Kategoria: Trasa 65

 • Trasa 65: Międzyrzec Podlaski, Radzyń Podlaski, Czemierniki, Kock

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER

  (więcej…)
 • Pałac Potockich, ul. Lubelska 63, Międzyrzec Podlaski

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 7

  wyprawomaniak

  Pałac zbudowano w 1855 r. Został zniszczony w wyniku pożaru w 1918 r., a odbudowany w latach 1922-1928. Otacza go park, w którym znajduje się neogotycka wieża. Powstała ona w tym samym czasie co pałac.

 • Rynek (pl. Jana Pawła II), Międzyrzec Podlaski

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 5

  wyprawomaniak

  Rynek został wytyczony w XV wieku i do dzisiaj zachował oryginalne wymiary. W jego południowo-wschodniej pierzei zachowały się wąskie przejścia do dawnej dzielnicy żydowskiej, zwieńczone charakterystycznymi łukami. Na rynku znajduje się kilka pomników, m.in. monument upamiętniający poległych za niepodległość w walce z Niemcami w 1918 r.

 • Kościół pw. św. Mikołaja, ul. Łukowska 6, Międzyrzec Podlaski

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 11

  wyprawomaniak

  Kościół zbudowano w II połowie XV wieku. Uległ zniszczeniu w pożarze w 1752 r. Został odbudowany w 1756 r. Świątynia reprezentuje styl późnobarokowy, ale ma klasycystyczną fasadę. Jej wnętrze ma charakter późnobarokowy. W otoczeniu kościoła znajdują się późnobarokowa dzwonnica, późnobarokowa kapliczka, a także klasycystyczna plebania oraz neorenesansowy dom parafialny.

 • Zespół poczty konnej, ul. Warszawska 34, Międzyrzec Podlaski

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 3

  wyprawomaniak

  Zespół zbudowano w 1823 r. Składał się z poczty konnej, stajni, wozowni oraz studni. Co ciekawe udzielano tu także noclegów. W 1856 r. gościł tu nawet sam car Aleksander II. Dziś w głównym budynku zespołu wciąż mieści się placówka pocztowa.

 • Pałac Potockich, ul. Zamkowa 1, Radzyń Podlaski

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 20

  wyprawomaniak

  Początki pałacu sięgają XV wieku. Była to wówczas średniowieczna warownia. W okresie od połowy XVI do połowy XVII wieku nastąpiła jej przebudowa, w wyniku której zmieniła się w renesansową rezydencję w stylu palazzo in fortezza. Kolejna przebudowa w latach 1685-1709 zmieniła ją w barokową rezydencję typu reprezentacyjno-obronnego. Ostatnia przebudowa miała miejsce w latach 1750-1759. Obecnie reprezentuje typ entre cour et jardin (w takim założeniu zrealizowano m.in. pałac w Wersalu).

  Pałac w Radzyniu Podlaskim uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rokokowych rezydencji nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Widać w nim wpływy saskie i przede wszystkim francuskie. Ewenementem na skalę europejską są zdobiące rezydencję rzeźby Jana Chryzostoma Redlera.

  Za pałacem, od jego północnej strony, znajduje się okazały park, do którego właśnie się udajemy.

 • Park pałacowy, ul. Jana Pawła II 4, Radzyń Podlaski

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 10

  wyprawomaniak

  Jest to jeden z niewielu barokowych ogrodów w Polsce, zachowanych w oryginalnej, XVIII-wiecznej formie. Oryginalny jest nawet układ parkowych ścieżek! Podczas spaceru warto zwrócić uwagę na dwa znajdujące się tu obiekty. Pierwszym jest dawna oranżeria. Zbudowano ją w 1756 r. Uchodzi za perłę stylu rokoko w Polsce. Drugim jest tzw. fort, położony na jednym ze stawów.

 • Kościół pw. św. Trójcy, ul. Jana Pawła II 15, Radzyń Podlaski

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 15

  wyprawomaniak

  Kościół zbudowano w XVII wieku. Zaliczany jest do najważniejszych budowli renesansu lubelskiego. W jego wnętrzu warto zwrócić uwagę na drewniany ołtarz główny z XVIII wieku oraz pochodzące również z tego okresu ołtarze boczne i chrzcielnicę. Starsze, bo XVII-wieczne są renesansowa ambona oraz niezwykle piękny nagrobek Mniszchów.

  XVIII-wieczny rodowód posiada znajdująca się przed świątynią brama-dzwonnica.

 • Dawny areszt śledczy Gestapo i UB, ul. Warszawska 5a, Radzyń Podlaski

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 5

  wyprawomaniak

  W tym budynku znajdował się areszt śledczy. Najpierw należał do Gestapo, później do UB. Więziono tu żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oraz powojennego podziemia niepodległościowego. W piwnicach budynku wciąż znajdują się dawne cele, a na ich ścianach napisy wyryte przez więźniów w latach 1944-1954.

 • Pałac Firlejów, ul. Zamkowa 19, Czemierniki

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 6

  wyprawomaniak

  Pałac jest ładnie położony, oblany wodami stawu. Wzniesiono go w XVII wieku, w stylu renesansowym, w typie palazzo in fortezza. Koleje losu nie oszczędzały rezydencji, przez co popadła w ruinę. W XVIII wieku odbudowano ją w stylu barokowym, jednak dzisiejszy wygląd zawdzięcza pracom restauracyjnym, przeprowadzonym w XIX wieku.

  Wokół pałacu zachowały się XVII-wieczne fortyfikacje bastionowe, a w ich obrębie pozostałości dawnego ogrodu. Przetrwały także, pochodzące również z XVII wieku, brama wjazdowa oraz oficyna.

 • Rynek (pl. Jabłonowskiej), Kock

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 8

  wyprawomaniak

  Spacerując po kockim rynku można zobaczyć kilka pomników, m.in. pomnik patronki rynku, księżnej Anny Jabłonowskiej, obelisk Victorii Warszawskiej 1920 r., a tuż obok niego pomnik poświęcony poległym w bitwie o wyzwolenie Kocka w 1920 r. Przy rynku stoi kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1782 r.

 • Pałac Jabłonowskich, ul. Kościuszki 1, Kock

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 21

  wyprawomaniak

  Początki pałacu sięgają połowy XVI wieku. Powstała tu wówczas renesansowa rezydencja. W latach 1779-1782 została gruntownie przebudowana w stylu klasycystycznym, zaś w latach 1825-1832 zmodernizowana. Pałac otacza park krajobrazowy w typie ogrodu angielskiego. Do naszych czasów przetrwały ponadto: część zabudowań gospodarczych oraz mosty nad dawną fosą, mur oporowy i brama.