Trasa 6: Malbork, Tczew, Mikoszewo

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Zamek krzyżacki w Malborku, ul. Starościńska 1, Malbork

Nawiguj

Zamek krzyżacki w Malborku jest największym z zachowanych zamków średniowiecznej Europy. Jego kubatura wynosi 250 tysięcy metrów sześciennych, a do jego budowy użyto 30 milionów cegieł! Budowa zamku rozpoczęła się w XIII wieku. Twierdzę wzniesiono w stylu gotyckim. Tworzą ją trzy części: Zamek Niski, Zamek Średni i Zamek Wysoki.

Zamek został znacząco rozbudowany po tym jak Malbork stał się stolicą Zakonu Krzyżackiego, powstały wówczas m.in. Wielki Refektarz oraz Pałac Wielkich Mistrzów.

Na fasadzie kościoła zamkowego, we wnęce okiennej prezbiterium umieszczono 8-metrową figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, stanowiącą wówczas największy średniowieczny posąg w Europie.

W okresie wojny trzynastoletniej skarbiec zamku świecił pustkami. Krzyżacy nie mieli czym opłacić wojsk zaciężnych. Niezadowoleni rycerze przejęli zamek i sprzedali go polskiemu królowi.

Na zwiedzanie zamku trzeba przeznaczyć minimum 3-4 godziny. Polecam opcję z przewodnikiem.

Godziny otwarcia

Cmentarz mennonicki, Stogi Malborskie

Nawiguj

W XVI wieku na Żuławy zaczęli przybywać prześladowani w Niderlandach członkowie ruchu religijnego Menno Simonsa, czyli mennonici. Polska w tym okresie była jednym z najbardziej tolerancyjnych państw Europy, dlatego chętnie się u nas osiedlali. Szybko zyskali przychylność lokalnej społeczności dzięki umiejętnościom osuszania terenu oraz budowy kanałów wodnych i wiatraków.

Cmentarz mennonicki w Stogach Malborskich został założony pod koniec XVII wieku. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1806 r.

Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4, Tczew

Nawiguj

Protip na start: Samochód najlepiej zostawić na niewielkim parkingu obok cmentarza, który znajduje się naprzeciwko muzeum.

Fabryka Sztuk jest nowoczesnym centrum kulturalnym, które mieści się w dawnej fabryce wyrobów metalowych. Można tu zobaczyć wiele ciekawych przedmiotów, związanych z dziejami Tczewa, m.in. fibulę – ozdobną zapinkę mającą prawie 2 tysiące lat. Największe zainteresowanie zwiedzających wzbudza XIX-wieczna tablica i kapsuła czasu, znalezione podczas remontu mostu tczewskiego. Kapsuła, którą umieścił sam król pruski, zawierała monety oraz dwa zwitki pergaminu.

W Fabryce Sztuk można także obejrzeć wystawę pt. „Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek”. Kanonik warmiński Aleksander Sculteti, historyk i kartograf, przyjaźnił się i współpracował z Mikołajem Kopernikiem, którego heliocentryczna teoria budowy układu słonecznego zrewolucjonizowała astronomię.

Godziny otwarcia

Muzeum Wisły, ul. 30 Stycznia 4, Tczew

Nawiguj

Muzeum Wisły znajduje się w tym samym budynku, wystarczy przejść na jego drugą stronę korytarzem przy recepcji. Jak sama nazwa wskazuje, poświęcone jest królowej polskich rzek. Opowiada o jej przyrodzie, pokazuje związaną z nią ewolucję osadnictwa, czy też przybliża informacje o prawie rzecznym. Możemy tutaj zobaczyć przedmioty codziennego użytku odkryte dzięki pracom archeologicznym, łodzie, narzędzia rybackie i szkutnicze.

Protip: Żeby dostać się do kolejnego muzeum wystarczy przejść przez podwórko na tyłach budynku, w którym się znajdujemy.

Godziny otwarcia

Centrum Konserwacji Wraków Statków, ul. Paderewskiego 24, Tczew

Nawiguj

W Centrum Konserwacji Wraków Statków można zobaczyć łodzie, elementy konstrukcyjne, a także zabytki wydobyte z wraków. Koniecznie trzeba zobaczyć 16-metrową stępkę, fragment burty, kotwicę i część ładunku z XV-wiecznego wraku zwanego Miedziowcem. Warto też zwrócić uwagę na polski jacht “Kumka IV” z 1937 r. Odwiedzający mają okazję poznać specyfikę pracy archeologa podwodnego oraz dowiedzieć się jaką drogę pokonują eksponaty z dna morskiego do gabloty.

Godziny otwarcia

Rynek (pl. Hallera), Tczew

Nawiguj

Tczew jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu. Jego historia sięga 1198 r. Będąc w Tczewie warto pospacerować po rynku i okolicznych uliczkach.

Udając się w kierunku Wisły możemy dostrzec słynne tczewskie mosty. Starszy, wybudowany w latach 1851-1857, miał po ukończeniu 785 metrów długości i był wówczas najdłuższym mostem w Europie. W 1891 r. wybudowano obok drugi most. Od tamtej pory starszy służy jako przeprawa drogowa, a nowszy jest mostem kolejowym. W 1911 r. przesunięto przyczółki wschodnie mostów, przez co osiągnęły długość ponad tysiąc metrów.

Ujście Wisły do Bałtyku, Mikoszewo

Nawiguj

Dojeżdżamy na parking przy przeprawie promowej Mikoszewo-Świbno. Tutaj możemy przedostać się na drugą stronę Wisły.

Ja postanowiłem zostać po stronie Mikoszewa. Wzdłuż Wisły można podjechać kilkaset metrów. Dalej czeka nas półgodzinny spacer po piachu i kamieniach.

W nagrodę dotrzemy do rezerwatu przyrody Mewia Łacha, który jest ostoją dla wielu rzadkich gatunków zwierząt m.in.: ptaków, bobrów i fok. To tutaj Wisła wpada do Bałtyku.

Nie jest to jednak naturalne ujście. W XIX wieku, aby zapobiegać powodziom, wykonano przekop pomiędzy Mikoszewem i Świbnem. W efekcie wyprostowano końcowy bieg rzeki, skracając go przy tym o 10 kilometrów.