Trasa 79: Wach, Kadzidło, Ostrołęka, Ostrów Mazowiecka

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Muzeum Kurpiowskie, Wach 14

Nawiguj

Jest to prywatne muzeum, działające przy gospodarstwie agroturystycznym. Dzięki zgromadzonym tutaj eksponatom można poznać dawną kulturę materialną Kurpi Zielonych. Najstarsze z nich pochodzą z końca XVIII wieku.

Wystawa podzielona jest na działy tematyczne, takie jak: bartnictwo, tkactwo, plecionkarstwo, szewstwo, czy stolarstwo. Można tu też zobaczyć powozownię oraz park maszyn gospodarczych. Nie lada atrakcją jest rekonstrukcja XIX-wiecznej kopalni bursztynu.

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.

Strona muzeum

Zagroda Kurpiowska, ul. Trasa Mazurska 1b, Kadzidło

Nawiguj

Jest to muzeum typu skansenowego. Prezentuje typ samotniczy zagrody kurpiowskiej (tzw. siedliska). Znajdujące się tutaj obiekty pochodzą z XIX i XX wieku. W skansenie można zobaczyć m.in. chałupy, oborę, olejarnię, kuźnię, drwalnię, czy spichlerz. Organizowane są także różne imprezy, warsztaty etnograficzne, czy spotkania z twórcami ludowymi.

Strona skansenu

Karczma Nowa Ostoja, ul. Stacha Konwy 3, Ostrołęka

Nawiguj

Jeżeli po wizycie w skansenie nabraliście ochoty na regionalną kuchnię, to wizyta w tym miejscu będzie dobrym pomysłem. Już od progu wzrok przyciąga wystrój wnętrza, szczególnie wyrastające z podłogi… drzewa i malwy namalowane na ścianach. Panuje tu przytulna atmosfera, a do tego jedzenie smakuje wybornie!

Protip: Przy kolejnym obiekcie (mauzoleum) nie można parkować pojazdów o masie powyżej 2,5 tony. Kampera najlepiej zostawić na parkingu przy karczmie.

Strona karczmy

Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką, ul. Warszawska 2a, Ostrołęka

Nawiguj

Mauzoleum zbudowano w miejscu XIX-wiecznego, rosyjskiego fortu Bema. Znajduje się tu sarkofag, w którym złożono prochy powstańców listopadowych, poległych w bitwie pod Ostrołęką w 1831 r.

Można tu też zobaczyć wystawy dotyczące bitwy pod Ostrołęką, historii fortu, a także samego mauzoleum.

Wewnątrz fortu znajduje się wystawa artylerii Królestwa Polskiego. Z tarasu mauzoleum można oglądać miejsce, gdzie rozegrała się historyczna batalia.

Strona muzeum

Muzeum Kultury Kurpiowskiej, pl. gen. Józefa Bema 8, Ostrołęka

Nawiguj

Muzeum mieści się w neoklasycystycznej kamienicy z lat 20. XIX wieku. Poświęcone jest historii i kulturze regionu Ostrołęki.

Można tu m.in. poznać historię Ostrołęki. Ciekawa ekspozycja poświęcona jest wycinance kurpiowskiej z Puszczy Zielonej, która od 2020 r. znajduje się na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Sporo miejsca poświęcono malarstwu, np. twórczości powstańców listopadowych na emigracji. Osobna wystawa prezentuje polską sztukę z I połowy XX wieku.

Organizowane są tu również interesujące wystawy czasowe.

Strona muzeum

Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego, ul. Gomulickiego 1a, Ostrołęka

Nawiguj

Kościół zbudowano w 1696 r., w stylu barokowym. Łączy się z nim barokowy, pobernardyński klasztor z końca XVIII wieku (bernardyni przebywali tu do 1864 r.).

W świątyni od 2007 r. znajdują się relikwie św. Antoniego z Padwy. Warto tu też zobaczyć zabytkowe, XVIII-wieczne organy. Z tego okresu pochodzi również pokrywająca wnętrze kościoła polichromia. Godne uwagi są rozległe, podziemne krypty.

Plaża miejska, ul. Wioślarska 2, Ostrołęka

Nawiguj

Plaża położona jest nad Narwią. Jest to dobre miejsce na chwilę relaksu w słoneczny dzień. Można się tu poopalać lub aktywnie spędzić czas – popływać, pograć w siatkówkę plażową, etc. Dzieci mogą skorzystać z placu zabaw.

Aleja Pomników Powstania Listopadowego, Komorowo

Nawiguj

Aleja powstała w dwudziestoleciu międzywojennym, na terenie przeniesionej tu z Warszawy, słynnej Szkoły Podchorążych Piechoty (dziś wciąż jest to teren wojskowy). Wzniesiono tu pomniki dowódców powstania listopadowego.

Niedaleko można także zobaczyć pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ostrów Mazowiecka

Nawiguj

Na koniec proponuję krótką wizytę w Ostrowi Mazowieckiej. Najpierw zobaczymy neobarokowy ratusz z 1927 r. Następnie udamy się do parku miejskiego, by obejrzeć pomnik, wielce zasłużonej dla miasta, księżnej Anny Mazowieckiej. Na cmentarzu parafialnym zobaczymy natomiast drewnianą kaplicę grobową pw. św. Zofii z 1830 r.