JuraPark, Bałtów 8a

JuraPark powstał w związku z odkryciem w tym rejonie tropów górnojurajskich dinozaurów. Można w nim zobaczyć około 100 naturalnej wielkości modeli tych stworzeń z całego świata. Wykonane są z dużą starannością, w zgodzie z najnowszymi odkryciami i standardami obowiązującymi w paleontologii.
JuraPark jest częścią większego kompleksu rozrywkowego. Doskonałą kontynuacją pobytu tutaj będą odwiedziny w Muzeum Dinozaurów i w Prehistorycznym Oceanarium.
Znajduje się tu ponadto wiele innych, różnorodnych atrakcji, m.in. park miniatur, park rozrywki, czy zwierzyniec. W sezonie zimowym można też odwiedzić Wioskę św. Mikołaja, lub pojeździć na nartach.
Żywe Muzeum Porcelany, ul. Sandomierska 243, Ćmielów

Muzeum funkcjonuje na terenie Fabryki Porcelany AS Ćmielów.
Podczas zwiedzania możemy obejrzeć warsztat garncarski, halę fabryczną z piecem garncarskim, ekspozycję porcelanowych wyrobów czy kolekcję współczesnej rzeźby porcelanowej.
Tajniki produkcji porcelany poznamy oglądając prezentację urządzoną… wewnątrz oryginalnego pieca, służącego do jej wypału. Atrakcją jest możliwość zobaczenia porcelany różowej, wytwarzanej według oryginalnej, przedwojennej receptury, a także – jedynej takiej na świecie – szmaragdowej.
Oprócz zwiedzania można tu wziąć udział w porcelanowych warsztatach.
Kościół pw. św. Trójcy, ul. Trójca 2, Zawichost
Przeprawa promowa, Zawichost
Zabytkowy wodowskaz, ul. Plażowa 7, Zawichost

Wodowskaz służył do pomiarów stanu wody Wisły. Zbudowano go w 1924 r. Co ciekawe, znajduje się w pewnym oddaleniu od rzeki, a woda docierała do niego specjalnym kanalikiem. Obecnie jest nieczynny (a pomiary prowadzone są przy przeprawie promowej).
Obok znajduje się jeszcze jeden zabytek hydrologiczny – rosyjski punkt wysokościowy (tzw. reper) z czasów zaborów, określający położenie tego miejsca względem poziomu Bałtyku w Kronsztadzie.
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela, ul. 11 Listopada 5, Zawichost

Kościół wraz z zabudowaniami klasztornymi powstał w XIII wieku. Przeznaczony był dla klarysek, jednak szybko przejęli go franciszkanie (użytkowali go do II połowy XIX wieku). Świątynia wielokrotnie była niszczona i odbudowywana. Reprezentuje styl wczesnogotycki.
Kaplice w środku są barokowe. Uwagę zwraca też m.in. prezbiterium z zachowanym XIII-wiecznym sklepieniem krzyżowo-żebrowym oraz wczesnogotycką wnęką, zamkniętą trzema ostrołukowymi arkadami. Znajdują się w nim sakramentarium i fragment polichromii pochodzące z XVI wieku.