Kategoria: Trasa 66

  • Trasa 66: Żeliszew Duży, Chlewiska, Patrykozy, Korczew, Dąbrowa, Siedlce

    Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER

    (więcej…)
  • Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Żeliszew Duży 33

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 9

    wyprawomaniak

    Kościół zbudowano na początku XX wieku. Jest to drewniana budowla w stylu neogotyckim. Obok znajduje się murowana dzwonnica parawanowa. Świątynia należy do Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

  • Dom Pracy Twórczej “Reymontówka”, Chlewiska 22

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 16

    wyprawomaniak

    Dom mieści się w dworku z połowy XIX wieku. Dworek kilkukrotnie zmieniał właścicieli, a jednym z nich była wdowa po Władysławie Reymoncie. Obecnie mieści się tutaj dom pracy twórczej. Organizowane są plenery i warsztaty artystyczne, a także różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Świadczone są też usługi hotelarsko-rekreacyjne.

    Strona Reymontówki

  • Pałac w Patrykozach, Patrykozy-Kolonia

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 6

    wyprawomaniak

    Pałac zbudowano w XIX wieku. Uwagę zwraca jego oryginalna bryła oraz wygląd elewacji. Wnętrza rezydencji reprezentują styl klasycystyczny i neogotycki. Zachowała się część ich oryginalnego wystroju. Z jednej strony do rezydencji przylegają pozostałości parku krajobrazowego. W jej otoczeniu znajdują się także: dom dozorcy i dawna kuchnia oraz rotunda w stylu mauretańskim.

    Pałac można zwiedzać w sezonie, tylko w weekendy. Najlepiej w tym celu kontaktować się z właścicielem, pod telefonem: 508-103-071.

  • Pałac w Korczewie, Brzóski 3a

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 15

    wyprawomaniak

    Pałac zbudowano w XIX wieku w miejscu XVIII-wiecznego dworu. Uległ zniszczeniu w trakcie I wojny światowej. Jego obecny wygląd ukształtował się w 1939 r. Niestety nie zachowało się zbyt wiele elementów dawnego wystroju rezydencji.

    Do pałacu przylega park krajobrazowy w stylu angielskim. Spacerując jego alejkami warto zwrócić uwagę m.in. na pałacyk letni Syberia, kamień Menhir (najstarszy zabytek Korczewa, obiekt przedchrześcijańskiego kultu), czy studnię św. Jana Nepomucena.

    Strona pałacu

  • Muzeum Ziemiaństwa, Dąbrowa 133

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 7

    wyprawomaniak

    Muzeum mieści się w dworze z połowy XIX wieku oraz w znajdującej się obok oficynie, pochodzącej z tego samego okresu. Gromadzi zbiory związane z kulturą ziemiańską. Można tu obejrzeć typowe wnętrza średniozamożnego ziemiańskiego dworu z przełomu XIX i XX wieku wraz z wyposażeniem. W oficynie organizowane są wystawy czasowe. Po zwiedzeniu ekspozycji warto udać się na spacer do parku otaczającego dwór.

    Strona muzeum

  • Katedra pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Świrskiego 55, Siedlce

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 7

    wyprawomaniak

    Katedra powstała na początku XX wieku w stylu neogotyckim. Jej wieże mają wysokość 75 metrów. Jest to jeden z najwyższych kościołów w Polsce. W środku wzrok przyciągają piękne witraże. Kościół znajduje się na szlaku Sakralne Perły Mazowsza.

  • Ratusz “Jacek”, ul. Piłsudskiego 3, Siedlce

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 4

    wyprawomaniak

    Jest to późnobarokowo-klasycystyczny budynek z II połowy XVIII wieku. Należy do najciekawszych budowli ratuszowych w Polsce. Wieńczy go figura Atlasa od której wzięła się potoczna nazwa budynku. Jej pierwowzorem miał być bowiem lokaj księżnej Aleksandry Ogińskiej o imieniu Jacek.

    Jest to typowy ratusz handlowy. W skrzydłach budynku mieściły się kramy i sklepy. Pomieszczenia administracyjne znajdowały się natomiast w jego centralnej części. Na przeciw ratusza znajduje się kościół pw. św. Stanisława z XVIII wieku.

  • Kaplica pw. św. Krzyża, ul. Starowiejska 13, Siedlce

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 3

    wyprawomaniak

    Jest to klasycystyczna kaplica, zbudowana w 1791 r. W środku znajduje się krypta, w której spoczywa księżna Aleksandra Ogińska.

  • Pałac Ogińskich, ul. Konarskiego 2, Siedlce

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 5

    wyprawomaniak

    Pałac powstał przed 1730 r. Wcześniej były tutaj drewniane dwory. W latach 1769-1770 przeprowadzono jego gruntowny remont. W latach 1779-1781 został przebudowany, nabierając klasycystycznego charakteru. W 1804 r. stał się budynkiem użyteczności publicznej. Obecnie mieści się tu uczelnia.

    Do pałacu przylega park, założony w XVIII wieku w stylu włoskim. W toku dziejów został znacznie przekształcony. O jego świetności przypominają rosnące w nim pomnikowe drzewa.