Trasa 62: Nowa Sucha, Sowia Góra, Liw, Węgrów, Starawieś, Łochów, Treblinka

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego, Nowa Sucha 2

Nawiguj

Najważniejszym obiektem muzeum jest odrestaurowany modrzewiowy dwór Cieszkowskich z 1743 r. Warto zobaczyć ekspozycję w jego wnętrzach, które do dziś zachowały niemal pierwotny układ. Dwór otacza ogród ze starym drzewostanem.

Na obszarze przylegającym do dworu powstał skansen budownictwa regionu siedleckiego. Można tu zobaczyć ponad 20 budowli, m.in. XIX-wieczną oficynę, karczmę plebańską z około 1900 r., wikarówkę z 1840 r., kuźnię z wozownią, czy XIX-wieczny dworek miejski z altaną i zabudowaniami gospodarczymi.

Strona muzeum

Sowia Góra

Nawiguj

Jest to dość wysokie wzniesienie, z którego rozpościera się piękny widok. Można stąd podziwiać dolinę Liwca, meandrującego pośród łąk. Znajdują się tu tablice informacyjne, ławki, a także palenisko. Jest to więc doskonałe miejsce na piknik na łonie natury.

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, ul. Batorego 2, Liw

Nawiguj

Gotycki zamek zbudowano w XV wieku jako strażnicę na granicy Mazowsza i Litwy. XVI wiek był okresem jego prosperity. Natomiast w XVII wieku rozpoczął się jego upadek. Znacząco ucierpiał w trakcie potopu szwedzkiego i III wojny północnej. Stracił wówczas walory obronne. Choć pełnił jeszcze funkcje administracyjne, to w połowie XIX wieku uległ ostatecznemu zniszczeniu. Obecnie stanowi trwałą ruinę.

Dziś zamek jest siedzibą muzeum. Można w nim poznać jego historię. Jest to także jedno z największych muzeów broni w Polsce. Prezentowane jest tutaj uzbrojenie z różnych epok – broń biała, palna i drzewcowa. Oprócz tego możemy obejrzeć wystawę obrazów i grafik o tematyce batalistycznej oraz kolekcję portretu sarmackiego z XVII i XVIII wieku.

Strona muzeum

Kościół pw. św. Antoniego i św. Piotra, ul. Kościuszki 27a, Węgrów

Nawiguj

Kościół zbudowano na początku XVIII wieku. Do 1864 r. pełnił funkcję kościoła klasztornego reformatów. Jego wnętrze utrzymane jest w stylu barokowym. Warto zwrócić uwagę na drewniany ołtarz główny z około 1690 r. Umieszczony w nim krucyfiks zaliczany jest do najpiękniejszych w Polsce. Godne uwagi jest także malowidło kopułowe autorstwa wybitnego barokowego freskanta, Michała Anioła Palloniego. W podziemiach znajduje się mauzoleum rodziny Krasińskich herbu Ślepowron. Pochowany jest tu m.in. fundator świątyni Jan Dobrogost Krasiński.

Bazylika pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ul. Strażacka 5, Węgrów

Nawiguj

Kościół zbudowano w I połowie XVI wieku. W latach 1558-1630 świątynia służyła protestantom. Spłonęła w 1703 r. po czym została odbudowana w stylu barokowym. W latach 1707-1839 opiekę nad nią sprawowali bartolomici. Obecnie jest to kościół kolegiacki i sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

We wnętrzu uwagę zwraca przede wszystkim zespół barokowych fresków autorstwa Michała Anioła Palloniego. W zakrystii można natomiast zobaczyć legendarne lustro Twardowskiego, wykonane w XVI wieku z… metalu. Jak chce tradycja, takie lustra mają magiczne właściwości i były wykorzystywane przez średniowiecznych i renesansowych alchemików.

W 1969 r. ślub brał tutaj Lech Wałęsa.

Dom Gdański, Rynek Mariacki 11, Węgrów

Nawiguj

Budynek wzniesiono w XVIII wieku w stylu barokowym. Pierwotnie służył jako faktoria gdańskich kupców oraz zajazd. Na początku XX wieku podzielono go na mieszkania. Znajdowała się tu wówczas również apteka. Obecnie mieści się tu biblioteka.

Cmentarz ewangelicki, ul. Ewangelicka, Węgrów

Nawiguj

Cmentarz założono w XVII wieku. Można tu zobaczyć wiele interesujących pomników. Znajdują się tu groby szkockich rzemieślników z XVIII wieku, których do Węgrowa sprowadził książę Bogusław Radziwiłł oraz mogiła powstańca styczniowego, który zginął w bitwie pod Węgrowem.

Kościół, wokół którego znajduje się cmentarz pochodzi z 1679 r. Powstał na miejscu wcześniejszej świątyni, spalonej przez miejscowych zakonników w czasie kontrreformacji. Według legendy wybudowano go w ciągu jednej doby – był to warunek jaki postawił budowniczym biskup łucki, chcący powstrzymać odrodzenie ewangelickiej parafii.

Pałac Radziwiłłów, ul. Węgrowska 26, Starawieś

Nawiguj

Pałac został zbudowany w XVII wieku i miał charakter obronny. Był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany. Największych zmian w jego architekturze dokonano w XIX wieku – nabrał wówczas cech neogotyckiego angielskiego zamku. Pałac otacza rozległy park.

Po II wojnie światowej w pałacu mieściły się m.in. magazyn GS-u i szkoła. Obecnie jest tu ośrodek szkoleniowy NBP.

Zwierzyniec Eurostruś, ul. Podlaska 2, Borzychy

Nawiguj

W tego typu miejscach zwykle mamy okazję podziwiać dzikie zwierzęta. Eurostruś wyróżnia się pod tym względem – możemy tu bowiem oglądać przede wszystkim zwierzęta gospodarskie, m.in.: świnie, kozy, króliki czy indyki i oczywiście strusie. Do niektórych zwierząt można podejść i pogłaskać je a nawet wziąć na ręce. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. To idealne miejsce, żeby pokazać najmłodszym prawdziwą wieś w pigułce.

Przygotowano tu również plac zabaw dla dzieci. Jest miejsce na ognisko. Przy zwierzyńcu działa pole namiotowe.

Strona zwierzyńca

Pałac Łochów, ul. Konopnickiej 1, Łochów

Nawiguj

Pałac powstał w 1830 r. Później był rozbudowywany. Przy pałacu znajdował się folwark. Rezydencja wielokrotnie zmieniała właścicieli. Po II wojnie światowej majątek przejęło państwo. Rozebrano wówczas część budynków folwarcznych, zaś sam pałac został zdewastowany. W latach 2004-2008 odrestaurowano go, a dziś mieści się tu hotel i centrum konferencyjno-wypoczynkowe.

Pałac otaczają pozostałości po parku krajobrazowym. Można tu odwiedzić wiele ciekawych miejsc. Jednym z nich jest Wyspa Pisarzy i Poetów. Znajdują się na niej drewniane rzeźby przedstawiające twórców, związanych z Podlasiem, m.in. Cypriana Kamila Norwida, czy Henryka Sienkiewicza. Warto też zobaczyć drewniany kościół pw. Miłosierdzia Bożego, przeniesiony z Wólki Dobryńskiej. Tuż za nim stoją z kolei domki rzemieślnicze, w których organizowane są interesujące warsztaty: ceramiczne, rzeźbiarskie, tkackie i pieczenia chleba.

Muzeum Treblinka, Wólka Okrąglik 115

Nawiguj

Podczas II wojny światowej działały tu dwa, zlokalizowane obok siebie niemieckie obozy. Pierwszy (Treblinka I) działał w latach 1941-1944. Był to karny obóz pracy. Trafiały tu osoby oskarżane o różnego rodzaju przestępstwa oraz ofiary obław i łapanek. Niewolnicza praca w nieludzkich warunkach dla wielu z nich oznaczała wyrok śmierci.

Drugi (Treblinka II) działał w latach 1942-1943. Był to obóz zagłady. Trafiały tu osoby pochodzenia żydowskiego głównie z Polski, ale też z innych krajów. Więźniów uśmiercano w komorach gazowych, a zwłoki palono.

Podczas zwiedzania możemy zobaczyć miejsca po pierwszym i drugim obozie, a także miejsce po stacji kolejowej Treblinka. Natomiast wystawa w budynku muzeum przedstawia historię obu obozów.

Strona muzeum