Kategoria: trasa 63

 • Trasa 63: Biała Podlaska, Roskosz, Konstatynów, Gnojno, Stary Bubel

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Muzeum Południowego Podlasia, ul. Warszawska 12, Biała Podlaska

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 71

  wyprawomaniak

  Muzeum mieści się w budynkach dawnej rezydencji Radziwiłłów nieświeskich i prezentuje zbiory o charakterze regionalnym.

  Jego główną częścią są połączone barokowe budowle: brama wjazdowa, szyja i wieża bramna. Urządzono w nich liczne ekspozycje, poświęcone m.in. archeologii pogranicza podlasko-poleskiego, historii Białej Podlaskiej, czy kulturze południowego Podlasia. Znajduje się tu również jedna z najliczniejszych w Polsce kolekcji ikon.

  Wystawa archeologiczna, dotycząca terenu rezydencji, znajduje się także w wolnostojącej, XVII-wiecznej wieżyczce południowo-wschodniej. Warto dodać, że wieżyczkę ozdabiają cenne sgraffita. Niedaleko niej znajduje się pałacowa kaplica. Wystawy czasowe organizowane są w barokowej zachodniej oficynie.

  Spacerując wokół rezydencji warto zwrócić uwagę na rosyjskie lufy z XIX wieku.

  Strona muzeum

 • Kościół pw. św. Anny, ul. Warszawska 3, Biała Podlaska

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 9

  wyprawomaniak

  Kościół zbudowano w 1572 r. jako zbór braci polskich. Po ich wypędzeniu świątynia została w 1596 r. przejęta przez parafię katolicką. W 1625 r. dobudowano do niej południową kaplicę Różańcową, na początku XVIII wieku z kolei północną pw. św. Jana Kantego (Radziwiłłowską). Ta druga jest uznawana za najcenniejsze dzieło barokowe na Podlasiu. Obrazy na plafonie przedstawiają życie Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła na ziemi i po śmierci.

  Wnętrze kościoła utrzymane jest w stylu barokowym. W zwieńczeniu ołtarza głównego uwagę zwraca herb Radziwiłłów (czarny orzeł ze złotymi trąbami na piersi). U podstawy krzyża na dachu świątyni znajduje się turecki półksiężyc. Jest to symbol zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Obok kościoła znajduje się XVIII-wieczna brama oraz wybudowane w stylu barokowym dzwonnica i plebania.

 • Rynek (pl. Wolności), Biała Podlaska

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 9

  wyprawomaniak

  Zabudowa wokół rynku pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. W ścianę jednej z kamienic wkomponowano pomnik upamiętniający żołnierzy AK oraz zakładników z powiatu bialskiego, rozstrzelanych przez niemieckich żandarmów w listopadzie 1943 r. Spacerując po rynku warto także zwrócić uwagę na ławeczkę Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz pomnik Niepodległości.

 • Zespół dworsko-parkowy, Roskosz 23

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 12

  wyprawomaniak

  Od XVI wieku funkcjonował tutaj folwark. Jednak od II połowy XVII wieku posiadłość zaczęła także pełnić rolę reprezentacyjnej rezydencji. Obecny dwór oraz znajdująca się przy nim stajnia cugowa powstały w I połowie XIX wieku. Wówczas też istniejący tu barokowy ogród przekształcono w park w stylu angielskim. Jednocześnie pod koniec XIX wieku w folwarku powstały nowe budynki gospodarcze, z których część przetrwała do dzisiaj.

  W 1944 r. majątek przejęło państwo. Obecnie mieści się tu hotel i ośrodek rekreacyjno-szkoleniowy. Działa tu także wioska ginących zawodów.

  Strona zespołu

 • Pałac w Konstantynowie, Konstantynów

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 5

  wyprawomaniak

  Początki rezydencji sięgają XVIII wieku. Powstał tu wówczas barokowy pałac, który szybko jednak podupadł. W XIX wieku zdecydowano o jego rozbiórce, pozostawiając jednak jedno skrzydło, do którego dobudowano klasycystyczny dwór. W późniejszych latach budowla jeszcze kilkukrotnie była przebudowywana przez co wyróżnia się oryginalnym wyglądem.

  Pałac otaczają pozostałości parku krajobrazowego w stylu romantycznym. W jego pobliżu znajdują się także zabudowania folwarczne z XIX i początku XX wieku.

  Po II wojnie światowej w pałacu mieściły się szkoła oraz apteka. Obecnie część pomieszczeń zajmuje Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej. Pozostałe czekają na zagospodarowanie.

 • Punkt widokowy na skarpie, Gnojno

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 7

  wyprawomaniak

  Warto na chwilę zboczyć z drogi by odwiedzić to miejsce. Rozciąga się stąd wspaniały widok na zakole Bugu. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż zbocze stromo opada w stronę rzeki, a nie ma tu żadnych zabezpieczeń. Nie ma też żadnych udogodnień (np. ławek itp.).

 • Cerkiew pw. św. Jana Teologa, Stary Bubel

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 4

  wyprawomaniak

  Jest to dawna cerkiew, zbudowana jako unicka w 1740 r. Od tego czasu należała do różnych Kościołów. W 1875 r. przejął ją Kościół prawosławny. W 1925 r. przekazano ją parafii neounickiej. W dwudziestoleciu międzywojennym była przedmiotem sporu między neounitami a prawosławnymi. Ostatecznie w 1946 r. została przejęta przez Kościół rzymskokatolicki.

  Najstarsze elementy wyposażenia świątyni pochodzą z XIX wieku. Są to m.in.: obrazy w ołtarzu głównym, znajdujące się w nim rzeźby śś. Piotra i Pawła oraz obrazy w dwóch ołtarzach bocznych.

  Obok świątyni znajduje się dzwonnica z 1864 r.