Kategoria: Trasa 60

  • Trasa 60: Mińsk Mazowiecki, Kałuszyn

    Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

    (więcej…)
  • Pałac Dernałowiczów, ul. Warszawska 173, Mińsk Mazowiecki

    Nawiguj

    P1270283

    Zdjęcie 1 z 34

    Początki rezydencji sięgają XVI wieku. Istniał tu wówczas murowany dwór. W XVII wieku zmieniono go w barokowy pałac. Później przebudowywano go jeszcze dwukrotnie: w XVIII wieku w stylu rokokowym i w XIX wieku w stylu klasycystycznym. Obecnie mieści się tu Miejski Dom Kultury.

    Można tu zobaczyć kilka stałych ekspozycji: rekonstrukcję wnętrz pałacu z czasów jego ostatnich właścicieli, rekonstrukcję mieszkania Himilsbachów, ekspozycję związaną z Piwnicą pod Baranami oraz wystawę przybliżającą postać Karla Gustawa Mannerheima, rosyjskiego dowódcy, który stacjonował w Mińsku Mazowieckim w latach 1909-1911, późniejszego… prezydenta Finlandii.

    Strona MDK

  • Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ul. Kościelna 1, Mińsk Mazowiecki

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 4

    wyprawomaniak.pl

    Kościół pochodzi z XVII wieku. Był kilkukrotnie przebudowywany. Dzisiejszą, neobarokową formę otrzymał na początku XX wieku. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na kilka elementów wyposażenia, m.in. drewniany krucyfiks z XVII wieku, marmurową chrzcielnicę z XVIII wieku, czy pochodzące także z tego okresu mosiężne żyrandole.

  • Ławeczka Jana Himilsbacha, ul. Piłsudskiego 2/4, Mińsk Mazowiecki

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 2

    wyprawomaniak.pl

    Ławeczka poświęcona jest Janowi Himilsbachowi, znanemu z wielu anegdot aktorowi, który zasłynął rolą w filmie pt. “Rejs”. Pewnie nie każdy wie, że urodził się on właśnie w Mińsku Mazowieckim.

  • Muzeum Ziemi Mińskiej, ul. Okrzei 16, Mińsk Mazowiecki

    Nawiguj

    P1270330

    Zdjęcie 1 z 36

    Muzeum mieści się w pałacu Łubieńskich. Prezentowane są tutaj zbiory o charakterze regionalnym. Możemy obejrzeć odtworzony zakład zegarmistrzowski, który działał w Mińsku Mazowieckim od 1939 r. do końca lat 70. XX wieku. Zobaczymy także rekonstrukcję zakładu cholewkarskiego. Część ekspozycji poświęcona jest marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

    Strona muzeum

  • Muzeum Ziemi Mińskiej – dział 7 Pułku Ułanów Lubelskich, ul. Sosnkowskiego 4, Mińsk Mazowiecki

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 36

    wyprawomaniak.pl

    Muzeum poświęcone jest 7 Pułkowi Ułanów Lubelskich, który w latach 1921-1939 stacjonował w Mińsku Mazowieckim. Ta elitarna jednostka kawalerii brała udział w walkach o niepodległość Polski w latach 1918-1919, w wojnie polsko-bolszewickiej oraz w kampanii wrześniowej.

    Zobaczymy tu m.in.: broń, umundurowanie, oporządzenie kawaleryjskie oraz zdjęcia, dokumenty i odznaczenia. Odtworzono także gabinet dowódcy pułku z lat 1921-1926. Ciekawym eksponatem jest figurka Kasztanki, ukochanej klaczy Józefa Piłsudskiego, która po śmierci została pochowana na terenie koszar pułku (dziś wciąż jest to teren jednostki wojskowej).

    Strona muzeum

  • Złoty Ułan, ul. Warszawska 42, Kałuszyn

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 4

    wyprawomaniak.pl

    Pomnik zbudowano dla upamiętnienia kawalerzystów walczących w II wojnie światowej. Odsłonięto go w 75. rocznicę bitwy pod Kałuszynem. Była to jedna z najcięższych i najkrwawszych bitew kampanii wrześniowej i zakończyła się polskim zwycięstwem. Jest to jedyny w Polsce pozłacany pomnik (wykonano go z pozłacanego brązu).

  • Zalew Karczunek

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 5

    wyprawomaniak.pl

    Jest to zbiornik retencyjny, który powstał na terenie dawnych pastwisk, a zagospodarowano go na cele rekreacyjne. To doskonała opcja dla tych, którzy szukają odpoczynku nad wodą. Podróżujący kamperem docenią możliwość zatrzymania się w okolicy na nocleg.