Kategoria: Trasa 69

  • Trasa 69: Zamość, Budy

    Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

    (więcej…)
  • Archipelag Roztocze – Park Żywiołów, Budy 50

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 25

    wyprawomaniak

    Archipelag Roztocze stanowi sieć obiektów turystycznych, które w oryginalny sposób ukazują walory tej krainy. Jednym z takich obiektów jest Park Żywiołów, gdzie czeka na Was wiele atrakcji.

    Główną z nich jest ekspozycja multimedialna pt. “Empiria Zmysłów i Żywiołów Roztocza”, która pozwala poznać je w niecodzienny sposób, angażując różne zmysły. Wśród innych atrakcji znajdziecie tu m.in. Park Miniatur Kresowych, przedstawiający budowle z obszaru od rejonu lwowskiego, aż po Krym, czy Park Zabaw Kreatywnych.

    Strona parku

  • Roztoczańskie Muzeum PRL, ul. Weteranów 6, Zamość

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 67

    wyprawomaniak

    Muzeum gromadzi eksponaty związane z życiem w okresie PRL. Bogate zbiory prezentowane są w ośmiu gabinetach (m.in. sklep, kuchnia, łazienka, gabinet I sekretarza, czy posterunek MO) i na 14 wystawach (m.in. filmowej, budowlanej, turystycznej, czy poświęconej katastrofie elektrowni w Czarnobylu). Można tu zobaczyć wiele ciekawostek, np. dowód tożsamości… konia. To swoisty wehikuł, dzięki któremu wielu z Was będzie mogło powrócić do czasów dzieciństwa lub młodości.

    Strona muzeum

  • Muzeum Martyrologii Zamojszczyzny “Rotunda”, ul. Droga Męczenników Rotundy, Zamość

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 26

    wyprawomaniak

    Rotunda powstała w XIX wieku jako działobitnia będąca elementem twierdzy Zamość. Podczas II wojny światowej mieściło się tu więzienie śledcze Gestapo oraz obóz przejściowy. Na terenie rotundy dokonywano w tym czasie masowych egzekucji.

    Dziś znajduje się tutaj ekspozycja, będąca świadectwem tego tragicznego okresu. Na cmentarzu okalającym rotundę pochowane są pomordowane tu osoby, a także m.in. polscy żołnierze walczący w kampanii wrześniowej oraz członkowie AK.

    Strona muzeum

  • Rynek Wielki, Zamość

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 29

    wyprawomaniak

    Jest to jeden z największych XVI-wiecznych placów w Europie. Ma wymiary 100 na 100 metrów. Otaczają go wspaniałe, zabytkowe kamienice. Warto zwrócić uwagę na te najbardziej okazałe, znajdujące się w północnej pierzei, zwane ormiańskimi. Mieści się w nich Muzeum Zamojskie. Niewątpliwą ozdobą rynku, a zarazem symbolem miasta, jest charakterystyczny ratusz z 1591 r.

    W pobliżu Rynku Wielkiego znajdują się dwa rynki pomocnicze – Solny i Wodny. Warto odwiedzić je także. Razem z Rynkiem Wielkim tworzą ważną oś kompozycji Starego Miasta.

  • Nadszaniec bastionu VII (ul. Łukasińskiego 2) i Brama Lwowska (ul. Partyzantów 2), Zamość

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 41

    wyprawomaniak

    Nadszaniec zbudowano w XIX wieku. Jego zadaniem było wzmocnienie siły ognia istniejącego już bastionu VII – najpotężniejszego bastionu twierdzy Zamość, jedynego który przetrwał do naszych czasów.

    Dziś zarówno bastion jak i jego nadszaniec można zwiedzać. Sprzedaż biletów odbywa się w pasażu handlowym przylegającym do nadszańca. Trasa zwiedzania liczy około pół kilometra. Podczas spaceru będziecie mogli zobaczyć wystawę prezentującą historię twierdzy Zamość. Na Nadszańcu znajduje się taras widokowy z ekspozycją armat.

    Koniec trasy znajduje się przy Bramie Lwowskiej (tzw. starej), zbudowanej pod koniec XVI wieku w stylu manierystycznym. W XIX wieku urządzono w niej więzienie, w którym przetrzymywano m.in. Waleriana Łukasińskiego. Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się druga Brama Lwowska (tzw. nowa), zbudowana w XIX wieku.

    Strona nadszańca

  • Synagoga, ul. Pereca 14, Zamość

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 14

    wyprawomaniak

    Synagoga została zbudowana w XVII wieku w stylu renesansowym. Jest to jeden z najwspanialszych zabytków kultury żydowskiej w Polsce. Dziś mieści się tu Multimedialne Muzeum Historii Żydów Zamościa i Okolic. Można w nim poznać dzieje miejscowej społeczności żydowskiej. Odbywają się tu także różne wydarzenia kulturalne. Ponadto synagoga służy za miejsce modlitwy dla Żydów przyjeżdżających do Zamościa.

    Strona muzeum

  • Muzeum Zamojskie, ul. Ormiańska 30, Zamość

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 53

    wyprawomaniak

    Muzeum ma charakter regionalny. Jego siedzibą są cztery zabytkowe kamienice (tzw. ormiańskie) z XVII wieku, znajdujące się w północnej pierzei Rynku Wielkiego.

    Wystawa historyczna poświęcona jest przeszłości Zamościa. Wystawa archeologiczna pozwala poznać najdawniejsze dzieje Zamojszczyzny. Z kolei wystawa etnograficzna prezentuje jej sztukę ludową. Znajduje się tu również galeria malarstwa sakralnego i historycznego.

    Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że muzeum posiada największą w Polsce kolekcję eksponatów dotyczących kultury Gotów.

    Strona muzeum

  • Katedra pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła, ul. Kolegiacka 1a, Zamość

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 31

    wyprawomaniak

    Katedrę wzniesiono pod koniec XVI wieku w stylu renesansowym. Jej fundatorem był założyciel miasta, Jan Zamojski. Wraz z otaczającymi ją budynkami tworzy zespół unikatowy w skali światowej. Ciekawostką jest, że jej wymiary (długość i szerokość) nawiązują do wymiarów ówczesnego Zamościa (stanowiąc jego 15-krotne pomniejszenie).

    We wnętrzu uwagę zwraca późnobarokowy ołtarz główny, na którym stoi srebrne, rokokowe tabernakulum. Spośród kaplic najciekawsza jest kaplica Zamojskich pw. Przemienienia Pańskiego. Znajduje się w niej płyta nagrobna Jana Zamojskiego, który spoczywa w jednej z krypt pod nawą główną (pochowani są tam także inni członkowie rodu Zamojskich).

    Obok świątyni znajduje się XVIII-wieczna dzwonnica, która w sezonie letnim służy także jako taras widokowy. W pobliżu stoją jeszcze dwa budynki: Infułatka z końca XVI wieku oraz Wikarówka zbudowana w XVII wieku.

  • Muzeum Sakralne Katedry Zamojskiej, ul. Kolegiacka 3, Zamość

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 65

    wyprawomaniak

    Muzeum mieści się w Wikarówce, zbudowanej w XVII wieku. Można tu obejrzeć cenne zabytki sztuki sakralnej, pochodzące ze skarbca zamojskiej katedry. Są to m.in. portrety infułatów i ordynatów zamojskich, szaty i naczynia liturgiczne, relikwiarze, a także alba koronacyjna Michała Korybuta Wiśniowieckiego, czy wykonany ponad 300 lat temu zegarek Marcina Zamojskiego, który nadal działa!

    Strona muzeum

  • Pomnik Jana Zamojskiego, ul. Szczebrzeska 2b, Zamość

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 3

    wyprawomaniak

    Pomnik przedstawia hetmana Jana Zamojskiego na koniu. Monument jest stosunkowo młody – odsłonięto go w 2005 r., w 400. rocznicę śmierci założyciela Zamościa.

  • Muzeum Fortyfikacji i Broni “Arsenał”, ul. Zamkowa 2, Zamość

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 82

    wyprawomaniak

    Muzeum mieści się w trzech, położonych obok siebie budynkach, w obrębie bastionu III twierdzy Zamość.

    Pierwszym (głównym) jest pochodzący z XVII wieku budynek arsenału. Można tu zobaczyć m.in. broń białą i palną, armaty oraz rekonstrukcje innych rodzajów uzbrojenia, pochodzących z XVII wieku. Znajdują się tu także makiety umocnień miasta.

    Drugim jest wybudowana w XIX wieku prochownia, gdzie prezentowana jest multimedialna projekcja o rozwoju zamojskiej twierdzy. Trzecim jest nowo wybudowany pawilon, w którym znajduje się wystawa sprzętu wojskowego z XX wieku oraz ekspozycja przedstawiająca działania wojenne na Zamojszczyźnie.

    Strona muzeum