Trasa 51: Orońsko, Szydłowiec, Chlewiska, Skarżysko-Kamienna

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Centrum Rzeźby Polskiej, ul. Topolowa 1, Orońsko

Nawiguj

Centrum mieści się w dawnym zespole dworskim. Można tu zwiedzić XIX-wieczny pałac Józefa Brandta. Można też obejrzeć różne wystawy zaaranżowane w kaplicy, oranżerii, wozowni, czy nowym budynku Muzeum Rzeźby Współczesnej, a także w otaczającym je parku.

W stałej ekspozycji oraz w parku Rzeźby można podziwiać prace wybitnych artystów, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Tony’ego Cragga, Krzysztofa M. Bednarskiego, Macieja Szańkowskiego, czy Teresy Murak. Odbywają się tutaj ponadto wystawy czasowe.

Centrum stanowi również przestrzeń dla pracy twórczej artystów, którzy mogą korzystać z jego bogatej infrastruktury (różnych pracowni i urządzeń technicznych).

Strona centrum

Rynek Wielki, Szydłowiec

Nawiguj

Zabudowa wokół rynku pochodzi z XIX i XX wieku. Jego centralną część zajmuje ratusz z I połowy XVII wieku – jeden z najlepiej zachowanych renesansowych zabytków w Polsce. Znajduje się w nim taras widokowy, skąd można podziwiać panoramę okolicy.

Przed ratuszem można zobaczyć pręgierz z tego samego okresu. Wśród pomników warto tu jeszcze zwrócić uwagę na prawdopodobnie XIX-wieczną figurę św. Jana Nepomucena oraz pomnik Tadeusza Kościuszki z 1923 r.

Przy rynku znajduje się także kościół pw. św. Zygmunta do którego właśnie zmierzamy. Wcześniej należy jednak udać się do punktu informacji turystycznej. Zarówno kościół, jak opisany dalej cmentarz żydowski często bywają zamknięte, jednak pracownicy informacji mogą je dla nas otworzyć.

Kościół pw. św. Zygmunta, ul. Zakościelna 13, Szydłowiec

Nawiguj

Kościół zbudowano na przełomie XV i XVI wieku. Od tego czasu zasadniczo nie zmienił swojego zewnętrznego wyglądu. Znajdująca się obok dzwonnica pochodzi z XVI wieku.

Wnętrze ma renesansowy wystrój. Warto zwrócić uwagę na późnorenesansowy ołtarz główny oraz późnogotycki poliptyk ołtarzowy. W prezbiterium znajduje się płyta nagrobna Mikołaja Szydłowieckiego. Ciekawostką jest, że projekt sklepienia prezbiterium rozrysowano na północnej ścianie nawy głównej. Cennym elementem wyposażenia świątyni są XIX-wieczne organy.

Cmentarz żydowski, ul. Staszica 1, Szydłowiec

Nawiguj

Nekropolia powstała w XVIII wieku. Zachowało się tu 2 tysiące nagrobków i pod tym względem jest jednym z największych cmentarzy żydowskich w Polsce. Najstarsze pomniki pochodzą z 1830 r. Znajduje się tu tablica upamiętniająca 16 tysięcy szydłowieckich Żydów, zgładzonych podczas II wojny światowej w obozach koncentracyjnych i 150 zamordowanych przez Niemców na terenie cmentarza. Obecnie nekropolia jest zamknięta dla celów grzebalnych.

Synagoga Garbarska, ul. Garbarska 3, Szydłowiec

Nawiguj

Synagogę zbudowano w 1730 r. Była przeznaczona dla żydowskich robotników pracujących w miejscowej garbarni i jej właścicieli. W trakcie II wojny światowej została zdewastowana przez Niemców. Po wojnie nie pełniła już funkcji religijnych. Z oryginalnego wyglądu pozostały ściana frontowa i zaniedbany ganek.

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, ul. Sowińskiego 2, Szydłowiec

Nawiguj

Jest to pierwsze na świecie i jedyne w Polsce muzeum poświęcone ludowym instrumentom muzycznym. Mieści się w Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów. Gotycki zamek zbudowano pod koniec XV wieku. W I połowie XVI wieku został przebudowany na renesansową rezydencję. Ostatnia przebudowa z I połowy XVII wieku nadała mu z kolei charakter późnorenesansowy i barokowy.

W muzeum można obejrzeć dwie wystawy stałe. Pierwsza pt. “Instrumenty … – zobaczyć i usłyszeć tradycję” przedstawia polskie instrumenty ludowe. Druga pt. “Magia instrumentów. Osobliwości »inwencja trzygłosowa«” prezentuje unikatowe artefakty muzyczne.

Odbywają się tu także wystawy czasowe. Zwiedzanie uatrakcyjniają liczne multimedia. Dzięki nim dowiemy się wielu ciekawostek, poznamy budowę różnych instrumentów, usłyszymy je, a na niektórych nawet uda się nam zagrać!

Oprócz muzeum w zamku mieści się Szydłowieckie Centrum Kultury. Organizowane są tutaj liczne wystawy artystyczne. Przygotowano także ekspozycje zbiorów historycznych, etnograficznych i kolekcjonerskich. Warto je obejrzeć, zwiedzając przy okazji zamkowe wnętrza.

Strona muzeum

Pałac Odrowążów, ul. Czachowskiego 56, Chlewiska

Nawiguj

Jest to jedna z najstarszych rezydencji ziemiańskich w Polsce. Powstała w XV wieku jako zamek obronny. W wyniku przebudowy z 1605 r. zamek został umocniony i ufortyfikowany. W wyniku przebudowy z XVIII wieku zmienił się w pałacową rezydencję. Obecnie mieści się tutaj hotel.

O najdawniejszych czasach pałacu przypominają pozostałości piwnic i lochów, elementy pomieszczeń w przyziemiach, czy tablica upamiętniająca przebudowę z 1605 r.

Wokół niego zachowały się liczne budowle m.in. średniowieczna studnia Dobiesława Odrowąża, dworska lodownia (w której urządzono wystawę Rzeźb Bogów i Bożków Słowiańskich), czy XIX-wieczna stajnia Platera. Pałac otacza malowniczy, XVII-wieczny park.

Część kompleksu pałacowego można zwiedzać. Wcześniej należy zgłosić się do recepcji hotelu.

Strona pałacu

Zabytkowa Huta Żelaza, ul. Szkolna 34, Chlewiska

Nawiguj

Jest to oddział Narodowego Muzeum Techniki. Możemy tu zobaczyć zabytkowe budynki, stanowiące pozostałość po dawnej hucie żelaza z końca XIX wieku. Jedną z ciekawostek są tutaj specjalne piece na węgiel drzewny zwane prażakami.

Znajduje się tu również ekspozycja zabytkowych samochodów osobowych. Możemy zobaczyć m.in. Syreny, Warszawy, czy Polskie Fiaty 1500. Są tu także auta prototypowe np. Polonez z silnikiem Ferrari. Samochodom towarzyszy bogata kolekcja jednośladów, np.: Żak ,Komar, Osa, czy Junak.

W muzeum obejrzymy także wystawę maszyn do szycia oraz dawny zakład szewski. Zobaczymy również ekspozycję urządzeń do obróbki metalu i drewna (tokarki, strugarki, wiertarki, etc.), a także maszyny do produkcji zbrojeniowej.

Strona muzeum

Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, ul. Wileńska 33, Skarżysko-Kamienna

Nawiguj

Sanktuarium powstało pod koniec lat 80. XX wieku. Zbudowano tu replikę wileńskiej Ostrej Bramy wraz z kaplicą Miłosierdzia Bożego. Obok wizerunku Jezusa Miłosiernego znajdują się w niej relikwie św. Jana Pawła II, św. s. Faustyny i jej spowiednika bł. Michała Sopoćki.

W sanktuaryjnej świątyni uwagę zwracają piękne witraże. Przedstawiają one ostrobramskie i jasnogórskie sanktuarium w otoczeniu polskich godeł oraz wizerunki polskich świętych, a także sceny z życia Matki Bożej.

Liczne tablice w krużganku kościoła oraz w łuku bramy przypominają o historii naszej ojczyzny. Wokół świątyni znajdują się rzeźbione stacje drogi krzyżowej.

Jezioro Rejowskie i Skałki Rejowskie

Nawiguj

Zbiornik zbudowano na rzece Kamionce na początku XIX wieku. Pierwotnie zapewniał wodę na potrzeby przemysłowe. Dziś pełni rolę zbiornika wyrównawczego i jest popularnym miejscem rekreacyjnym.

Nieopodal zbiornika znajdują się malownicze Skałki Rejowskie. Są to skalne wychodnie piaskowca, o wysokości od kilku do kilkunastu metrów.

Muzeum im. Orła Białego, ul. Słoneczna 90, Skarżysko-Kamienna

Nawiguj

Siedzibą muzeum jest XIX-wieczny budynek administracyjny dawnej huty Rejów. Prezentuje ono dzieje regionu oraz dziedzictwo związane z historią wojska.

Wystawa pt. “Skarżysko-Kamienna. Miasto i ludzie” przedstawia historię Skarżyska-Kamiennej od czasów najdawniejszych do transformacji ustrojowej z końca XX wieku. Wystawa pt. “Barwa i broń XX wieku” prezentuje uzbrojenie i umundurowanie z I i II wojny światowej, a także z okresu zimnej wojny.

Znajduje się tu też jedna z największych w Polsce plenerowych wystaw militariów. Zobaczymy na niej kolekcję polskiego uzbrojenia po 1945 r. (m.in. samoloty Ił-14 i Jak-23, czy kuter torpedowy ORP “Odważny”). Część eksponatów pochodzi z II wojny światowej, m.in. działo samobieżne Sturmgeschütz IV oraz podwozie niemieckiego czołgu PzKpfw V Panther.

Strona muzeum