Trasa 52: Zagnańsk, Samsonów, Ciosowa, Oblęgorek, Kielce

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Dąb Bartek, Zagnańsk

Nawiguj

To jeden z najstarszych dębów w Polsce i jeden z naszych najbardziej rozpoznawalnych pomników przyrody. Według najnowszych badań ma (stan na 2021 r.) 683 lata. Mierzy 28,5 metra wysokości. Obwód jego pnia przy ziemi wynosi 13,4 metra.

Wiąże się z nim wiele legend. Ponoć Kazimierz Wielki miał pod nim rozsądzać spory między chłopami, strudzony polowaniem Władysław Jagiełło miał pod nim odpoczywać, a Jan III Sobieski wracając spod Wiednia miał w dziupli dębu schować zdobyczną szablę turecką, rusznicę i gąsior miodu.

Niedaleko dębu (w Chrustach) znajduje się kompleks Oceanika. Niestety kiedy tu byłem akurat był zamknięty. Jeśli jednak interesuje Was podwodny świat warto spróbować go odwiedzić.

Huta Józef, Samsonów

Nawiguj

Huta rozpoczęła działanie w 1823 r. Piec hutniczy był opalany węglem drzewnym. Zakład rocznie wytwarzał około 800 ton surówki. Huta dostarczała broń uczestnikom powstań listopadowego oraz styczniowego. W odwecie została spalona w 1866 r. przez Rosjan. Do naszych czasów przetrwały ruiny wielkiego pieca, wieży wyciągowej i hal produkcyjnych.

Góra Ciosowa

Nawiguj

Ciosowa Góra należy do Wzgórz Tumlińskich. Na jej południowym zboczu znajduje się odsłonięcie geologiczne czerwonego piaskowca, będące pozostałością po dawnym kamieniołomie. Odsłonięcie ma formę ściany. Jej wysokość dochodzi do 20 metrów, a długość wynosi około 70 metrów. Przez górę przechodzi czerwony Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego.

Pałacyk Henryka Sienkiewicza, ul. Aleja Lipowa 24, Oblęgorek

Nawiguj

Majątek w Oblęgorku został podarowany Henrykowi Sienkiewiczowi przez polskie społeczeństwo w 1900 r. z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej. W 1958 r. otwarto tu muzeum poświęcone pisarzowi.

Odtworzono w nim jego mieszkanie – gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię. Można w nich obejrzeć galerię portretów rodzinnych, kolekcję bliskowschodniej i afrykańskiej broni, czy trofea myśliwskie laureata Nagrody Nobla.

Przygotowano także nowoczesną wystawę biograficzno-literacką. Można na niej obejrzeć m.in. liczne adresy jubileuszowe, dyplomy, czy księgi z podpisami ofiarodawców, które autor Trylogii otrzymał z okazji 25-lecia pracy literackiej. Pokazane są także liczne tłumaczenia jego dzieł na inne języki oraz medale z wizerunkami pisarza i bohaterów, których stworzył. Część wystawy poświęcono jego działalności społecznej.

Strona muzeum

Pałac Tarłów, ul. Zamkowa, Podzamcze Piekoszowskie

Nawiguj

Pałac wzniesiono w XVII wieku w stylu barokowym. Okoliczności budowy nie są jasne. Najprawdopodobniej wzniósł go Jan Aleksander Tarło, wówczas wojewoda lubelski. Być może chodziło o godne przyjęcie jego drugiej żony, księżniczki Anny Czartoryskiej.

Ciekawostką jest, że w pobliżu powstał także niewielki pałacyk, który był prezentem imieninowym dla arystokratki od męża. Ta podobno zażyczyła sobie, aby w środku lata przywieźć ją tutaj saniami. By spełnić jej życzenie całą drogę wysypano solą.

Około 1860 r. pałac spłonął. Mimo prób restauracji nie powrócił do dawnej świetności. Do dzisiejszych czasów przetrwał jako pozbawiona dachu ruina.

“Dawne więzienie” – Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, ul. Zamkowa 3, Kielce

Nawiguj

Owiane złą sławą więzienie powstało w latach 1826-1828 i działało do lat 70. XX wieku. Przez jego mury przewinęło się wielu więźniów politycznych, w tym bohaterów walki o niepodległość i suwerenność narodu polskiego: m.in. powstańców styczniowych, członków ruchu oporu z lat 1939-1945 oraz powojennego podziemia.

Odwiedzając ośrodek poznamy mroczną historię tego miejsca. Zobaczymy jak wyglądały karcery oraz miejsca straceń. Zaaranżowano tutaj też wystawy poświęcone walce Polaków o niepodległość i suwerenność od okresu zaborów, do czasów podziemia niepodległościowego po 1945 r.

Strona ośrodka

Muzeum Narodowe, pl. Zamkowy 1, Kielce

Nawiguj

Muzeum mieści się w dawnym pałacu biskupów krakowskich. Jest to jedna z najwspanialszych oraz najlepiej zachowanych rezydencji epoki Wazów. W jej zabytkowych wnętrzach, pochodzących z XVII i XVIII wieku, znajdują się unikatowe elementy wystroju architektonicznego.

Możemy tu też obejrzeć liczne wystawy: Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej (m.in. dzieła Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego, Juliusza Kossaka, Józefa Chełmońskiego, Olgi Boznańskiej), gabinet numizmatyczny oraz Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudzkiego. Znajduje się ono w miejscu, w którym kiedyś były sztab i kwatera główna Legionów Polskich.

Muzeum organizuje także wystawy czasowe.

Strona muzeum

Bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, pl. Najświętszej Maryi Panny 3, Kielce

Nawiguj

Historia świątyni sięga XII wieku. W toku dziejów wielokrotnie była niszczona i przebudowywana. Obecny kształt uzyskała w XVII wieku. Reprezentuje styl barokowy z romańskimi reliktami.

W stylu barokowym utrzymane jest też wyposażenie świątyni. Warto zwrócić uwagę na ołtarz główny z namalowanym w Rzymie około 1730 r. obrazem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Cenny jest, znajdujący się w nawie północnej, późnośredniowieczny tryptyk z około 1500 r. Ciekawostką jest umiejscowiona w pobliżu kruchty płaskorzeźba Matki Boskiej, wykonana w 1646 r. z galeny.

W kościele można także zobaczyć słynący łaskami obraz Matki Boskiej Różańcowej Łaskawej Kieleckiej z około 1600 r. Wartościowe artefakty przechowywane są w skarbcu świątyni. W podziemiach znajduje się krypta biskupów kieleckich.

Obok kościoła znajdują się XVIII-wieczne dzwonnica z zegarem i kaplica oraz symboliczny grób bohatera kosynierów, Bartosza Głowackiego. W północnej ścianie kościoła, naprzeciw dzwonnicy, wmurowano marmurową tablicę, przedstawiającą jednostki wagi, powierzchni i długości oraz małe i duże litery alfabetu, a także zasady katechizmu.

Strona bazyliki

Rynek i ul. Sienkiewicza, Kielce

Nawiguj

Proponuję teraz krótki spacer w okolicy kieleckiego Rynku. Zabudowa w jego otoczeniu pochodzi głównie z XIX i XX wieku. XIX-wieczny rodowód ma też znajdujący się tutaj Ratusz. Na Rynku zaznaczono także zarys murów dawnego ratusza z XVI wieku. Spacer możecie przedłużyć udając się na pobliski deptak, czyli ul. Sienkiewicza.

Muzeum Historii Kielc, ul. św. Leonarda 4, Kielce

Nawiguj

Muzeum działa od 2008 r. i gromadzi zbiory dotyczące historii miasta. Prezentuje je na wystawie pt. “Z dziejów Kielc”. Podczas jej zwiedzania możemy prześledzić losy miasta od średniowiecza do XX wieku.

Wśród wielu eksponatów zobaczymy m.in. najstarszą miejską pieczęć, księgę rady miejskiej z XVIII wieku, akcesoria Ochotniczej Straży Ogniowej, czy mundury oficerów pułków stacjonujących w Kielcach. Wykorzystane przy aranżacji wystawy multimedia pozwolą Wam w trakcie zwiedzania na moment przenieść się w czasie.

Strona muzeum

Muzeum Zabawek i Zabawy, pl. Wolności 2, Kielce

Nawiguj

Zwiedzanie każdego muzeum jest swego rodzaju podróżą w czasie. Tym razem będzie to podróż szczególna. Muzeum Zabawek i Zabawy pozwoli nam na chwilę wrócić do naszego dzieciństwa, lub też zobaczyć czym bawili się nasi rodzice i dziadkowie.

Do najcenniejszych zbiorów należą tu oczywiście zabawki historyczne. Wśród eksponatów zobaczymy m.in. niemiecką lalkę woskową z końca XVIII wieku, lalki w strojach historycznych z przełomu XIX i XX wieku, XIX-wieczne żołnierzyki ołowiane, czy niemiecką miniaturową maszynę do szycia.

Niezwykle interesująca jest także barwna kolekcja zabawek ludowych. Warto wspomnieć, że jest to największy tego typu zbiór w Polsce. Nie mniej ciekawa jest kolekcja szopek bożonarodzeniowych, pochodzących z różnych krajów. Wśród współczesnych zabawek muzeum chwali się zbiorem zabawek dźwiękowych firmy Fisher Price z lat 1960-1967. Zobaczycie tu także wiele modeli samochodów, samolotów, czy statków.

Strona muzeum

Kadzielnia

Nawiguj

Kadzielnia jest wzgórzem o wysokości 295 metrów n.p.m. Kiedyś funkcjonował tutaj kamieniołom. Dziś najwyższą część Kadzielni – Skałkę Geologów – chroni rezerwat przyrody.

Kadzielnia stanowi największe skupisko jaskiń na Kielecczyźnie (jest tu ich aż 25). Turystom do zwiedzania udostępniono połączony system trzech z nich (Odkrywców, Prochownię i Szczelinę), funkcjonujący jako podziemna trasa turystyczna (czynna od kwietnia do października).

Dziś Kadzielnia, to popularne miejsce rekreacyjne. W południowej części wzgórza zbudowano amfiteatr. Skałkę Geologów otaczają ścieżki spacerowe, przy których znajdują się platformy widokowe. Z kolei na amatorów mocnych wrażeń czeka tyrolka.