Trasa 70

Cerkiew pw. św. Mikołaja, Hrebenne 4

 
Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 5

wyprawomaniak

Jest to cerkiew greckokatolicka, zbudowana pod koniec XVII wieku. W II połowie XIX wieku została przebudowana. Po 1947 r. została przejęta przez Kościół rzymskokatolicki. Obecnie znów należy do Kościoła greckokatolickiego.

W środku zachowały się fragmenty zabytkowego ikonostasu. Obok świątyni znajduje się dzwonnica z XVII wieku.

Cerkiew pw. św. Paraskewy, Kniazie

 
Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 25

wyprawomaniak

Jest to dawna, murowana cerkiew greckokatolicka, zbudowana w latach 1798–1806. Świątynia została spalona w 1944 r. Obecnie pozostaje w stanie ruiny. Ciekawostką jest, że nakręcono tutaj końcową scenę filmu pt. “Zimna wojna”.

Obok cerkwi znajdują się ruiny dzwonnicy parawanowej oraz opuszczony cmentarz z wieloma zabytkowymi nagrobkami.

Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu, ul. Ofiar Obozu Zagłady 4, Bełżec

 
Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 23

wyprawomaniak

Niemiecki obóz zagłady w Bełżcu działał od marca do grudnia 1942 r. (do czerwca 1943 r. trwała jego faktyczna likwidacja). Był pierwszą taką placówką w Generalnym Gubernatorstwie. Stał się przez to swoistym poligonem doświadczalnym, na którym wypracowano wiele metod eksterminacji, stosowanych w innych obozach.

Dziś działa tutaj muzeum. Można w nim poznać historię obozu, a także politykę eksterminacyjną, stosowaną przez Niemców w Generalnym Gubernatorstwie. Na ekspozycji znalazły się także przedmioty codziennego użytku, które należały do więźniów.

Budynek muzeum został wpisany w monumentalne założenie pomnikowe, które w sposób symboliczny upamiętnia ofiary obozu.

Strona muzeum

Izba pamięci por. Stefana Kobosa “Wrzosa”, Brzeziny 86

 
Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 38

wyprawomaniak

Jest to inicjatywa lokalnego stowarzyszenia Ocalić od Zapomnienia. Jej celem jest uhonorowanie por. Stefana Kobosa “Wrzosa”, który walczył w tym rejonie z oddziałami UPA w 1944 r., zaś od 1945 r. był uczestnikiem antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

W zlokalizowanych obok dwóch stodołach znajduje się prywatne muzeum, w którym można zobaczyć dawne narzędzia i przedmioty codziennego użytku. Na stodołach znajdują się deskale namalowane przez Arkadiusza Andrejkowa w ramach projektu pt. “Cichy memoriał”.

Izba Pamięci Terroru Komunistycznego, ul. Lwowska 64, Tomaszów Lubelski

 
Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 15

wyprawomaniak

Jest to oddział Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim. Mieści się w budynku dawnego aresztu UB, który znajdował się tu w latach 1944-1956. Ekspozycja opowiada o historii komunistycznego terroru w powojennej Polsce. Możemy poznać wspomnienia więźniów oraz zobaczyć zrekonstruowany pokój przesłuchań, w tym narzędzia przy pomocy których torturowano przesłuchiwanych.

Strona muzeum

Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, ul. Królewska 1, Tomaszów Lubelski

 
Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 14

wyprawomaniak

Kościół zbudowano prawdopodobnie w 1629 r. w stylu barokowym. Przed świątynią stoi dzwonnica, zbudowana w podobnym czasie. Jest to jeden z najbardziej interesujących drewnianych kościołów w Polsce.

We wnętrzu znajduje się manierystyczny ołtarz główny, a w nim cudowny obraz Matki Bożej Szkaplerznej z Dzieciątkiem i relikwie św. Feliksa. Warto także zwrócić uwagę na późnobarokowe ołtarze boczne, wczesnobarokową ambonę, czy kamienną chrzcielnicę z przełomu XVI i XVII wieku. Pod prezbiterium i skarbcem znajdują się krypty.

Cerkiew pw. św. Mikołaja, Rynek 13, Tomaszów Lubelski

 
Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 5

wyprawomaniak

Jest to cerkiew prawosławna, zbudowana w latach 1885-1890, w stylu bizantyjsko-rosyjskim. Działała nieprzerwanie do czasu realizacji akcji “Wisła”. W 1957 r. została przywrócona do kultu. Podziwiając ją warto zwrócić uwagę na unikalną, zewnętrzną polichromię z wizerunkami świętych. W środku znajduje się piękny, zabytkowy ikonostas.