Punkt widokowy, Kępeczki
Muzeum Regionalne im. prof. Tomasza Mikockiego, ul. Parkowa 5b, Kozienice

Muzeum mieści się w oficynie pałacowej, stanowiącej ocalały fragment zespołu pałacowego, powstałego w latach 1775-1781. Jej architektura reprezentuje styl renesansu francuskiego. Jest to efekt jej przebudowy z końca XIX wieku.
W gmachu muzeum możemy obejrzeć dwie wystawy stałe. Pierwsza ma charakter etnograficzny i poświęcona jest lokalnym rzeźbiarzom ludowym. Druga opowiada o bartniczych i pszczelarskich tradycjach Puszczy Kozienickiej.
Park pałacowy, ul. Parkowa, Kozienice

Park otacza zespół pałacowy, z którego w oryginale przetrwała jedynie lewa oficyna, obecnie zajmowana przez muzeum (pozostałe budynki zrekonstruowano w XX wieku).
Warto w nim zwrócić uwagę na cmentarz rodziny Dehnów. Znajduje się tu dziewięć neoklasycystycznych nagrobków. Spoczywa tu m.in. Iwan Dehn, rosyjski generał, generalny budowniczy twierdz w Królestwie Polskim.
Możemy tu także zobaczyć najstarszy świecki pomnik w Polsce, zbudowany w 1535 r. Ma formę obelisku. Upamiętnia narodziny w Kozienicach Zygmunta I Starego.
Kościół pw. św. Krzyża, ul. Kochanowskiego 2, Kozienice
Jezioro Kozienickie
Hamernia, Kozienice
Rezerwat przyrody Źródło Królewskie

Jest to wyjątkowo malowniczy, a zarazem bardzo popularny fragment Puszczy Kozienickiej. Osobliwością jest tu zespół obmurowanych piaskowcem źródeł, położonych przy Zagożdżonce. Legenda głosi, że wodę pił z nich sam Władysław Jagiełło.
Występuje tu ponad 200 gatunków roślin, w tym wiele chronionych. Można także zobaczyć ślady działalności bobrów. Dojście do źródeł ułatwiają drewniane pomosty. Zbudowano tu także specjalną platformę widokową, pozwalającą obserwować dzikie zwierzęta.
Udając się do rezerwatu samochód najlepiej zostawić na parkingu przy DW 737. Dojście stąd zajmuje około godziny. Przy parkingu znajduje się pomnik upamiętniający żołnierzy 31 Pułku Strzelców Kaniowskich poległych we wrześniu 1939 r.
Muzeum Jana Kochanowskiego, Czarnolas 36

Jest to muzeum biograficzne, poświęcone Janowi Kochanowskiemu. Mieści się w klasycystycznym dworze Jabłonowskich.
Można tu zobaczyć wiele pamiątek związanych z poetą (m.in. jego fotel). Zgromadzono również liczne wydania jego dzieł oraz opracowania na temat jego życia i twórczości. W jednej z sal wisi kopia obrazu Jana Matejki, przedstawiającego Jana Kochanowskiego pochylającego się nad zwłokami córki Urszulki.
Obok dworu znajduje się neogotycka kaplica z grobowcami Jabłonowskich i Lubomirskich. Natomiast w otaczającym go parku, w miejscu gdzie kiedyś rosła ukochana lipa poety, znajduje się obelisk z symbolicznym sarkofagiem Urszulki.
Izba Historyczna Stefan Siek, ul. 11 Listopada 126, Sieciechów

Jest to prywatne muzeum poświęcone historii Sieciechowa i ziemi sieciechowskiej. Zgromadzono tu eksponaty z różnych okresów: od prehistorii po współczesność.
Ciekawie prezentują się przedmioty i narzędzia, które były dawniej wykorzystywane przez miejscową ludność. Możemy obejrzeć m.in. warsztat tkacki, warsztat szewski, czy też pasiekę. Interesujące są również eksponaty przedstawiające losy tych terenów podczas II wojny światowej.
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Opactwo 17

Kościół zbudowano w XVIII wieku przy istniejącym tu dawniej klasztorze benedyktynów. Po kasacie klasztoru przez pewien czas był opuszczony, zaś później zaczął funkcjonować jako świątynia parafialna.
W jego wnętrzu można zobaczyć rokokowo-klasycystyczną polichromię na ścianach i sklepieniach. Warto także zwrócić uwagę m.in. na pozłacaną szafkową chrzcielnicę, rzeźbiony, barokowy krucyfiks w ołtarzu głównym, czy XIX-wieczne organy. Za prezbiterium fragment wykopaliska ukazuje mury z czasów romańskich.
Zachowała się część dawnych zabudowań klasztornych m.in. pochodzące z XVIII wieku przeorat (obecnie plebania) i pałac opacki (obecnie placówka edukacyjno-wychowawcza).