Trasa 61: Radzymin, Chrzęsne, Mostówka, Wyszków, Kamieńczyk, Brańszczyk, Tuchlin, Brok

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 1, Radzymin

Nawiguj

Kościół został zbudowany pod koniec XVIII wieku w stylu klasycystycznym. Rozbudowano go w latach 1897-1919. W 1992 r. świątynię wyniesiono do godności kolegiaty.

Cmentarz Poległych 1920 r., al. Jana Pawła II 64, Radzymin

Nawiguj

Cmentarz jest miejscem pochówku żołnierzy, poległych w bitwie pod Radzyminem, która była jednym z najważniejszych elementów bitwy warszawskiej. Oprócz nich spoczywają tu żołnierze polegli w trakcie kampanii wrześniowej oraz członkowie organizacji konspiracyjnych z lat 1939-1944.

Wrzosowisko Mostówka

Nawiguj

Wrzosowisko znajduje się na obszarze Wydm Lucynowsko-Mostowieckich. Jest to jedno z największych wrzosowisk w Polsce. Zajmuje ponad 400 hektarów. Warto odnotować, że jest to także jedno z największych w Polsce stanowisk mącznicy lekarskiej, zaś tutejszy piasek ma unikatowy skład, pożądany przez szklarzy. Najlepiej przyjechać tu w okresie kwitnienia wrzosów, czyli od lipca do października.

Obelisk Wazów (ul. 3 Maja 14) i park miejski im. Karola Ferdynanda Wazy (ul. 3 Maja 2), Wyszków

Nawiguj

Obelisk powstał po 1655 r. z fundacji Jana Kazimierza dla uczczenia pamięci jego zmarłego brata – biskupa Karola Ferdynanda Wazy. Jest to jeden z najstarszych świeckich pomników w Polsce. Tuż obok znajduje się park miejski im. Karola Ferdynanda Wazy. Spacerując jego alejami możemy dotrzeć nad Bug.

Możemy tu także zobaczyć pomnik Jerzego Różyckiego, wybitnego matematyka i kryptologa, który przyczynił się do rozszyfrowania niemieckiej Enigmy. Był on uczniem gimnazjum, którego budynek znajdował się kiedyś w tym parku.

Kościół pw. św. Idziego, ul. Białostocka 12, Wyszków

Nawiguj

Kościół zbudowano pod koniec XVIII wieku. Podczas jego zwiedzania warto zwrócić uwagę na znajdującą się w ołtarzu głównym rzeźbę św. Idziego z łanią oraz pochodzący z XVII wieku obraz Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w kaplicy południowej.

Ważnym zabytkiem, położonym przy kościele, jest stara plebania. W trakcie natarcia bolszewików na Warszawę w 1920 r. kwaterowali tutaj członkowie Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski: Julian Marchlewski, Feliks Dzierżyński i Feliks Kohn. Po spodziewanym zwycięstwie Armii Czerwonej mieli oni przejąć władzę w utworzonej Polskiej Republice Rad. Szczęśliwie nie doszło do tego, a kilka dni później gościł tu m.in. gen. Józef Haller. Dziś organizowanych jest tu wiele wydarzeń związanych z historią miasta.

Muzeum Etnograficzno-Historyczne, Rynek Tadeusza Kościuszki 14, Kamieńczyk

Nawiguj

Jest to prywatne muzeum poświęcone dziejom Kamieńczyka i jego okolicy. Prezentowane są tu dawne narzędzia rolnicze oraz wyposażenie gospodarstw domowych. Na wystawie zobaczymy też m.in. kolekcję siodeł ułańskich i rzędów końskich, broń i inne wojskowe akcesoria, a także zabytkowe motocykle i rowery. Warto zwrócić uwagę na drewniane czółno, które wykorzystano w filmie pt. “Ogniem i mieczem”.

Skansen im. Marii Żywirskiej, ul. Jana Pawła II 65a, Brańszczyk

Nawiguj

Jest to relatywnie młody skansen. Funkcjonuje od 2015 r. Gromadzi budynki i przedmioty związane z kulturą ludową Kurpi Białych. Można tu zobaczyć m.in.: drewnianą chatę z Trzcianki, stodołę z gajówki Tuchlin (urządzono w niej ekspozycję maszyn mechanicznych z XIX i początku XX wieku), czy kuźnię z Udrzyna (z wystawą kowalskich narzędzi). W skansenie zorganizowano także wystawę poświęconą jego patronce Marii Żywirskiej – etnografce pochodzącej z Brańszczyka.

Tuchlin

Nawiguj

Jest to jedna z najstarszych osad ludzkich na Mazowszu. Co ciekawe, ta spokojna wieś jest jednym z miejsc uznawanych za geograficzny środek Europy, o czym informuje stosowna tablica.

Wiatraki, ul. Przystań, Brok

Nawiguj

Wiatraki znajdują się blisko siebie. Pierwszy – typu koźlak – prawdopodobnie został sprowadzony z Białorusi. Jest dobrze widoczny z mostu nad Bugiem, którym biegnie DK 50. Drugi – typu holender – znajduje się na terenie ośrodka Binduga, a przeniesiono go tu z okolic Broku. Obecnie mieszczą się w nim pokoje gościnne.

Cmentarz żydowski (ul. Konopnickiej) i kurhan (ul. Sienkiewicza), Brok

Nawiguj

Cmentarz założono w XIX wieku. Prawdopodobnie podczas II wojny światowej rozpoczęła się jego dewastacja. Część macew wykorzystano jako materiały budowlane lub tarcze szlifierskie. Do dziś zachowało się około 30 nagrobków.

Z kolei położony w pobliżu cmentarza kurhan pochodzi z XVII wieku. Pochowano w nim około półtora tysiąca ofiar epidemii dżumy.

Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, pl. Kościelny 8, Brok

Nawiguj

Kościół zbudowano w XVI wieku w stylu późnogotycko-renesansowym. Zwiedzając jego wnętrze warto zwrócić uwagę m.in. na barokowy ołtarz główny oraz pochodzący z tego samego okresu jeden z ołtarzy bocznych, ukształtowany jako drzewo Jessego, czy też na chrzcielnicę z 1682 r. Przy kościele znajdują się dzwonnica z końca XVIII wieku oraz park z licznymi pomnikami przyrody.

Zamek biskupów płockich w Broku, ul. Małkińska, Brok

Nawiguj

Zamek zbudowano w 1624 r. Pełnił funkcje rezydencjonalne i obronne. W czasie potopu szwedzkiego doznał istotnych zniszczeń, jednak został odbudowany. W rękach Kościoła znajdował się do czasów rozbiorów. Później zaczął podupadać. Dziś zostały po nim jedynie ruiny wieży.