Kategoria: Trasa 55

 • Trasa 55: Kołbiel, Garwolin, Nogalin

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Goździkowe Bagno

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 15

  wyprawomaniak.pl

  Jest to tzw. torfowisko wysokie, które powstaje w wyniku narastania złoża torfowego oraz odcięcia jego roślinności od wód gruntowych. W efekcie zasilają je wyłącznie wody opadowe. Przez torfowisko biegnie drewniana kładka. Można tu podziwiać wiele gatunków roślin m.in.: dziki rozmaryn, żurawinę błotną, czy owadożerną rosiczkę okrągłolistną. Okolice torfowiska są ostoją dla zwierząt – lisów, łosi i dzików.

 • Pałac Zamoyskich, ul. Parkowa 10c, Kołbiel

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 3

  wyprawomaniak.pl

  Pałac został zbudowany w stylu neorenesansowym, w II połowie XIX wieku. Otaczają go pozostałości po parku krajobrazowym. Do wybuchu II wojny światowej była to posiadłość rodziny Zamoyskich.

  Podczas wojny pałac zajmowała niemiecka żandarmeria. 22 września 1939 r. z jego tarasu do żołnierzy miał przemawiać Adolf Hitler. Po wojnie mieściła się tu gminna rada narodowa, a od 1950 r. różne placówki edukacyjne. Obecnie pałac trafił w prywatne ręce, a w planach jest jego renowacja.

 • Kaplica pw. Matki Bożej Częstochowskiej, Radachówka

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 3

  wyprawomaniak.pl

  Drewniana kaplica powstała w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Jest jednym z bardziej malowniczych i oryginalnych obiektów sakralnych na Mazowszu. Przypomina świątynie z Orawy czy Huculszczyzny, lub unickie cerkwie Beskidu Niskiego. Prawdopodobnie jest to pokłosie poszukiwań stylu narodowego na przełomie XIX i XX wieku.

 • “Tama” na Świdrze, Radachówka

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 5

  wyprawomaniak.pl

  Jest to przegroda w nurcie rzeki, utworzona z kamieni i konarów drzew. Nie ma tu żadnych instalacji wodnych. Miejsce jest bardzo przyjemne i idealnie nadaje się do kontemplowania przyrody.

 • Cmentarz wojenny, ul. Kościuszki 52, Garwolin

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 7

  wyprawomaniak.pl

  Cmentarz założono w połowie XX wieku. Spoczywają na nim polscy i radzieccy żołnierze polegli podczas II wojny światowej. Ich ciała przeniesiono tu z mogił rozsianych przede wszystkim na terenach powiatów: garwolińskiego, kozienickiego oraz puławskiego.

 • Dawne koszary wojskowe, al. Legionów, Garwolin


  Nawiguj


  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 4

  wyprawomaniak.pl


  Koszary powstały w II połowie XIX wieku dla 13 Pułku Dragonów im. hr. Münnicha Cesarskiej Armii Rosyjskiej. W okresie dwudziestolecia międzywojennego stacjonował tu 1 Pułk Strzelców Konnych Wojska Polskiego, w latach 1946-1947 natomiast 1 Pułk Ułanów Ludowego Wojska Polskiego. Obecnie w budynkach dawnych koszar mieszczą się różne firmy i instytucje, a także mieszkania.

 • Pałac Nogalin, ul.Garwolińska 9, Miastków Kościelny

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 10

  wyprawomaniak.pl

  Pałac zbudowano w II połowie XIX wieku w stylu neorenesansowym. Otacza go park krajobrazowy z licznymi pomnikami przyrody. W trakcie II wojny światowej posiadłość zajmowali Niemcy. Po wojnie mieściły się tu: posterunek milicji, szkoła, przedszkole, biuro PGR-u, a nawet mieszkania zastępcze. Obecnie pałac znajduje się w prywatnych rękach.