Trasa 64: Janów Podlaski, Krzyczew, Łobaczew, Terespol, Kostomłoty

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Zamek biskupi w Janowie Podlaskim, ul. Zamkowa 1, Janów Podlaski

Nawiguj

Zamek zbudowano w II połowie XVIII wieku w stylu barokowym. Była to wówczas siedziba biskupów łuckich (później podlaskich). W pobliżu rezydencji znajdowały się budynki gospodarcze. Otaczał ją zaś park w stylu angielskim. Po II wojnie światowej zamek przejęło państwo i przekazało stadninie koni w Janowie Podlaskim. Obecnie jest w prywatnych rękach. Mieści się tutaj hotel.

Zamek można zwiedzać. W tym celu trzeba się jednak umówić z obsługą hotelu. Spacerując po zamkowym parku nie zapomnijcie odwiedzić groty Naruszewicza, ulubionego miejsca rozmyślań Adama Naruszewicza, ostatniego biskupa łuckiego. Według tradycji powstały tutaj tezy Konstytucji 3 maja.

Strona zamku

Fontanna, pl. Partyzantów, Janów Podlaski

Nawiguj

Powstała w 2021 r. fontanna nawiązuje do tradycji hodowli koni w Janowie Podlaskim. Umieszczono na niej ekspresyjną rzeźbę, przedstawiającą naturalnej wielkości konie podczas galopu.

Stadnina Koni Janów Podlaski, Wygoda 3

Nawiguj

Stadnina powstała w 1817 r. Jest najstarszą państwową stadniną koni arabskich. Specjalizuje się w hodowli koni krwi arabskiej oraz półkrwi angloarabskiej. Stadninę można zwiedzać. Warto obejrzeć jej zabytkowe, XIX-wieczne zabudowania, zobaczyć przepiękne konie na padoku, a także odwiedzić cmentarz dla koni. To wszystko w towarzystwie przewodnika, który w interesujący sposób opowiada historię tego miejsca. Można także skorzystać z przejażdżki wozem lub bryczką po terenie stadniny.

Cerkiew pw. św. Demetriusza Męczennika, Krzyczew

Nawiguj

Jest to dawna cerkiew unicka, położona malowniczo nad stromym brzegiem Bugu. Zbudowano ją w 1810 r. Wykorzystano w niej elementy poprzedniej cerkwi unickiej z 1683 r. W 1875 r. świątynia została przejęta przez Kościół prawosławny, w 1919 r. z kolei przez Kościół rzymskokatolicki.

W środku warto zwrócić uwagę na ołtarz główny z obrazem przedstawiającym św. Jerzego, pochodzącym prawdopodobnie z 1775 r., barokowe tabernakulum oraz XIX-wieczne ołtarze boczne. Tuż obok świątyni przebiega granica państwa.

Rezerwat przyrody Szwajcaria Podlaska

Nawiguj

Rezerwat chroni drzewostan porastający skarpę Bugu. Rośnie tu wiele pomnikowych drzew. Bug tworzy w tym miejscu malownicze zakola, a w ich pobliżu uchodzi do niego Krzna. Wzdłuż Bugu przebiega tutaj granica państwa. Przez rezerwat prowadzi ścieżka przyrodnicza o takiej samej jak on nazwie. Jednym z charakterystycznych punktów rezerwatu jest czołg T-34-85. Ustawiono go w 1984 r. Ma upamiętniać odwrót niemieckich wojsk z początku 1944 r.

Fort VII Łobaczew, ul. Piękna 5, Łobaczew Mały

Nawiguj

Fort powstał pod koniec XIX wieku, jako element rosyjskiej twierdzy Brześć. Należy do wewnętrznego pierścienia obronnego twierdzy. Jest to fort artyleryjski i magazynowy. Dość dobrze zachowały się jego betonowe i ceglane umocnienia, otoczone fosą. Natomiast wały ziemne nie przetrwały do naszych czasów.

Pomnik budowy Traktu Brzeskiego, ul. Wojska Polskiego 88, Terespol

Nawiguj

Obelisk powstał w 1825 r. Wzniesiono go dla upamiętnienia zakończenia budowy Traktu Brzeskiego. Znajdują się na nim płaskorzeźby przedstawiające budowniczych drogi podczas pracy. Bliźniaczy obelisk znajduje się w Warszawie, przy ul. Grochowskiej (czyli na początku szosy Warszawa-Brześć).

Prochownia, ul. Topolowa 6g, Terespol

Nawiguj

Prochownia powstała w 1913 r. Jest częścią przedmościa Terespolskiego twierdzy Brześć. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że jednym z żołnierzy, który tutaj służył, był Josef Kurt Waldheim, oficer Wermachtu (na przestrzeni dziejów twierdza Brześć znajdowała się w rękach różnych armii), późniejszy… sekretarz generalny ONZ, a także prezydent Austrii. Obecnie w prochowni mieści się prywatne muzeum, prezentujące różnorodne wystawy, przede wszystkim o charakterze historycznym. Osobne ekspozycje poświęcono m.in. Legionom Polskim, Konstytucji 3 maja, historii Brześcia czy historii Kolei Warszawsko-Terespolskiej. Duże wrażenie robi makieta stacji Terespol z lat 1919-1939.

Strona prochowni

Cerkiew pw. św. Apostoła Jana Teologa (ul. Cerkiewna 2) i cmentarz prawosławny (ul. Wojska Polskiego 215), Terespol

Nawiguj

Jest to dawna cerkiew unicka, zbudowana w XVIII wieku. W 1875 r. została przejęta przez Kościół prawosławny. Od 1926 r. funkcjonowała jako neounicka, zaś od 1941 r. ponownie stała się prawosławna.

Początkowo barokowa świątynia w późniejszym okresie zyskała charakter neoklasycystyczny. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na XIX-wieczne freski, Grób Pański z płaszczenicą z końca XIX wieku oraz barokowy krucyfiks z przełomu XVIII i XIX wieku.

Pod koniec XIX wieku obok świątyni wzniesiono dzwonnicę, do której dzwon współfundował car Mikołaj II. W pobliżu świątyni znajduje się cmentarz prawosławny założony w XIX wieku. Będąc tu warto odwiedzić mogiłę polskich żołnierzy, zamordowanych przez Niemców w 1939 r.

Cerkiew pw. św. Nikity Męczennika, Kostomłoty 15

Nawiguj

Jest to dawna cerkiew unicka, zbudowana w 1631 r. W 1875 r. została przejęta przez Kościół prawosławny, zaś w 1925 r. przez parafię neounicką. Jest to jedyna na świecie katolicka parafia neounicka obrządku bizantyjsko-słowiańskiego. Świątynia od 1998 r. ma status sanktuarium Unitów Podlaskich. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na XIX-wieczny ikonostas z ikonami i carskimi wrotami z końca XVIII wieku. Natomiast w jej sąsiedztwie znajduje się plebania z XIX wieku.

Strona sanktuarium