Kategoria: Trasa 70

 • Trasa 70: Hrebenne, Lubycza Królewska, Bełżec, Tomaszów Lubelski

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Cerkiew pw. św. Mikołaja, Hrebenne 4

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 5

  wyprawomaniak

  Jest to cerkiew greckokatolicka, zbudowana pod koniec XVII wieku. W II połowie XIX wieku została przebudowana. Po 1947 r. została przejęta przez Kościół rzymskokatolicki. Obecnie znów należy do Kościoła greckokatolickiego.

  W środku zachowały się fragmenty zabytkowego ikonostasu. Obok świątyni znajduje się dzwonnica z XVII wieku.

 • Cerkiew pw. św. Paraskewy, Kniazie

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 25

  wyprawomaniak

  Jest to dawna, murowana cerkiew greckokatolicka, zbudowana w latach 1798–1806. Świątynia została spalona w 1944 r. Obecnie pozostaje w stanie ruiny. Ciekawostką jest, że nakręcono tutaj końcową scenę filmu pt. “Zimna wojna”.

  Obok cerkwi znajdują się ruiny dzwonnicy parawanowej oraz opuszczony cmentarz z wieloma zabytkowymi nagrobkami.

 • Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu, ul. Ofiar Obozu Zagłady 4, Bełżec

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 23

  wyprawomaniak

  Niemiecki obóz zagłady w Bełżcu działał od marca do grudnia 1942 r. (do czerwca 1943 r. trwała jego faktyczna likwidacja). Był pierwszą taką placówką w Generalnym Gubernatorstwie. Stał się przez to swoistym poligonem doświadczalnym, na którym wypracowano wiele metod eksterminacji, stosowanych w innych obozach.

  Dziś działa tutaj muzeum. Można w nim poznać historię obozu, a także politykę eksterminacyjną, stosowaną przez Niemców w Generalnym Gubernatorstwie. Na ekspozycji znalazły się także przedmioty codziennego użytku, które należały do więźniów.

  Budynek muzeum został wpisany w monumentalne założenie pomnikowe, które w sposób symboliczny upamiętnia ofiary obozu.

  Strona muzeum

 • Izba pamięci por. Stefana Kobosa “Wrzosa”, Brzeziny 86

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 38

  wyprawomaniak

  Jest to inicjatywa lokalnego stowarzyszenia Ocalić od Zapomnienia. Jej celem jest uhonorowanie por. Stefana Kobosa “Wrzosa”, który walczył w tym rejonie z oddziałami UPA w 1944 r., zaś od 1945 r. był uczestnikiem antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

  W zlokalizowanych obok dwóch stodołach znajduje się prywatne muzeum, w którym można zobaczyć dawne narzędzia i przedmioty codziennego użytku. Na stodołach znajdują się deskale namalowane przez Arkadiusza Andrejkowa w ramach projektu pt. “Cichy memoriał”.

 • Muzeum Regionalne im. dr. Janusza Petera, ul. Wyspiańskiego 8b, Tomaszów Lubelski

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 56

  wyprawomaniak

  Muzeum ma charakter lokalny. Ekspozycja przedstawia pradzieje regionu, a także pozwala poznać historię Tomaszowa Lubelskiego i okolicy od XVII wieku. Część wystawy dotyczy bitwy pod Tomaszowem Lubelskim z 1939 r. oraz losów ziemi tomaszowskiej podczas II wojny światowej.

  Muzeum posiada jeszcze dwa oddziały, które także zwiedzimy.

  Strona muzeum

 • Izba Pamięci Terroru Komunistycznego, ul. Lwowska 64, Tomaszów Lubelski

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 15

  wyprawomaniak

  Jest to oddział Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim. Mieści się w budynku dawnego aresztu UB, który znajdował się tu w latach 1944-1956. Ekspozycja opowiada o historii komunistycznego terroru w powojennej Polsce. Możemy poznać wspomnienia więźniów oraz zobaczyć zrekonstruowany pokój przesłuchań, w tym narzędzia przy pomocy których torturowano przesłuchiwanych.

  Strona muzeum

 • Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, ul. Królewska 1, Tomaszów Lubelski

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 14

  wyprawomaniak

  Kościół zbudowano prawdopodobnie w 1629 r. w stylu barokowym. Przed świątynią stoi dzwonnica, zbudowana w podobnym czasie. Jest to jeden z najbardziej interesujących drewnianych kościołów w Polsce.

  We wnętrzu znajduje się manierystyczny ołtarz główny, a w nim cudowny obraz Matki Bożej Szkaplerznej z Dzieciątkiem i relikwie św. Feliksa. Warto także zwrócić uwagę na późnobarokowe ołtarze boczne, wczesnobarokową ambonę, czy kamienną chrzcielnicę z przełomu XVI i XVII wieku. Pod prezbiterium i skarbcem znajdują się krypty.

 • Cerkiew pw. św. Mikołaja, Rynek 13, Tomaszów Lubelski

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 5

  wyprawomaniak

  Jest to cerkiew prawosławna, zbudowana w latach 1885-1890, w stylu bizantyjsko-rosyjskim. Działała nieprzerwanie do czasu realizacji akcji “Wisła”. W 1957 r. została przywrócona do kultu. Podziwiając ją warto zwrócić uwagę na unikalną, zewnętrzną polichromię z wizerunkami świętych. W środku znajduje się piękny, zabytkowy ikonostas.

 • Muzeum Regionalne im. dr. Janusza Petera – wystawa etnograficzna, ul. Zamojska 2, Tomaszów Lubelski

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 24

  wyprawomaniak

  Jest to oddział Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim. Przygotowano tutaj wystawę etnograficzną. Można na niej poznać kulturę materialną i duchową tomaszowskiej wsi. Wśród eksponatów znajdują się m.in.: przedmioty codziennego użytku, stroje, narzędzia oraz wytwory sztuki ludowej.

  Strona muzeum