Kategoria: Trasa 58

 • Trasa 58: Maciejowice, Dęblin, Gołąb, Bonów

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Muzeum im. Tadeusza Kościuszki, Rynek 2, Maciejowice

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 26

  wyprawomaniak

  Muzeum mieści się w ratuszu. Główna ekspozycja poświęcona jest przywódcy insurekcji kościuszkowskiej, a także rozegranej 10 października 1794 r. bitwie pod Maciejowicami, określanej mianem ostatniej bitwy I Rzeczpospolitej. Oprócz tego można tu zobaczyć znaleziska pochodzące z archeologicznego stanowiska kultury łużyckiej, które znajduje się w pobliskim Kochowie.

  Strona muzeum

 • Fort II Mierzwiączka, Dęblin

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 7

  wyprawomaniak

  Fort powstał w II połowie XIX wieku, jako element rosyjskiej twierdzy Dęblin. Był to fort artyleryjski. Ładnie położony, jest najlepiej zachowanym fortem dęblińskiej twierdzy. Jest łatwo dostępny, jest tu też gdzie zostawić samochód.

 • Muzeum Sił Powietrznych, ul. Lotników Polskich 1, Dęblin

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 97

  wyprawomaniak

  Muzeum poświęcone jest historii polskiego lotnictwa wojskowego. Ekspozycja główna przedstawia umundurowanie i wyposażenie pilotów i techników, falerystykę oraz archiwalia. Znajdują się tu także pamiątki jednostek lotniczych, czy modele statków powietrznych.

  Najważniejszym eksponatem jest pochodzący z okresu II wojny światowej sztandar Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Ciekawie prezentują się aranżacje: warsztatu mechaników lotniczych, bunkra dowodzenia, czy domku pilota z czasów bitwy o Anglię.

  Duże wrażenie robi wystawa plenerowa. Znajduje się na niej aż 70 statków powietrznych; są tu przeciwlotnicze zestawy rakietowe, artyleria przeciwlotnicza, czy zestawy radiolokacyjne. Z bliska zobaczymy takie maszyny jak: MiG-21, MiG-23, Su-22, czy Mi-24. Niektóre można obejrzeć w środku. W hangarze prezentowana jest wystawa techniki wojskowej, m.in. ogromne silniki odrzutowe!

  Strona muzeum

 • Pałac Mniszchów, ul. Dywizjonu 303 35, Dęblin

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 12

  wyprawomaniak

  Pałac zbudowano w I połowie XVIII wieku w stylu rokokowym. W II połowie XVIII wieku przebudowano go w stylu klasycystycznym. Ciekawostką jest, że w 1783 r. na budynku zamontowano pierwszy w Polsce piorunochron. Pałac otaczają pozostałości parku w stylu angielskim. W przeszłości jednym z właścicieli pałacu był niesławny Iwan Paskiewicz, namiestnik Królestwa Polskiego. Dziś budynek należy do Lotniczej Akademii Wojskowej.

 • Cytadela, ul. Saperów, Dęblin

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 6

  wyprawomaniak

  Cytadela powstała w I połowie XIX wieku. Była pierwszym dziełem rosyjskiej twierdzy Dęblin. Początkowo była to twierdza bastionowa (cytadela była zarazem głównym fortem). W II połowie XIX wieku została zamieniona w twierdzę fortową (cytadelę otoczono zespołem fortów).

  Twierdzę skasowano w 1909 r., by przywrócić ją przed wybuchem I wojny światowej. W czasie II wojny światowej na jej terenie (m.in. w cytadeli) działał niemiecki obóz jeniecki. Obecnie cytadelę zajmuje Wojsko Polskie.

 • Brama Lubelska, ul. Podchorążych, Dęblin

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 6

  wyprawomaniak

  Jest to jedna z dwóch bram paradnych, prowadzących do cytadeli twierdzy Dęblin (drugą była nieistniejąca już Brama Warszawska). Zbudowano ją w stylu neoromańskim, w I połowie XIX wieku. Prowadzi do niej most przerzucony przez fosę. Niestety wejście na niego jest zagrodzone. Cytadelę zajmuje obecnie Wojsko Polskie.

  Obok znajduje się odsłonięty w 1925 r. pomnik, poświęcony poległym w walce o niepodległość Polski żołnierzom 15 Pułku Piechoty “Wilków”.

 • Cmentarz wojenny “Balonna”, ul. Balonna, Dęblin

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 11

  wyprawomaniak

  Cmentarz znajduje się na stoku dawnej reduty Zajączka. Spoczywają tu żołnierze wielu armii z różnych okresów.

  Są tu mogiły żołnierzy polskich oddziałów legionowych, walczących w I wojnie światowej w składzie austriackiej 1 Armii. Jest też symboliczna kwatera żołnierzy rosyjskich z I wojny światowej oraz z wojny polsko-bolszewickiej. Część cmentarza zajmują mogiły żołnierzy 15 Pułku Piechoty “Wilków”, który w latach 1921-1939 stacjonował w twierdzy Dęblin. Znajduje się tu też m.in. symboliczna kwatera polskich lotników, którzy zginęli w latach 1927-1939.

 • Domek loretański, Gołąb

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 14

  wyprawomaniak

  Domek loretański jest niewielką budowlą sakralną, zbudowaną na wzór domu Świętej Rodziny z sanktuarium Santa Casa w Loreto. Według tradycji jest to część budynku z Nazaretu, w którym mieszkała Maryja i w którym dzieciństwo spędził Jezus Chrystus.

  Domki loretańskie były popularne w krajach katolickich w XVII i XVIII wieku. Ten w Gołębiu zbudowano w latach 1634-1638 w stylu “renesansu lubelskiego”. Ogółem w Polsce jest dziś tylko 18 takich budowli.

 • Muzeum Nietypowych Rowerów, ul. Puławska 1, Gołąb

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 48

  wyprawomaniak

  Teoretycznie “rower jaki jest, każdy widzi”. W praktyce sprawa nie jest tak oczywista. Wystarczy odwiedzić Muzeum Nietypowych Rowerów, by przekonać się, że bicykle naprawdę potrafią zaskoczyć swoim wyglądem.

  W muzeum możemy zobaczyć, a nawet wypróbować (!) wiele oryginalnych jednośladów, np. rowery poziome, lub cyrkowe. Większość znajdujących się tu pojazdów skonstruował Józef Konstanty Majewski, właściciel muzeum. Przy okazji wizyty w tym miejscu warto także posłuchać jego opowieści, która przybliży nam historię roweru.

  Strona muzeum

 • Bonów (wysiedlona wieś)

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 4

  wyprawomaniak

  Mieszkańcy dawnego Bonowa zostali wysiedleni w latach 1936-1937. Na wysiedlonym obszarze miał powstać poligon Oficerskiej Szkoły Lotnictwa (obecnie Lotnicza Akademia Wojskowa) w Dęblinie. Część z wysiedlonych mieszkańców założyło inną wieś o tej samej nazwie, położoną obecnie w powiecie świdnickim.

  W 60. rocznicę tych wydarzeń ustawiono tutaj kapliczkę z pamiątkową tablicą. Na drzewach rosnących w miejscach dawnych gospodarstw umieszczono tabliczki z informacją o ich niegdysiejszych gospodarzach. Przebiega tędy szlak rowerowy.