Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, ul. ks. Zygmunta Sajny 2, Góra Kalwaria
Kościół wzniesiono w 1756 r. dla bernardynów. W 1864 r. władze carskie skasowały działający przy kościele klasztor za udział zakonników w powstaniu styczniowym. Obecnie rezydują tu księża marianie.
Wnętrze świątyni utrzymane jest w stylu barokowym. Zobaczymy tu m.in. marmurowy sarkofag z relikwiami św. Waleriana. W ołtarzu głównym znajdują się: cudowny obraz Matki Bożej oraz figury śś. Piotra i Pawła.
Po zwiedzeniu kościoła do kolejnej atrakcji udajemy się piechotą.
Ratusz, ul. 3 Maja 1, Góra Kalwaria
Ratusz zbudowano w stylu klasycystycznym w I połowie XIX wieku. Na skwerze przed ratuszem można zobaczyć “zaparkowane”, efektownie pomalowane samochody sportowe. Po drugiej stronie skweru znajduje się zabytkowy kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (tzw. kościół Na Górce), którego początki sięgają II połowy XVII wieku.
Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku, pl. Tysiąclecia 1, Czersk
Zamek zbudowano na przełomie XIV i XV wieku w stylu gotyckim. Był później kilkukrotnie przebudowywany. Poważnie ucierpiał w czasie potopu szwedzkiego. Niestety próby jego odbudowy skończyły się fiaskiem i zamek popadł w ruinę.
Do dziś przetrwała większość zamkowych murów oraz wszystkie trzy wieże. Można z nich podziwiać okolicę. W obrębie murów można z kolei zobaczyć romańskie fundamenty świątyni zamkowej pw. św. Piotra.
Skansen Bojowy I Armii Wojska Polskiego, Mniszew 4a
Skansen znajduje się w miejscu walk oddziałów 1. Armii Wojska Polskiego w obronie przyczółku warecko-magnuszewskiego w 1944 r.
Główną atrakcją jest tu ekspozycja sprzętu bojowego oraz inżynieryjno-saperskiego. Możemy zobaczyć m.in. czołgi T-34-85, haubice, armaty przeciwlotnicze, amfibię BAW, czy Katiusze. Na terenie skansenu zaprezentowano także różne rodzaje umocnień: okopy, transzeje, czy zapory. Ekspozycja prezentuje się dzięki temu bardzo naturalnie.
Część wystawy ulokowano w budynku muzealnym. Możemy w nim zobaczyć różne pamiątki: reprodukcje plakatów z okresu okupacji hitlerowskiej, osobiste wyposażenie żołnierzy, czy wojskowe mundury.
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, ul. Kazimierza Pułaskiego 24, Warka
Muzeum mieści się w klasycystycznym pałacyku, zbudowanym w połowie XIX wieku (przy czym jego początki sięgają XVII wieku). Była to niegdyś siedziba starostów wareckich, w tym najsławniejszego – Józefa Pułaskiego, jednego z założycieli konfederacji barskiej, ojca Kazimierza Pułaskiego. Budynek otacza niezwykle urokliwy, XVIII-wieczny park krajobrazowy.
Główna wystawa poświęcona jest Kazimierzowi Pułaskiemu oraz innym zasłużonym Polakom, których los związał ze Stanami Zjednoczonymi, m.in.: Tadeuszowi Kościuszce, Julianowi Ursynowi Niemcewiczowi, Helenie Modrzejewskiej czy Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Na piętrze pałacu prezentowana jest ekspozycja poświęcona historii Warki.
Przemierzając kolejne sale zobaczymy tu również liczne elementy wystroju dworów i pałaców z XVIII i XIX wieku. Wśród interesujących muzealiów znajdują się: meble, tkaniny, porcelana, srebra, kolekcja zegarów, broń, a także malarstwo portretowe i batalistyczne, grafiki, mapy oraz starodruki.
Mogiła Piotra Wysockiego, ul. Cmentarna (cmentarz komunalno-parafialny), Warka
Pochodzący spod Warki Piotr Wysocki był bohaterem powstania listopadowego. To on 29 listopada 1830 r. dał sygnał do rozpoczęcia zrywu. W trakcie walk został ranny i dostał się do niewoli. Przeżył zsyłkę na Sybir i do rodzinnej Warki powrócił w 1857 r.
Tutaj też zmarł. Pochowany jest na miejscowym cmentarzu. Jego grób znajduje się w centralnej części nekropoli, na osi alei biegnącej od bramy głównej. Można na nim przeczytać inskrypcję: “Wszystko dla ojczyzny – nic dla mnie”.
Kościół pw. św. Mikołaja Biskupa, ul. Farna 10, Warka
Kościół położony jest malowniczo na skarpie nad Pilicą. Zbudowano go w XVII wieku. Świątynię otacza ceglany mur z czterema neogotyckimi kaplicami. Obok głównej bramy znajduje się okazała, XIX-wieczna dzwonnica. Wewnątrz świątyni na uwagę zasługuje późnorenesansowy ołtarz główny.
Ratusz, pl. Czarnieckiego 1, Warka
Ratusz zbudowano w 1805 r. Przed nim znajduje się pomnik Stefana Czarnieckiego. Po obejrzeniu ratusza możemy przespacerować się po wareckim rynku (pl. Czarnieckiego). Warto zwrócić uwagę na zabytkowy wóz strażacki, stojący przed znajdującym się tuż obok rynku budynkiem straży pożarnej.