Trasa 48: Pińczów, Chałupki, Lisów, Morawica

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Muzeum Regionalne, ul. Piłsudskiego 2a, Pińczów

Nawiguj

Muzeum mieści się w dawnym klasztorze Paulinów. Prezentuje tradycję, historię i kulturę Ponidzia.

Na wystawie archeologicznej zobaczymy eksponaty z okresu od paleolitu do wczesnego średniowiecza. Z kolei wystawa historyczna przedstawia dzieje Pińczowa od XV wieku. Podczas jej zwiedzania warto zwrócić uwagę na makietę nieistniejącego już zamku oraz pochodzące z niego architektoniczne detale. Osobne ekspozycje poświęcono I i II wojnie światowej na tych terenach oraz pisarzowi Adolfowi Dygasińskiemu.

Muzeum opiekuje się Synagogą Starą, którą przedstawię w jednym z kolejnych wpisów. Sprawuje także pieczę nad budynkiem tzw. drukarni ariańskiej. Wbrew nazwie jego przeznaczenie jak dotąd nie jest znane. Jest to jedyna zachowana renesansowa kamienica mieszczańska w Pińczowie.

Strona muzeum

Kościół pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty, ul. Piłsudskiego 4, Pińczów

Nawiguj

Kościół jest częścią dawnego zespołu klasztornego Paulinów. Wybudowany został w stylu gotyckim w XV wieku. Z tego okresu zachowała się zachodnia kruchta ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym.

W XVII wieku kościół został przebudowany w stylu manierystycznym. Wyposażenie świątyni jest późnobarokowe. Obok niej znajduje się barokowa dzwonnica z gotyckimi dzwonami. W XVI wieku kościół przez jakiś czas należał do innowierców.

Synagoga Stara, ul. Klasztorna 8, Pińczów

Nawiguj

Synagoga została wzniesiona na przełomie XVI i XVII wieku w stylu późnorenesansowym. Jest jedną z najstarszych synagog w Polsce.

W sali męskiej uwagę zwraca XVII-wieczna szafa ołtarzowa. Cenne są także malowidła naścienne z XVII wieku (uznawane za najstarsze zachowane w Polsce). Piękna polichromia zdobi także sufit i ściany przedsionka. Obok wejścia do babińca znajduje się XVII-wieczna kamienna skarbonka.

Synagogą opiekuje się Muzeum Regionalne w Pińczowie. Mieści się tu wystawa judaików. Jednym z ciekawszych eksponatów są XIX-wieczne zwoje Tory. Świątynię otacza mur w którym umieszczane są stare macewy odzyskiwane z różnych budynków przy okazji rozbiórki.

Kościół i klasztor Franciszkanów, ul. Klasztorna 28, Pińczów

Nawiguj

Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny zbudowano w I połowie XVII wieku w stylu renesansowym. Murowany klasztor przy świątyni powstał z kolei na początku XVIII wieku. W kościele znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Mirowskiej, który w Pińczowie pojawił się na początku XVII wieku. Ponadto warto tu obejrzeć barokowy ołtarz główny, czy późnobarokowe ołtarze boczne. W klasztorze uwagę zwracają liczne zabytkowe rzeźby i obrazy.

Pałac Wielopolskich, ul. Piłsudskiego 11, Pińczów

Nawiguj

Budynek jest częścią dawnego zespołu zamkowo-pałacowego. Powstał pod koniec XVIII wieku w stylu barokowo-klasycystycznym. W ogrodzeniu pałacowym znajduje się manierystyczna baszta. Jest jedyną z czterech istniejących tu wcześniej takich budowli, która dotrwała do naszych czasów. Obecnie w pałacu mieści się szkoła.

Kaplica św. Anny, ul. Piłsudskiego 20, Pińczów

Nawiguj

Kaplica została wzniesiona w 1603 r. w stylu manierystycznym. Znajduje się na szczycie Wzgórza św. Anny (inaczej Klasztornego). W przeszłości otoczona była umocnieniami oraz stanowiła część systemu fortyfikacyjnego pińczowskiego zamku. Przed kaplicą znajdują się XIX-wieczne figury św. Pawła, św. Tekli i Michała Archanioła. Roztacza się stąd ładny widok na okolicę.

Ośrodek Tradycji Garncarstwa, ul. Garncarska 5, Chałupki

Nawiguj

Chałupki są niewielką wsią, która słynie z garncarstwa. Trudniono się tu nim już w XVI wieku. Ekspozycja w ośrodku prezentuje lokalne garncarskie tradycje. Poznamy tu zarówno dzieje tego rzemiosła w regionie, jak i techniki powstawania glinianych wyrobów. Kustosz wystawy pochodzi z garncarskiej rodziny. Przez to jego opowieść zyskuje walor autentyczności. Zarezerwujcie sobie półtorej godziny – będzie czego posłuchać 🙂

Ogród Zoologiczny Leśne Zacisze, ul. Wygwizdów 6, Lisów

Nawiguj

W Leśnym Zaciszu zobaczymy ponad 100 gatunków zwierząt z sześciu kontynentów. Zoo co roku powiększa się o nowych lokatorów. Od 2019 r. można tu oglądać dwa lwy afrykańskie! Ponadto jest tutaj zarówno miejsce do zabawy dla dzieci, jak i strefa odpoczynku dla dorosłych. Wizyta tutaj będzie więc doskonałą atrakcją dla całej rodziny.

Strona zoo

Kaplica Oraczewskich, ul. Spacerowa 1, Morawica

Nawiguj

Kaplica pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny została zbudowana w XIX wieku w stylu neogotyckim. Związana była z nieistniejącym już, pobliskim dworem Oraczewskich.

Funkcje religijne pełniła do wybuchu II wojny światowej. 15 stycznia 1945 r. została poważnie uszkodzona w wyniku ostrzału wojsk radzieckich (znajdował się tu niemiecki punkt obserwacyjny). Obecnie jest ruiną. W środku częściowo zachowały się epitafia rodzin Oraczewskich i Wielopolskich.

Zbiornik wodny Morawica

Nawiguj

Zbiornik retencyjno-rekreacyjny zbudowano w 2010 r. na rzece Morawce. Znajdują się tutaj kąpielisko, plaża oraz molo, a także park linowy. Wokół zalewu prowadzi trasa pieszo-rowerowa. Jest to również atrakcyjne miejsce dla wędkarzy.