Kategoria: Trasa 78

 • Trasa 78: Kleszewo, Maków Mazowiecki, Przasnysz, Chorzele

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Cmentarz Armii Czerwonej, Kleszewo

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 12

  wyprawomaniak

  Na cmentarzu spoczywa ponad 16 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej, którzy polegli w walkach o Pułtusk w latach 1944-1945. Pochowano ich w zbiorowych oraz indywidualnych mogiłach. Centralną część nekropolii zajmuje monument w kształcie łuku, z napisem: “Wieczna chwała żołnierzom niezwyciężonej Armii Radzieckiej poległym w walkach o wyzwolenie Polski”.

 • Rynek, Maków Mazowiecki

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 6

  wyprawomaniak

  Krótki przystanek w Makowie Mazowieckim rozpoczynamy od Rynku. Jest to dobra okazja by coś zjeść lub napić się kawy przed dalszą podróżą. Na Rynku znajduje się pomnik w formie kamienia, upamiętniający 550 lat miasta.

 • Centrum Dialogu Kulturowego “Dom Wesołka”, ul. Zielony Rynek 5, Maków Mazowiecki

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 6

  wyprawomaniak

  Centrum mieści się w zabytkowym budynku dawnej bożnicy. Obecnie jest to miejsce wydarzeń kulturalnych, artystycznych i oświatowych. Centrum nazwano na cześć Izaaka Wesołka, autora pierwszej monografii Makowa Mazowieckiego.

  Strona centrum

 • Muzeum Historyczne, Rynek 1, Przasnysz

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 40

  wyprawomaniak

  Muzeum mieści się w budynku XVIII-wiecznego ratusza. Poświęcone jest historii Przasnysza i jego okolicy. Można tu zobaczyć dwie wystawy stałe. Pierwsza opowiada dzieje miasta w czasach jego świetności w XV i XVI wieku. Druga prezentuje jego losy w trakcie I wojny światowej.

  W muzeum organizowane są także wystawy czasowe.

  Strona muzeum

 • Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. św. Wojciecha 1, Przasnysz

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 9

  wyprawomaniak

  Kościół zbudowano w XV wieku w stylu gotyckim. W jego wnętrzu uwagę przykuwa bogato złocony ołtarz główny. W ołtarzu bocznym pw. Matki Boskiej Różańcowej znajduje się XIX-wieczny obraz Najświętszej Maryi Panny, z sukienką ze srebrnej blachy. Ponadto znajdują się tu liczne epitafia.

  W 1550 r. ochrzczony został tu św. Stanisław Kostka. W jednej z kaplic pochowani są jego rodzice oraz bracia. Obok kościoła stoi gotycka dzwonnica, prawdopodobnie z XV wieku.

 • Klasztor Pasjonistów, ul. 3 Maja 34, Przasnysz

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 9

  wyprawomaniak

  Późnogotycki kościół (pw. św. Jakuba i św. Anny) zbudowano w 1618 r. W 1671 r. ukończono przy nim wczesnobarokowe zabudowania klasztorne. Według wielu opinii jest to jeden z najpiękniejszych zespołów klasztornych w Polsce.

  Zbudowano go dla bernardynów, którzy użytkowali go aż do kasaty w 1864 r. W 1923 r. przejęli go pasjoniści. W świątyni znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki z Przasnysza, w 1977 r. ukoronowany koronami papieskimi.

 • Chorzele

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 29

  wyprawomaniak

  Proponuję krótki spacer po urokliwych Chorzelach. Uwagę zwraca tutaj liczna drewniana zabudowa. Warto zobaczyć także kościół pw. Trójcy Przenajświętszej z końca XIX wieku, XIX-wieczny drewniany wiatrak, czy założony w XIX wieku cmentarz żydowski.

 • Zalew Miejski (w Chorzelach)

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 4

  wyprawomaniak

  Jest to zbiornik retencyjny zasilany wodami Orzyca. Nie ma tu kąpieliska, a zalew służy głównie wędkarzom. Jest to jednak dobre miejsce by zatrzymać się na nocleg.