Trasa 45: Bałtów, Ćmielów, Zawichost

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

JuraPark, Bałtów 8a

Nawiguj

JuraPark powstał w związku z odkryciem w tym rejonie tropów górnojurajskich dinozaurów. Można w nim zobaczyć około 100 naturalnej wielkości modeli tych stworzeń z całego świata. Wykonane są z dużą starannością, w zgodzie z najnowszymi odkryciami i standardami obowiązującymi w paleontologii.

JuraPark jest częścią większego kompleksu rozrywkowego. Doskonałą kontynuacją pobytu tutaj będą odwiedziny w Muzeum Dinozaurów i w Prehistorycznym Oceanarium.

Znajduje się tu ponadto wiele innych, różnorodnych atrakcji, m.in. park miniatur, park rozrywki, czy zwierzyniec. W sezonie zimowym można też odwiedzić Wioskę św. Mikołaja, lub pojeździć na nartach.

Strona parku

Żywe Muzeum Porcelany, ul. Sandomierska 243, Ćmielów

Nawiguj

Muzeum funkcjonuje na terenie Fabryki Porcelany AS Ćmielów.

Podczas zwiedzania możemy obejrzeć warsztat garncarski, halę fabryczną z piecem garncarskim, ekspozycję porcelanowych wyrobów czy kolekcję współczesnej rzeźby porcelanowej.

Tajniki produkcji porcelany poznamy oglądając prezentację urządzoną… wewnątrz oryginalnego pieca, służącego do jej wypału. Atrakcją jest możliwość zobaczenia porcelany różowej, wytwarzanej według oryginalnej, przedwojennej receptury, a także – jedynej takiej na świecie – szmaragdowej.

Oprócz zwiedzania można tu wziąć udział w porcelanowych warsztatach.

Strona muzeum

Kościół pw. św. Trójcy, ul. Trójca 2, Zawichost

Nawiguj

Początki kościoła sięgają XIII wieku. Z tego okresu zachowało się prezbiterium i część nawy z kamiennym portalem wejściowym. W późniejszym okresie był przebudowywany. Obecnie reprezentuje styl barokowy. Wyposażenie wnętrza pochodzi z końca XVIII wieku.

Przeprawa promowa, Zawichost

Nawiguj

Przeprawa przez Wisłę łączy Zawichost z Kosinem. Ciekawostką jest, że istnieje w tym miejscu już od czasów Zygmunta II Augusta. Jest zamknięta przy wysokim stanie wody oraz zimą, gdy rzeka skuta jest lodem.

Zabytkowy wodowskaz, ul. Plażowa 7, Zawichost

Nawiguj

Wodowskaz służył do pomiarów stanu wody Wisły. Zbudowano go w 1924 r. Co ciekawe, znajduje się w pewnym oddaleniu od rzeki, a woda docierała do niego specjalnym kanalikiem. Obecnie jest nieczynny (a pomiary prowadzone są przy przeprawie promowej).

Obok znajduje się jeszcze jeden zabytek hydrologiczny – rosyjski punkt wysokościowy (tzw. reper) z czasów zaborów, określający położenie tego miejsca względem poziomu Bałtyku w Kronsztadzie.

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela, ul. 11 Listopada 5, Zawichost

Nawiguj

Kościół wraz z zabudowaniami klasztornymi powstał w XIII wieku. Przeznaczony był dla klarysek, jednak szybko przejęli go franciszkanie (użytkowali go do II połowy XIX wieku). Świątynia wielokrotnie była niszczona i odbudowywana. Reprezentuje styl wczesnogotycki.

Kaplice w środku są barokowe. Uwagę zwraca też m.in. prezbiterium z zachowanym XIII-wiecznym sklepieniem krzyżowo-żebrowym oraz wczesnogotycką wnęką, zamkniętą trzema ostrołukowymi arkadami. Znajdują się w nim sakramentarium i fragment polichromii pochodzące z XVI wieku.

Austriacki bunkier, Podgórze 6, Zawichost

Nawiguj

Jest to austriacki schron obserwacyjno-bojowy z 1916 r., rzadko spotykany w Polsce typ fortyfikacji. Odkryto go niedawno, bo w 2020 r. Warto go zobaczyć, tym bardziej, że przetrwał do naszych czasów w dobrym stanie. W Zawichoście są trzy takie schrony.