Kategoria: Trasa 60

 • Trasa 60: Mińsk Mazowiecki, Kałuszyn

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Pałac Dernałowiczów, ul. Warszawska 173, Mińsk Mazowiecki

  Nawiguj

  P1270283

  Zdjęcie 1 z 34

  Początki rezydencji sięgają XVI wieku. Istniał tu wówczas murowany dwór. W XVII wieku zmieniono go w barokowy pałac. Później przebudowywano go jeszcze dwukrotnie: w XVIII wieku w stylu rokokowym i w XIX wieku w stylu klasycystycznym. Obecnie mieści się tu Miejski Dom Kultury.

  Można tu zobaczyć kilka stałych ekspozycji: rekonstrukcję wnętrz pałacu z czasów jego ostatnich właścicieli, rekonstrukcję mieszkania Himilsbachów, ekspozycję związaną z Piwnicą pod Baranami oraz wystawę przybliżającą postać Karla Gustawa Mannerheima, rosyjskiego dowódcy, który stacjonował w Mińsku Mazowieckim w latach 1909-1911, późniejszego… prezydenta Finlandii.

  Strona MDK

 • Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ul. Kościelna 1, Mińsk Mazowiecki

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 4

  wyprawomaniak.pl

  Kościół pochodzi z XVII wieku. Był kilkukrotnie przebudowywany. Dzisiejszą, neobarokową formę otrzymał na początku XX wieku. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na kilka elementów wyposażenia, m.in. drewniany krucyfiks z XVII wieku, marmurową chrzcielnicę z XVIII wieku, czy pochodzące także z tego okresu mosiężne żyrandole.

 • Ławeczka Jana Himilsbacha, ul. Piłsudskiego 2/4, Mińsk Mazowiecki

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 2

  wyprawomaniak.pl

  Ławeczka poświęcona jest Janowi Himilsbachowi, znanemu z wielu anegdot aktorowi, który zasłynął rolą w filmie pt. “Rejs”. Pewnie nie każdy wie, że urodził się on właśnie w Mińsku Mazowieckim.

 • Muzeum Ziemi Mińskiej, ul. Okrzei 16, Mińsk Mazowiecki

  Nawiguj

  P1270330

  Zdjęcie 1 z 36

  Muzeum mieści się w pałacu Łubieńskich. Prezentowane są tutaj zbiory o charakterze regionalnym. Możemy obejrzeć odtworzony zakład zegarmistrzowski, który działał w Mińsku Mazowieckim od 1939 r. do końca lat 70. XX wieku. Zobaczymy także rekonstrukcję zakładu cholewkarskiego. Część ekspozycji poświęcona jest marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

  Strona muzeum

 • Muzeum Ziemi Mińskiej – dział 7 Pułku Ułanów Lubelskich, ul. Sosnkowskiego 4, Mińsk Mazowiecki

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 36

  wyprawomaniak.pl

  Muzeum poświęcone jest 7 Pułkowi Ułanów Lubelskich, który w latach 1921-1939 stacjonował w Mińsku Mazowieckim. Ta elitarna jednostka kawalerii brała udział w walkach o niepodległość Polski w latach 1918-1919, w wojnie polsko-bolszewickiej oraz w kampanii wrześniowej.

  Zobaczymy tu m.in.: broń, umundurowanie, oporządzenie kawaleryjskie oraz zdjęcia, dokumenty i odznaczenia. Odtworzono także gabinet dowódcy pułku z lat 1921-1926. Ciekawym eksponatem jest figurka Kasztanki, ukochanej klaczy Józefa Piłsudskiego, która po śmierci została pochowana na terenie koszar pułku (dziś wciąż jest to teren jednostki wojskowej).

  Strona muzeum

 • Złoty Ułan, ul. Warszawska 42, Kałuszyn

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 4

  wyprawomaniak.pl

  Pomnik zbudowano dla upamiętnienia kawalerzystów walczących w II wojnie światowej. Odsłonięto go w 75. rocznicę bitwy pod Kałuszynem. Była to jedna z najcięższych i najkrwawszych bitew kampanii wrześniowej i zakończyła się polskim zwycięstwem. Jest to jedyny w Polsce pozłacany pomnik (wykonano go z pozłacanego brązu).

 • Zalew Karczunek

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 5

  wyprawomaniak.pl

  Jest to zbiornik retencyjny, który powstał na terenie dawnych pastwisk, a zagospodarowano go na cele rekreacyjne. To doskonała opcja dla tych, którzy szukają odpoczynku nad wodą. Podróżujący kamperem docenią możliwość zatrzymania się w okolicy na nocleg.