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 4

  wyprawomaniak

  Wodowskaz służył do pomiarów stanu wody Wisły. Zbudowano go w 1924 r. Co ciekawe, znajduje się w pewnym oddaleniu od rzeki, a woda docierała do niego specjalnym kanalikiem. Obecnie jest nieczynny (a pomiary prowadzone są przy przeprawie promowej).

  Obok znajduje się jeszcze jeden zabytek hydrologiczny – rosyjski punkt wysokościowy (tzw. reper) z czasów zaborów, określający położenie tego miejsca względem poziomu Bałtyku w Kronsztadzie.

 • Kościół pw. św. Jana Chrzciciela, ul. 11 Listopada 5, Zawichost

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 5

  wyprawomaniak

  Kościół wraz z zabudowaniami klasztornymi powstał w XIII wieku. Przeznaczony był dla klarysek, jednak szybko przejęli go franciszkanie (użytkowali go do II połowy XIX wieku). Świątynia wielokrotnie była niszczona i odbudowywana. Reprezentuje styl wczesnogotycki.

  Kaplice w środku są barokowe. Uwagę zwraca też m.in. prezbiterium z zachowanym XIII-wiecznym sklepieniem krzyżowo-żebrowym oraz wczesnogotycką wnęką, zamkniętą trzema ostrołukowymi arkadami. Znajdują się w nim sakramentarium i fragment polichromii pochodzące z XVI wieku.

 • Austriacki bunkier, Podgórze 6, Zawichost

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 1

  wyprawomaniak

  Jest to austriacki schron obserwacyjno-bojowy z 1916 r., rzadko spotykany w Polsce typ fortyfikacji. Odkryto go niedawno, bo w 2020 r. Warto go zobaczyć, tym bardziej, że przetrwał do naszych czasów w dobrym stanie. W Zawichoście są trzy takie schrony.