Kategoria: Trasa 79

 • Trasa 79: Wach, Kadzidło, Ostrołęka, Ostrów Mazowiecka

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Muzeum Kurpiowskie, Wach 14

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 93

  wyprawomaniak

  Jest to prywatne muzeum, działające przy gospodarstwie agroturystycznym. Dzięki zgromadzonym tutaj eksponatom można poznać dawną kulturę materialną Kurpi Zielonych. Najstarsze z nich pochodzą z końca XVIII wieku.

  Wystawa podzielona jest na działy tematyczne, takie jak: bartnictwo, tkactwo, plecionkarstwo, szewstwo, czy stolarstwo. Można tu też zobaczyć powozownię oraz park maszyn gospodarczych. Nie lada atrakcją jest rekonstrukcja XIX-wiecznej kopalni bursztynu.

  Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.

  Strona muzeum

 • Zagroda Kurpiowska, ul. Trasa Mazurska 1b, Kadzidło

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 22

  wyprawomaniak

  Jest to muzeum typu skansenowego. Prezentuje typ samotniczy zagrody kurpiowskiej (tzw. siedliska). Znajdujące się tutaj obiekty pochodzą z XIX i XX wieku. W skansenie można zobaczyć m.in. chałupy, oborę, olejarnię, kuźnię, drwalnię, czy spichlerz. Organizowane są także różne imprezy, warsztaty etnograficzne, czy spotkania z twórcami ludowymi.

  Strona skansenu

 • Karczma Nowa Ostoja, ul. Stacha Konwy 3, Ostrołęka

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 17

  wyprawomaniak

  Jeżeli po wizycie w skansenie nabraliście ochoty na regionalną kuchnię, to wizyta w tym miejscu będzie dobrym pomysłem. Już od progu wzrok przyciąga wystrój wnętrza, szczególnie wyrastające z podłogi… drzewa i malwy namalowane na ścianach. Panuje tu przytulna atmosfera, a do tego jedzenie smakuje wybornie!

  Protip: Przy kolejnym obiekcie (mauzoleum) nie można parkować pojazdów o masie powyżej 2,5 tony. Kampera najlepiej zostawić na parkingu przy karczmie.

  Strona karczmy

 • Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką, ul. Warszawska 2a, Ostrołęka

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 17

  wyprawomaniak

  Mauzoleum zbudowano w miejscu XIX-wiecznego, rosyjskiego fortu Bema. Znajduje się tu sarkofag, w którym złożono prochy powstańców listopadowych, poległych w bitwie pod Ostrołęką w 1831 r.

  Można tu też zobaczyć wystawy dotyczące bitwy pod Ostrołęką, historii fortu, a także samego mauzoleum.

  Wewnątrz fortu znajduje się wystawa artylerii Królestwa Polskiego. Z tarasu mauzoleum można oglądać miejsce, gdzie rozegrała się historyczna batalia.

  Strona muzeum

 • Muzeum Kultury Kurpiowskiej, pl. gen. Józefa Bema 8, Ostrołęka

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 79

  wyprawomaniak

  Muzeum mieści się w neoklasycystycznej kamienicy z lat 20. XIX wieku. Poświęcone jest historii i kulturze regionu Ostrołęki.

  Można tu m.in. poznać historię Ostrołęki. Ciekawa ekspozycja poświęcona jest wycinance kurpiowskiej z Puszczy Zielonej, która od 2020 r. znajduje się na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Sporo miejsca poświęcono malarstwu, np. twórczości powstańców listopadowych na emigracji. Osobna wystawa prezentuje polską sztukę z I połowy XX wieku.

  Organizowane są tu również interesujące wystawy czasowe.

  Strona muzeum

 • Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego, ul. Gomulickiego 1a, Ostrołęka

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 17

  wyprawomaniak

  Kościół zbudowano w 1696 r., w stylu barokowym. Łączy się z nim barokowy, pobernardyński klasztor z końca XVIII wieku (bernardyni przebywali tu do 1864 r.).

  W świątyni od 2007 r. znajdują się relikwie św. Antoniego z Padwy. Warto tu też zobaczyć zabytkowe, XVIII-wieczne organy. Z tego okresu pochodzi również pokrywająca wnętrze kościoła polichromia. Godne uwagi są rozległe, podziemne krypty.

 • Plaża miejska, ul. Wioślarska 2, Ostrołęka

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 5

  wyprawomaniak

  Plaża położona jest nad Narwią. Jest to dobre miejsce na chwilę relaksu w słoneczny dzień. Można się tu poopalać lub aktywnie spędzić czas – popływać, pograć w siatkówkę plażową, etc. Dzieci mogą skorzystać z placu zabaw.

 • Aleja Pomników Powstania Listopadowego, Komorowo

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 9

  wyprawomaniak

  Aleja powstała w dwudziestoleciu międzywojennym, na terenie przeniesionej tu z Warszawy, słynnej Szkoły Podchorążych Piechoty (dziś wciąż jest to teren wojskowy). Wzniesiono tu pomniki dowódców powstania listopadowego.

  Niedaleko można także zobaczyć pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

 • Ostrów Mazowiecka

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 10

  wyprawomaniak

  Na koniec proponuję krótką wizytę w Ostrowi Mazowieckiej. Najpierw zobaczymy neobarokowy ratusz z 1927 r. Następnie udamy się do parku miejskiego, by obejrzeć pomnik, wielce zasłużonej dla miasta, księżnej Anny Mazowieckiej. Na cmentarzu parafialnym zobaczymy natomiast drewnianą kaplicę grobową pw. św. Zofii z 1830 r.