Kategoria: Trasa 48

  • Trasa 48: Pińczów, Chałupki, Lisów, Morawica

    Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

    (więcej…)
  • Muzeum Regionalne, ul. Piłsudskiego 2a, Pińczów

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 43

    wyprawomaniak.pl

    Muzeum mieści się w dawnym klasztorze Paulinów. Prezentuje tradycję, historię i kulturę Ponidzia.

    Na wystawie archeologicznej zobaczymy eksponaty z okresu od paleolitu do wczesnego średniowiecza. Z kolei wystawa historyczna przedstawia dzieje Pińczowa od XV wieku. Podczas jej zwiedzania warto zwrócić uwagę na makietę nieistniejącego już zamku oraz pochodzące z niego architektoniczne detale. Osobne ekspozycje poświęcono I i II wojnie światowej na tych terenach oraz pisarzowi Adolfowi Dygasińskiemu.

    Muzeum opiekuje się Synagogą Starą, którą przedstawię w jednym z kolejnych wpisów. Sprawuje także pieczę nad budynkiem tzw. drukarni ariańskiej. Wbrew nazwie jego przeznaczenie jak dotąd nie jest znane. Jest to jedyna zachowana renesansowa kamienica mieszczańska w Pińczowie.

    Strona muzeum

  • Kościół pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty, ul. Piłsudskiego 4, Pińczów

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 5

    wyprawomaniak.pl

    Kościół jest częścią dawnego zespołu klasztornego Paulinów. Wybudowany został w stylu gotyckim w XV wieku. Z tego okresu zachowała się zachodnia kruchta ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym.

    W XVII wieku kościół został przebudowany w stylu manierystycznym. Wyposażenie świątyni jest późnobarokowe. Obok niej znajduje się barokowa dzwonnica z gotyckimi dzwonami. W XVI wieku kościół przez jakiś czas należał do innowierców.

  • Synagoga Stara, ul. Klasztorna 8, Pińczów

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 14

    wyprawomaniak.pl

    Synagoga została wzniesiona na przełomie XVI i XVII wieku w stylu późnorenesansowym. Jest jedną z najstarszych synagog w Polsce.

    W sali męskiej uwagę zwraca XVII-wieczna szafa ołtarzowa. Cenne są także malowidła naścienne z XVII wieku (uznawane za najstarsze zachowane w Polsce). Piękna polichromia zdobi także sufit i ściany przedsionka. Obok wejścia do babińca znajduje się XVII-wieczna kamienna skarbonka.

    Synagogą opiekuje się Muzeum Regionalne w Pińczowie. Mieści się tu wystawa judaików. Jednym z ciekawszych eksponatów są XIX-wieczne zwoje Tory. Świątynię otacza mur w którym umieszczane są stare macewy odzyskiwane z różnych budynków przy okazji rozbiórki.

  • Kościół i klasztor Franciszkanów, ul. Klasztorna 28, Pińczów

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 4

    wyprawomaniak.pl

    Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny zbudowano w I połowie XVII wieku w stylu renesansowym. Murowany klasztor przy świątyni powstał z kolei na początku XVIII wieku. W kościele znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Mirowskiej, który w Pińczowie pojawił się na początku XVII wieku. Ponadto warto tu obejrzeć barokowy ołtarz główny, czy późnobarokowe ołtarze boczne. W klasztorze uwagę zwracają liczne zabytkowe rzeźby i obrazy.

  • Pałac Wielopolskich, ul. Piłsudskiego 11, Pińczów

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 3

    wyprawomaniak.pl

    Budynek jest częścią dawnego zespołu zamkowo-pałacowego. Powstał pod koniec XVIII wieku w stylu barokowo-klasycystycznym. W ogrodzeniu pałacowym znajduje się manierystyczna baszta. Jest jedyną z czterech istniejących tu wcześniej takich budowli, która dotrwała do naszych czasów. Obecnie w pałacu mieści się szkoła.

  • Kaplica św. Anny, ul. Piłsudskiego 20, Pińczów

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 6

    wyprawomaniak.pl

    Kaplica została wzniesiona w 1603 r. w stylu manierystycznym. Znajduje się na szczycie Wzgórza św. Anny (inaczej Klasztornego). W przeszłości otoczona była umocnieniami oraz stanowiła część systemu fortyfikacyjnego pińczowskiego zamku. Przed kaplicą znajdują się XIX-wieczne figury św. Pawła, św. Tekli i Michała Archanioła. Roztacza się stąd ładny widok na okolicę.

  • Ośrodek Tradycji Garncarstwa, ul. Garncarska 5, Chałupki

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 22

    wyprawomaniak.pl

    Chałupki są niewielką wsią, która słynie z garncarstwa. Trudniono się tu nim już w XVI wieku. Ekspozycja w ośrodku prezentuje lokalne garncarskie tradycje. Poznamy tu zarówno dzieje tego rzemiosła w regionie, jak i techniki powstawania glinianych wyrobów. Kustosz wystawy pochodzi z garncarskiej rodziny. Przez to jego opowieść zyskuje walor autentyczności. Zarezerwujcie sobie półtorej godziny – będzie czego posłuchać 🙂

  • Ogród Zoologiczny Leśne Zacisze, ul. Wygwizdów 6, Lisów

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 43

    wyprawomaniak.pl

    W Leśnym Zaciszu zobaczymy ponad 100 gatunków zwierząt z sześciu kontynentów. Zoo co roku powiększa się o nowych lokatorów. Od 2019 r. można tu oglądać dwa lwy afrykańskie! Ponadto jest tutaj zarówno miejsce do zabawy dla dzieci, jak i strefa odpoczynku dla dorosłych. Wizyta tutaj będzie więc doskonałą atrakcją dla całej rodziny.

    Strona zoo

  • Kaplica Oraczewskich, ul. Spacerowa 1, Morawica

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 8

    wyprawomaniak.pl

    Kaplica pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny została zbudowana w XIX wieku w stylu neogotyckim. Związana była z nieistniejącym już, pobliskim dworem Oraczewskich.

    Funkcje religijne pełniła do wybuchu II wojny światowej. 15 stycznia 1945 r. została poważnie uszkodzona w wyniku ostrzału wojsk radzieckich (znajdował się tu niemiecki punkt obserwacyjny). Obecnie jest ruiną. W środku częściowo zachowały się epitafia rodzin Oraczewskich i Wielopolskich.

  • Zbiornik wodny Morawica

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 4

    wyprawomaniak.pl

    Zbiornik retencyjno-rekreacyjny zbudowano w 2010 r. na rzece Morawce. Znajdują się tutaj kąpielisko, plaża oraz molo, a także park linowy. Wokół zalewu prowadzi trasa pieszo-rowerowa. Jest to również atrakcyjne miejsce dla wędkarzy.