Punkt widokowy przy wiatraku, Mięćmierz 10
Ten zabytkowy wiatrak kozłowy pochodzi z 1911 r. Pierwotnie stał w Osinach. W 1975 r. przeniesiono go do Mięćmierza i posadowiono na skarpie wiślanej.
Wiatrak znajduje się na prywatnym terenie, jednak właściciele pozwalają na jego oglądanie (tylko z zewnątrz). Rozpościera się stąd doskonały widok, szczególnie na Krowią Wyspę i zamek w pobliskim Janowcu.
Mięćmierz
Jest to dawna osada flisacka, a dziś oaza spokoju dla odwiedzających ją turystów, szczególnie popularna wśród artystów. Jednym z najbardziej znanych tutejszych rezydentów był Daniel Olbrychski.
O Mięćmierzu mówi się, że jest żywym skansenem. Podczas spaceru możemy oglądać wiele zabytkowych chałup, krytych strzechą (w większości przeniesionych z innych miejsc Lubelszczyzny). Dochodząc nad Wisłę zobaczymy zabytkową łódź flisacką. Kamień obok niej upamiętnia ewakuację wawelskich skarbów podczas II wojny światowej, które Wisłą dotarły z Krakowa właśnie tutaj, a finalnie zostały zdeponowane w Kanadzie.
Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych, ul. Krakowska 73, Kazimierz Dolny
Jest to oryginalny park miniatur. W otoczeniu unikalnych kolekcji róż można tu obejrzeć modele zamków, pałaców i obiektów sakralnych, znajdujących się na Kresach Rzeczpospolitej. Zobaczycie tu najważniejsze zabytki Lwowa, Kamieńca Podolskiego, czy Chocimia, odtworzone w skali 1:25. Zwiedzanie trwa 45 minut. Jest to interesująca lekcja o historii i dziedzictwie dawnej Rzeczpospolitej.
Przeprawa promowa, Kazimierz Dolny
Przeprawa łączy Kazimierz Dolny z Janowcem. Pozwala szybko i wygodnie przedostać się na drugi brzeg Wisły. Działa od kwietnia do listopada, ponadto bywa nieczynna z powodu stanu wody w rzece.
Zamek w Janowcu, ul. Lubelska 20, Janowiec
Warownia powstała w latach 1508-1526 jako późnogotycko-renesansowy zamek obronny. W latach 1565–1585 została przebudowana w stylu późnorenesansowo-manierystycznym. W trakcie potopu szwedzkiego zamek został ograbiony przez najeźdźców. Odbudowano go w stylu barokowym. Od końca XVIII wieku zaczął popadać w ruinę.
Dziś można go zwiedzać. Jego wielopoziomowe krużganki pozwalają cieszyć się widokami na dolinę Wisły i dziedziniec zamkowy. Oprócz surowych murów czekają tu na Was dwie wystawy. Pierwsza dotyczy historii zamku. Druga prezentuje ceramikę holenderską.
Park Zdrojowy, Nałęczów
Ten zabytkowy park, pełniący funkcję uzdrowiskową, stworzono w połowie XVIII wieku. Znajduje się tu wiele cennych obiektów, m.in.: barokowy pałac Małachowskich, będący ośrodkiem życia kulturalnego nałęczowskiego uzdrowiska oraz XIX-wieczne sanatoria: Stare Łazienki i Książę Józef.
Malowniczo wije się tutaj Bochotniczanka. Znajduje się na niej staw z pełną uroku Wyspą Miłości. Spacer po parku, to idealny sposób, aby naładować energię przed dniem pełnym atrakcji.
Muzeum Stefana Żeromskiego, ul. Żeromskiego 8, Nałęczów
Jest to najstarsze muzeum literackie ziemi lubelskiej. Poświęcone jest Stefanowi Żeromskiemu. Mieści się w dawnej pracowni pisarza, którą zbudował za honorarium otrzymane za powieść pt. “Popioły”. Chata powstała w 1905 r. Reprezentuje styl zakopiański.
Możemy tu zobaczyć oryginalne wyposażenie pracowni, m.in. meble, pamiątki, fotografie, obrazy, rysunki. Za domem znajduje się mauzoleum Adama Żeromskiego, przedwcześnie zmarłego, jedynego syna pisarza.
Kościół pw. św. Karola Boromeusza, ul. Armatnia Góra 20, Nałęczów
Kościół zbudowano w stylu zakopiańskim, według wzoru stworzonego przez Stanisława Witkiewicza, w 1919 r. Jego fundatorką była Ludwika Benni, która w ten sposób chciała uczcić pamięć swojego zmarłego męża, cenionego warszawskiego lekarza, Karola Benni. Świątynia dedykowana jest dla kuracjuszy odwiedzających Nałęczów.
Muzeum Bolesława Prusa, ul. Poniatowskiego 39, Nałęczów
Muzeum mieści się w dawnym budynku ochronki. Zbudowano ją w 1907 r., w stylu zakopiańskim. Jej fundatorem był inny znany pisarz, Stefan Żeromski. Muzeum prezentuje spuściznę po Bolesławie Prusie. Możemy tu zobaczyć bogate zbiory rękopisów i listów, pamiątki osobiste, a także zrekonstruowane biurko pisarza.
Owadolandia, Wojciechów Kolonia Piąta 127
Jest to park rekreacyjno-edukacyjny, poświęcony owadom. Przygotowano tu ścieżkę edukacyjną, z ich ogromnymi modelami (wielkości dorosłego człowieka (!)). Podczas spaceru można także poznać wiele ciekawych gatunków roślin. Na najmłodszych czeka Izba Małego Entomologa, gdzie znajdują się gabloty z żywymi owadami. Dzieci mogą także skorzystać z placu zabaw.
Muzeum Kowalstwa, Wojciechów 9
Muzeum mieści się w Wieży Ariańskiej, zbudowanej w latach 1520-1530. Była ona częścią większego założenia obronnego. Nazwa budowli wzięła się z hipotezy, że z racji wyznania jednego z jej kolejnych właścicieli niegdyś służyła arianom.
W muzeum można zobaczyć wiele eksponatów związanych z kowalstwem. Jest tu w pełni wyposażona kuźnia z paleniskiem, kowadłem i miechem kowalskim. Są także ręcznie wykonane metalowe wyroby użytkowe, takie jak grace, motyki, sierpy, czy kosy. Znajduje się tu również bogata kolekcja kowalskich wyrobów artystycznych.
W wieży swoją siedzibę ma także wojciechowskie Muzeum Regionalne.
Zoo w Wojciechowie, Wojciechów
W wojciechowskim zoo można zobaczyć ponad 50 gatunków zwierząt z sześciu kontynentów. Mieszkają tu m.in.: lwy, papugi, małpy, zebry i wiele innych. Jest to jedyne zoo w Polsce hodujące lamparty plamiste. Jako jedno z dwóch w kraju posiada koczkodany nadobne.
Jest tutaj również strefa rekreacyjna – plac zabaw dla dzieci, barek, grill oraz miejsce na ognisko.
Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa, ul. Opolska 2, Karczmiska Pierwsze
Historia kolei wąskotorowej w tym rejonie sięga 1892 r. Jej powstanie wiąże się z przemysłem cukrowniczym. Co ciekawe, wagony towarowe były wówczas ciągnięte przez… konie. Pierwsze parowozy pojawiły się tu w 1912 r. W 1916 r. rozpoczęto przewozy pasażerskie, a w 1938 r. wprowadzono nazwę Nałęczowska Kolej Dojazdowa.
Po 1989 r. liczba przewozów (zarówno towarowych jak i pasażerskich) zaczęła gwałtownie maleć, a z końcem 2001 r. kolej przestała funkcjonować. Bardzo szybko jednak, bo już w grudniu 2002 r. powróciły tu przewozy turystyczne. Obecnie kolej działa pn. Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa.
Podróż nią jest nie lada atrakcją i kończy się ogniskiem. W oczekiwaniu na pociąg można zwiedzić stację oraz muzeum poświęcone kolejce lub wejść na znajdującą się tu wieżę widokową. Ciekawą opcją jest przejażdżka drezyną rowerową.