Kategoria: Trasa 61
Trasa 61 Radzymin, Chrzęsne, Mostówka, Wyszków, Kamieńczyk, Brańszczyk, Tuchlin, Brok
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 1, Radzymin
Cmentarz Poległych 1920 r., al. Jana Pawła II 64, Radzymin
Wrzosowisko Mostówka
Wrzosowisko znajduje się na obszarze Wydm Lucynowsko-Mostowieckich. Jest to jedno z największych wrzosowisk w Polsce. Zajmuje ponad 400 hektarów. Warto odnotować, że jest to także jedno z największych w Polsce stanowisk mącznicy lekarskiej, zaś tutejszy piasek ma unikatowy skład, pożądany przez szklarzy. Najlepiej przyjechać tu w okresie kwitnienia wrzosów, czyli od lipca do października.
Obelisk Wazów (ul. 3 Maja 14) i park miejski im. Karola Ferdynanda Wazy (ul. 3 Maja 2), Wyszków
Obelisk powstał po 1655 r. z fundacji Jana Kazimierza dla uczczenia pamięci jego zmarłego brata – biskupa Karola Ferdynanda Wazy. Jest to jeden z najstarszych świeckich pomników w Polsce. Tuż obok znajduje się park miejski im. Karola Ferdynanda Wazy. Spacerując jego alejami możemy dotrzeć nad Bug.
Możemy tu także zobaczyć pomnik Jerzego Różyckiego, wybitnego matematyka i kryptologa, który przyczynił się do rozszyfrowania niemieckiej Enigmy. Był on uczniem gimnazjum, którego budynek znajdował się kiedyś w tym parku.
Kościół pw. św. Idziego, ul. Białostocka 12, Wyszków
Kościół zbudowano pod koniec XVIII wieku. Podczas jego zwiedzania warto zwrócić uwagę na znajdującą się w ołtarzu głównym rzeźbę św. Idziego z łanią oraz pochodzący z XVII wieku obraz Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w kaplicy południowej.
Ważnym zabytkiem, położonym przy kościele, jest stara plebania. W trakcie natarcia bolszewików na Warszawę w 1920 r. kwaterowali tutaj członkowie Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski: Julian Marchlewski, Feliks Dzierżyński i Feliks Kohn. Po spodziewanym zwycięstwie Armii Czerwonej mieli oni przejąć władzę w utworzonej Polskiej Republice Rad. Szczęśliwie nie doszło do tego, a kilka dni później gościł tu m.in. gen. Józef Haller. Dziś organizowanych jest tu wiele wydarzeń związanych z historią miasta.
Muzeum Etnograficzno-Historyczne, Rynek Tadeusza Kościuszki 14, Kamieńczyk
Jest to prywatne muzeum poświęcone dziejom Kamieńczyka i jego okolicy. Prezentowane są tu dawne narzędzia rolnicze oraz wyposażenie gospodarstw domowych. Na wystawie zobaczymy też m.in. kolekcję siodeł ułańskich i rzędów końskich, broń i inne wojskowe akcesoria, a także zabytkowe motocykle i rowery. Warto zwrócić uwagę na drewniane czółno, które wykorzystano w filmie pt. “Ogniem i mieczem”.
Skansen im. Marii Żywirskiej, ul. Jana Pawła II 65a, Brańszczyk
Jest to relatywnie młody skansen. Funkcjonuje od 2015 r. Gromadzi budynki i przedmioty związane z kulturą ludową Kurpi Białych. Można tu zobaczyć m.in.: drewnianą chatę z Trzcianki, stodołę z gajówki Tuchlin (urządzono w niej ekspozycję maszyn mechanicznych z XIX i początku XX wieku), czy kuźnię z Udrzyna (z wystawą kowalskich narzędzi). W skansenie zorganizowano także wystawę poświęconą jego patronce Marii Żywirskiej – etnografce pochodzącej z Brańszczyka.
Tuchlin
Wiatraki, ul. Przystań, Brok
Wiatraki znajdują się blisko siebie. Pierwszy – typu koźlak – prawdopodobnie został sprowadzony z Białorusi. Jest dobrze widoczny z mostu nad Bugiem, którym biegnie DK 50. Drugi – typu holender – znajduje się na terenie ośrodka Binduga, a przeniesiono go tu z okolic Broku. Obecnie mieszczą się w nim pokoje gościnne.
Cmentarz żydowski (ul. Konopnickiej) i kurhan (ul. Sienkiewicza), Brok
Cmentarz założono w XIX wieku. Prawdopodobnie podczas II wojny światowej rozpoczęła się jego dewastacja. Część macew wykorzystano jako materiały budowlane lub tarcze szlifierskie. Do dziś zachowało się około 30 nagrobków.
Z kolei położony w pobliżu cmentarza kurhan pochodzi z XVII wieku. Pochowano w nim około półtora tysiąca ofiar epidemii dżumy.
Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, pl. Kościelny 8, Brok
Kościół zbudowano w XVI wieku w stylu późnogotycko-renesansowym. Zwiedzając jego wnętrze warto zwrócić uwagę m.in. na barokowy ołtarz główny oraz pochodzący z tego samego okresu jeden z ołtarzy bocznych, ukształtowany jako drzewo Jessego, czy też na chrzcielnicę z 1682 r. Przy kościele znajdują się dzwonnica z końca XVIII wieku oraz park z licznymi pomnikami przyrody.
Zamek biskupów płockich w Broku, ul. Małkińska, Brok