Trasa 74: Jabłonna, Zegrze, Serock, Pułtusk

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Pałac w Jabłonnie, ul. Modlińska 105, Jabłonna

Nawiguj

Pałac powstał w II połowie XVIII wieku w stylu klasycystycznym. Po jego prawej stronie zbudowano oficynę, wokół zaś założono park krajobrazowy w stylu angielskim. W I połowie XIX wieku pałac przebudowano. Powstały też wówczas kolejne zabudowania gospodarcze.

Warto zwrócić uwagę na bramę wjazdową do rezydencji. Jej częścią są dwie granitowe kolumny, pochodzące z Zamku krzyżackiego w Malborku.

Obecnie pałac należy do Polskiej Akademii Nauk. Mieści się tu ośrodek konferencyjno-wypoczynkowy.

Jezioro Zegrzyńskie

Nawiguj

Jest to zbiornik retencyjny na Narwi. Ma także znaczenie energetyczne oraz rekreacyjne. Wokół jeziora jest wiele plaż, a na żeglarzy czekają liczne przystanie. W niektórych można wynająć łódkę, a także coś zjeść.

Protip: Obok przystani Dunajec (nawiguj) znajduje się dogodne miejsce na biwak.

Dom, w którym przebywał Pablo Picasso, ul. Rybaki 2, Serock

Nawiguj

Pablo Picasso gościł w tym domu jesienią 1948 r. przy okazji wizyty w Polsce. Do Serocka przyjechał na zaproszenie ówczesnych właścicieli willi, a swoich przyjaciół – małżeństwa Syrkusów, architektów pracujących m.in. w Biurze Odbudowy Stolicy. Stworzył tu nawet jedno ze swoich dzieł, portret Mercedes – córki hiszpańskiego polityka republikańskiego Manueala Sancheza Arcasa.

Grodzisko Barbarka, ul. Radzymińska, Serock

Nawiguj

Jest to pozostałość grodziska istniejącego tu od XI do XIII wieku. W późniejszym okresie znajdowało się tu cmentarzysko szkieletowe (pochodzące prawdopodobnie z przełomu średniowiecza i nowożytności). Stoi tu pamiątkowy głaz, można też zobaczyć makietę z rekonstrukcją osady.

Serock

Nawiguj

Krótki spacer po Serocku zaczniemy od Rynku. Uwagę zwraca tutaj ratusz zbudowany w latach 90. XX wieku, w stylu nawiązującym do neoklasycyzmu.

Następnie udamy się do kościoła pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Jest to jeden z cenniejszych zabytków Mazowsza. Świątynia powstała w 1526 r. Ma charakter obronny. Jej wyposażenie pochodzi przede wszystkim z późnego baroku.

Na koniec odwiedzimy Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich, dokumentującą historię miasta i okolicy.

Muzeum Regionalne, Rynek 43, Pułtusk

Nawiguj

Siedzibą muzeum jest wieża ratuszowa, której początki sięgają XV wieku. Prezentowane są tu przede wszystkim zbiory archeologiczne pochodzące z wykopalisk prowadzonych na wzgórzu zamkowym w Pułtusku. Można tu również obejrzeć pamiątki związane z historią miasta oraz zbiory etnograficzne, związane z kulturą ludową Puszczy Białej.

Z wieży można także, poprzez lunety, podziwiać panoramę miasta.

Strona muzeum

Muzeum Regionalne (oddział), Rynek 36, Pułtusk

Nawiguj

Oddział muzeum mieści się tuż obok jego głównej siedziby. Można tu zobaczyć wystawę pt. “Napoleon w Pułtusku”. Ekspozycja przedstawia polski etap wojny cesarza Francuzów przeciwko Prusom, w latach 1806-1807. Wiele uwagi poświęcono bitwie pod Pułtuskiem z 26 grudnia 1806 r. Część wystawy przedstawia wkład Napoleona Bonaparte w rozwój oświaty, kultury i nauki.

Strona muzeum

Pułtusk

Nawiguj

Spacer po Pułtusku zaczynamy na Rynku. Jest to jeden z najdłuższych takich placów w Europie. Ma aż 400 metrów długości!

Otaczają go kamienice z XVIII i XIX wieku. W jednej z nich w 1806 r. gościł sam Napoleon Bonaparte. Warto także zwrócić uwagę na kamienicę, w której urodził się Krzysztof Klenczon. Dla upamiętnienia artysty na jednym z krańców Rynku stoi poświęcona mu ławeczka.

Z Rynku skręcamy w ul. Benedyktyńską. Mijamy bazylikę kolegiacką pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny z XV wieku. Następnie ul. Baltazara dochodzimy do piwnic pojezuickich. Tunele wydrążono we wzgórzu Abraham w II połowie XVI wieku. Można tu obejrzeć ekspozycję pt. “Jezuici w Pułtusku i ich dziedzictwo”.

Zamek w Pułtusku, ul. Szkolna 11, Pułtusk

Nawiguj

Zamek należał do biskupów płockich. Jego początki sięgają XIV wieku – istniała tu wówczas drewniana warownia. Obecny zamek zaczął powstawać od początku XV wieku. W XVI wieku przebudowano go w stylu renesansowym.

Zamek został zniszczony w trakcie potopu szwedzkiego, a także później – podczas II wojny północnej. Pod koniec XVIII wieku został odrestaurowany, zyskując cechy klasycystyczne. Biskupi płoccy rezydowali tu do połowy XIX wieku. Dziś mieści się tutaj hotel. Można jednak zwiedzić zamkową zbrojownię i obejrzeć repliki dawnego uzbrojenia oraz strojów.

Protip: Na hotelowym parkingu znajduje się stanowisko serwisowe dla kamperów (o szczegóły pytajcie w recepcji).