Mini zoo, Jantar, ul. Gdańska 1
To zoo jest inne niż wszystkie. Tutaj nie ma tabliczek z napisem „nie karmić zwierząt”. Przeciwnie, jesteśmy do tego zachęcani, a wraz z biletem otrzymujemy marchewkę dla podopiecznych zoo.
Możemy tutaj spotkać m.in.: wielbłąda, zebrę, kangury, alpaki, daniele, pawie, czy strusie.
Znajduje się tu również stadnina koni, tor mini gokartów oraz bar.
Obóz koncentracyjny KL Stutthof, ul. Muzealna 6, Sztutowo
KL Stutthof był pierwszym i jednocześnie najdłużej działającym obozem koncentracyjnym, który znajdował się w granicach obecnej Polski. Powstał 2 września 1939 r. i funkcjonował aż do 9 maja 1945 r. (czyli de facto przez całą wojnę). Szacuje się, że przez obóz przeszło blisko 110 tysięcy więźniów pochodzących z 28 państw.
Muzeum Stutthof zajmuje część terenu dawnego obozu, gdzie możemy zobaczyć kilka zachowanych baraków, komorę gazową oraz zrekonstruowane krematorium. W gablotach zgromadzono archiwa poobozowe i rzeczy osobiste więźniów.
Port, Krynica Morska
Port składa się z dwóch niezależnych części tj. rybackiej i jachtowo-pasażerskiej. Można stąd wyruszyć w rejs po Zalewie Wiślanym, popłynąć do Fromborka czy Elbląga.
Protip: W okolicy portu znajduje się duży parking, ale jest drogi. Lepiej sprawdźcie cennik, żeby nie być zaskoczonym, kiedy przyjdzie do płacenia. Ja bez problemu znalazłem miejsce do parkowania po drugiej stronie głównej drogi.
Latarnia Morska, ul. Sienkiewicza 1, Krynica Morska
Pierwszą latarnię morską wybudowano w tym miejscu pod koniec XIX wieku. Możemy ją zobaczyć jedynie na przedwojennych fotografiach, ponieważ została zburzona pod koniec II wojny światowej przez wycofujących się Niemców. Współczesna latarnia powstała w 1951 r.
Latarnia ma wysokość prawie 30 metrów, a zasięg jej światła, to niemal 20 mil morskich.
Góra Pirata
Góra Pirata jest wzniesieniem położonym w połowie drogi między Krynicą Morską, a Piaskami. W okresach migracji ptaków można zobaczyć tu bardzo rzadkie gatunki takie jak: myszołów włochaty, błotniak zbożowy, czy sokół wędrowny.
Warto jednak odwiedzić Górę Pirata o każdej porze roku ze względu na panoramę, której podziwianie ułatwia wieża widokowa. Spacer od parkingu do tego miejsca zajmie nie więcej, niż kilkanaście minut. Na wieżę wchodzimy po schodach, a pod koniec po stromej drabince.
Przekop Mierzei Wiślanej
Już w 1577 r. Stefan Batory w związku z buntem Gdańska wobec Rzeczypospolitej chciał zbudować przekop Mierzei Wiślanej w okolicy miejscowości Skowronki. Pomysł jednak zarzucono po zawarciu porozumienia z niepokornym miastem.
Podobny plan miał w 1772 r. król Prus Fryderyk II Wielki. W tym czasie Elbląg należał do Prus, a Gdańsk do Polski. Pruski władca chciał w ten sposób wzmocnić pozycję Elbląga. Po drugim rozbiorze Polski, Gdańsk przeszedł pod panowanie Prus i tym samym budowa kanału stała się bezcelowa.
Kolejna propozycja przekopu Mierzei Wiślanej została sformułowana w 1945 r. przez wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Jednak inwestycję zaczęto realizować dopiero teraz. Z piasku wydobytego przy okazji budowy na Zalewie Wiślanym ma zostać utworzona wyspa dla ptaków, o powierzchni 181 hektarów.
Brama Targowa, Stary Rynek, Elbląg
Spacer po Elblągu rozpoczynamy od Bramy Targowej. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków tego miasta. XIV-wieczna budowla była fragmentem nieistniejących już murów obronnych.
Krótki spacer po rynku i okolicznych uliczkach doprowadzi nas do tzw. ścieżki kościelnej – wąskiego przejścia łączącego trzy kościoły. Z tego miejsca jest już blisko nad Kanał Elbląski oraz do słynnych zwodzonych mostów.
Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Bulwar Zygmunta Augusta 11, Elbląg
Muzeum mieści się w dwóch budynkach: dawnej Słodowni (tzw. Podzamczu) oraz w dawnym gimnazjum elbląskim (pierwotnie część Podzamcza). Wspomniane budynki stanowią pozostałości po zamku krzyżackim.
W muzeum można obejrzeć eksponaty pochodzące z wykopalisk z obszaru Starego Miasta oraz dawnej osady handlowej Truso. Szczególnie interesująco prezentują się przedmioty codziennego użytku, wykonane z ceramiki, drewna, metalu, skóry, szkła oraz bursztynu. Dzięki nim udało się odtworzyć życie mieszkańców miasta z tamtych czasów, czy też odkryć powiązania handlowe Elbląga z wieloma ośrodkami ówczesnej Europy.
Na dziedzińcu możemy podziwiać zrekonstruowany dom Wikingów z Truso.
Kanał Elbląski (rejs)
Rejs po Kanale Elbląskim możemy zacząć w Elblągu i płynąć 4,5 godziny. Następnie podstawionym autokarem, wracamy w ok. 30 minut do Elbląga.
Istnieje opcja krótszego (3-godzinnego) rejsu od pochylni Buczyniec (nawiguj). Wtedy rejs zaczyna się i kończy w tym miejscu.
Chciałem wybrać drugi wariant, niestety tego dnia nie było chętnych na krótszy rejs. Zmuszony sytuacją ruszyłem statkiem do Elbląga. Na pokładzie oprócz mnie były tylko dwie osoby. Rekompensatą za poświęcony czas były latające blisko nas bieliki.
Jeśli macie ochotę na rejs po Kanale Elbląskim polecam wcześniejszą rezerwację biletów. W sezonie z pewnością będzie wielu chętnych.
Studnia Rybacka, ul. Rybacka, Frombork
Krótki spacer po Fromborku można zacząć od Studni Rybackiej. Następnie udajemy się w kierunku portu. Po drodze warto zwrócić uwagę na zabudowania nad Kanałem Kopernika.
Dział Historii Medycyny Muzeum Mikołaja Kopernika – Szpital św. Ducha, ul. Stara 6, Frombork
Jest to oddział Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Mieści się w budynku dawnego Szpitala św. Ducha, do którego przylega kaplica św. Anny. Szpital powstał pod koniec XV wieku i pełnił także rolę przytułku.
Mikołaj Kopernik prowadził tutaj swoją praktykę lekarską. Leczył zaś zarówno dostojników kościelnych jak i mieszkańców miasta.
Ekspozycja poświęcona jest historii medycyny. Można tu zobaczyć dawne narzędzia medyczne i aptekarskie, a nawet ludzkie narządy.
W kaplicy możemy obejrzeć cenne malowidło ścienne przedstawiające Sąd ostateczny, ambonę, płyty epitafijne oraz piece łaziebne.
Muzeum Mikołaja Kopernika, ul. Katedralna 8, Frombork
Muzeum mieści się w dawnym pałacu biskupim na Wzgórzu Katedralnym. Pałac powstał w 1350 r., a formę barokową otrzymał w trakcie rozbudowy w XVII wieku.
W środku możemy obejrzeć wystawy związane z historią Wzgórza Katedralnego oraz Fromborka. Głównym punktem jest ekspozycja pt. „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”.
W budynku po drugiej stronie placu znajduje się planetarium, a w centralnej jego części bazylika archikatedralna z grobowcem Mikołaja Kopernika.
Bazylika archikatedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła, ul. Katedralna 8, Frombork
Świątynia powstała w latach 1329-1388. Położona jest na Wzgórzu Katedralnym. Jest częścią zespołu katedralnego, o charakterze warownym. Stanowi cenny zabytek gotyckiej architektury z nowożytnym wyposażeniem.
Z nielicznych elementów pierwotnego wyposażenia kościoła najcenniejszy jest poliptyk z 1504 r. (dawny ołtarz główny). W prezbiterium warto zwrócić uwagę na unikatowe, XVIII-wieczne, inkrustowane srebrem stalle kanonickie. Warto też zwrócić uwagę na cenny, XVII-wieczny prospekt organowy oraz XV-wieczne, malowane epitafium kanonika Bartłomieja Boreschowa, najstarszy tego typu obraz na Warmii.
Przez wiele lat kanonikiem był tu Mikołaj Kopernik. Tutaj napisał swoje słynne dzieło pt. “O obrotach sfer niebieskich”. Tutaj także został pochowany.