Kategoria: Trasa 67

 • Trasa 67: Radruż, Horyniec-Zdrój, Nowe Brusno, Basznia Dolna, Lubaczów

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Cerkiew pw. św. Paraskewy, Radruż 13

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 52

  wyprawomaniak

  Jest to dawna cerkiew prawosławna (później greckokatolicka), zbudowana w XVI wieku. Należy do najstarszych i najcenniejszych zachowanych cerkwi drewnianych w Polsce. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

  Wnętrze świątyni zdobi polichromia z 1648 r. Podczas zwiedzania warto także zwrócić uwagę m.in. na zabytkowy ikonostas, czy też XVIII-wieczne ołtarze boczne.

  Obok cerkwi znajdują się: dzwonnica z XVI wieku, kostnica z XIX wieku oraz przycerkiewny cmentarz. Całość otacza mur zbudowany w XIX wieku. Ponadto w pobliżu (acz poza ogrodzeniem) znajdują się dwa dawne cmentarze parafialne.

  Obecnie zespół radruskiej cerkwi jest częścią Muzeum Kresów w Lubaczowie.

  Strona muzeum

 • Zalew Horyniecki

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 9

  wyprawomaniak

  Zbiornik powstał na rzece Radrużka. Pełni funkcje: retencyjno-przeciwpożarową, wędkarską oraz rekreacyjną. Tereny wokół zalewu są doskonałym miejscem do spacerów i wypoczynku. Nad brzegiem znajdują się altanki z miejscem na ognisko. Podróżujący kamperem mogą zatrzymać się w okolicy na nocleg.

 • Park Zdrojowy, Horyniec-Zdrój

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 10

  wyprawomaniak

  Park został założony pod koniec lat 20. XX wieku, a jego powstanie łączyło się z dynamicznym rozwojem tutejszego uzdrowiska. Jednak z nadejściem II wojny światowej uzdrowisko, a wraz z nim park, podupadły. Obecny, nowoczesny wygląd park zawdzięcza rewitalizacji przeprowadzonej w latach 2013-2015.

 • Mauzoleum Ponińskich, Horyniec-Zdrój

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 3

  wyprawomaniak

  Grobowiec został zbudowany na miejscowym cmentarzu na początku XX wieku. Pochowany jest tu m.in. założyciel horynieckiego uzdrowiska książę Aleksander Oskar Poniński, wraz z żoną (księżną Olgą) oraz dziećmi.

 • Kaplica pw. Matki Bożej, Nowiny Horynieckie

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 11

  wyprawomaniak

  Kaplica pochodzi z XIX wieku. Powstała w związku z objawieniami Matki Boskiej z 1636 r. Wówczas trzykrotnie ukazała się ona tutaj trojgu dzieci, wypasających bydło. Wewnątrz znajduje się słynąca łaskami figurka Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Jest tam także ujęcie wody wypływającej z pobliskiego źródła, której przypisuje się uzdrawiającą moc.

  Obok świątyni znajdują się dwie małe kapliczki (pw. św. Antoniego Padewskiego i pw. św. Franciszka), a także kamienna figura Matki Boskiej. Na zboczach okolicznych wzgórz bije wiele silnych źródeł.

 • Wodospad, Stare Brusno

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 7

  wyprawomaniak

  Wodospad znajduje się na odnodze Brusienki. Ma około 2,5 metra wysokości. Jest to sztuczny próg. Powstał na potrzeby istniejącego tu kiedyś młyna (wcześniej tartaku), którego relikty (drewniana belka i ruiny sutereny) przetrwały do dziś.

 • Cerkiew pw. św. Paraskewy, Brusno Nowe 101

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 7

  wyprawomaniak

  Jest to dawna cerkiew greckokatolicka, zbudowana w 1713 r. W 1947 r. została przejęta przez państwo i popadła w ruinę. Obecnie, odremontowana, jest filią Muzeum Kresów w Lubaczowie. Niestety jej dawne wyposażenie nie zachowało się na miejscu.

 • Kresowa Osada, ul. Kolejowa 16, Basznia Dolna

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 34

  wyprawomaniak

  Jest to kompleks turystyczno-wypoczynkowy, składający się z różnorodnych obiektów. Jest tutaj baza noclegowa oraz restauracja urządzona w zrekonstruowanym dworku ziemiańskim, serwująca tradycyjne potrawy kuchni kresowej. Jest Galeria Lokalnej Historii, multimedialne muzeum, w którym można zobaczyć ekspozycję o wyprawie hetmana Jana Sobieskiego na czambuły tatarskie, czy wystawę poświęconą działającej niegdyś w pobliżu hucie szkła kryształowego. Znajduje się tu również mały skansen prezentujący zagrodę włościańską, gdzie oprócz zwiedzania można wziąć udział w ciekawych warsztatach rękodzielniczych.

  Strona osady

 • Rynek, Lubaczów

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 8

  wyprawomaniak

  Proponuję chwilę wytchnienia na lubaczowskim Rynku. Można tu usiąść na kawę, lub niespiesznie przespacerować się po okolicy. Główną atrakcją Rynku jest nowa fontanna z elementami świetlnymi.

 • Muzeum Kresów, ul. Sobieskiego 4, Lubaczów

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 41

  wyprawomaniak

  Muzeum mieści się w XIX-wiecznym spichlerzu. Gromadzi eksponaty związane przede wszystkim z historią i kulturą regionu lubaczowskiego.

  Prezentowana jest tutaj historia ziemi lubaczowskiej od czasów najdawniejszych, po współczesność, a także kultura wsi lubaczowskiej. Interesująca jest także ekspozycja przedstawiająca wielonarodowe dziedzictwo Kresów, zwłaszcza jej część prezentująca sztukę sakralną. Ciekawa jest także wystawa portretu sarmackiego, reprezentacyjnego oraz epitafijnego.

  Strona muzeum