Trasa 66

Dom Pracy Twórczej “Reymontówka”, Chlewiska 22

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 16

wyprawomaniak

Dom mieści się w dworku z połowy XIX wieku. Dworek kilkukrotnie zmieniał właścicieli, a jednym z nich była wdowa po Władysławie Reymoncie. Obecnie mieści się tutaj dom pracy twórczej. Organizowane są plenery i warsztaty artystyczne, a także różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Świadczone są też usługi hotelarsko-rekreacyjne.

Strona Reymontówki

Pałac w Patrykozach, Patrykozy-Kolonia

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 6

wyprawomaniak

Pałac zbudowano w XIX wieku. Uwagę zwraca jego oryginalna bryła oraz wygląd elewacji. Wnętrza rezydencji reprezentują styl klasycystyczny i neogotycki. Zachowała się część ich oryginalnego wystroju. Z jednej strony do rezydencji przylegają pozostałości parku krajobrazowego. W jej otoczeniu znajdują się także: dom dozorcy i dawna kuchnia oraz rotunda w stylu mauretańskim.

Pałac można zwiedzać w sezonie, tylko w weekendy. Najlepiej w tym celu kontaktować się z właścicielem, pod telefonem: 508-103-071.

Pałac w Korczewie, Brzóski 3a

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 15

wyprawomaniak

Pałac zbudowano w XIX wieku w miejscu XVIII-wiecznego dworu. Uległ zniszczeniu w trakcie I wojny światowej. Jego obecny wygląd ukształtował się w 1939 r. Niestety nie zachowało się zbyt wiele elementów dawnego wystroju rezydencji.

Do pałacu przylega park krajobrazowy w stylu angielskim. Spacerując jego alejkami warto zwrócić uwagę m.in. na pałacyk letni Syberia, kamień Menhir (najstarszy zabytek Korczewa, obiekt przedchrześcijańskiego kultu), czy studnię św. Jana Nepomucena.

Strona pałacu

Muzeum Ziemiaństwa, Dąbrowa 133

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 7

wyprawomaniak

Muzeum mieści się w dworze z połowy XIX wieku oraz w znajdującej się obok oficynie, pochodzącej z tego samego okresu. Gromadzi zbiory związane z kulturą ziemiańską. Można tu obejrzeć typowe wnętrza średniozamożnego ziemiańskiego dworu z przełomu XIX i XX wieku wraz z wyposażeniem. W oficynie organizowane są wystawy czasowe. Po zwiedzeniu ekspozycji warto udać się na spacer do parku otaczającego dwór.

Strona muzeum

Ratusz “Jacek”, ul. Piłsudskiego 3, Siedlce

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 4

wyprawomaniak

Jest to późnobarokowo-klasycystyczny budynek z II połowy XVIII wieku. Należy do najciekawszych budowli ratuszowych w Polsce. Wieńczy go figura Atlasa od której wzięła się potoczna nazwa budynku. Jej pierwowzorem miał być bowiem lokaj księżnej Aleksandry Ogińskiej o imieniu Jacek.

Jest to typowy ratusz handlowy. W skrzydłach budynku mieściły się kramy i sklepy. Pomieszczenia administracyjne znajdowały się natomiast w jego centralnej części. Na przeciw ratusza znajduje się kościół pw. św. Stanisława z XVIII wieku.

Pałac Ogińskich, ul. Konarskiego 2, Siedlce

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 5

wyprawomaniak

Pałac powstał przed 1730 r. Wcześniej były tutaj drewniane dwory. W latach 1769-1770 przeprowadzono jego gruntowny remont. W latach 1779-1781 został przebudowany, nabierając klasycystycznego charakteru. W 1804 r. stał się budynkiem użyteczności publicznej. Obecnie mieści się tu uczelnia.

Do pałacu przylega park, założony w XVIII wieku w stylu włoskim. W toku dziejów został znacznie przekształcony. O jego świetności przypominają rosnące w nim pomnikowe drzewa.