Trasa 79: Wach, Kadzidło, Ostrołęka, Ostrów Mazowiecka

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Muzeum Kurpiowskie, Wach 14

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 30

wyprawomaniak

Jest to prywatne muzeum, działające przy gospodarstwie agroturystycznym. Dzięki zgromadzonym tutaj eksponatom można poznać dawną kulturę materialną Kurpi Zielonych. Najstarsze z nich pochodzą z końca XVIII wieku.

Wystawa podzielona jest na działy tematyczne, takie jak: bartnictwo, tkactwo, plecionkarstwo, szewstwo, czy stolarstwo. Można tu też zobaczyć powozownię oraz park maszyn gospodarczych. Nie lada atrakcją jest rekonstrukcja XIX-wiecznej kopalni bursztynu.

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.

Strona muzeum

Zagroda Kurpiowska, ul. Trasa Mazurska 1b, Kadzidło

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 10

wyprawomaniak

Jest to muzeum typu skansenowego. Prezentuje typ samotniczy zagrody kurpiowskiej (tzw. siedliska). Znajdujące się tutaj obiekty pochodzą z XIX i XX wieku. W skansenie można zobaczyć m.in. chałupy, oborę, olejarnię, kuźnię, drwalnię, czy spichlerz. Organizowane są także różne imprezy, warsztaty etnograficzne, czy spotkania z twórcami ludowymi.

Strona skansenu

Karczma Nowa Ostoja, ul. Stacha Konwy 3, Ostrołęka

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 12

wyprawomaniak

Jeżeli po wizycie w skansenie nabraliście ochoty na regionalną kuchnię, to wizyta w tym miejscu będzie dobrym pomysłem. Już od progu wzrok przyciąga wystrój wnętrza, szczególnie wyrastające z podłogi… drzewa i malwy namalowane na ścianach. Panuje tu przytulna atmosfera, a do tego jedzenie smakuje wybornie!

Protip: Przy kolejnym obiekcie (mauzoleum) nie można parkować pojazdów o masie powyżej 2,5 tony. Kampera najlepiej zostawić na parkingu przy karczmie.

Strona karczmy

Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką, ul. Warszawska 2a, Ostrołęka

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 10

wyprawomaniak

Mauzoleum zbudowano w miejscu XIX-wiecznego, rosyjskiego fortu Bema. Znajduje się tu sarkofag, w którym złożono prochy powstańców listopadowych, poległych w bitwie pod Ostrołęką w 1831 r.

Można tu też zobaczyć wystawy dotyczące bitwy pod Ostrołęką, historii fortu, a także samego mauzoleum.

Wewnątrz fortu znajduje się wystawa artylerii Królestwa Polskiego. Z tarasu mauzoleum można oglądać miejsce, gdzie rozegrała się historyczna batalia.

Strona muzeum

Muzeum Kultury Kurpiowskiej, pl. gen. Józefa Bema 8, Ostrołęka

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 30

wyprawomaniak

Muzeum mieści się w neoklasycystycznej kamienicy z lat 20. XIX wieku. Poświęcone jest historii i kulturze regionu Ostrołęki.

Można tu m.in. poznać historię Ostrołęki. Ciekawa ekspozycja poświęcona jest wycinance kurpiowskiej z Puszczy Zielonej, która od 2020 r. znajduje się na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Sporo miejsca poświęcono malarstwu, np. twórczości powstańców listopadowych na emigracji. Osobna wystawa prezentuje polską sztukę z I połowy XX wieku.

Organizowane są tu również interesujące wystawy czasowe.

Strona muzeum

Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego, ul. Gomulickiego 1a, Ostrołęka

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 10

wyprawomaniak

Kościół zbudowano w 1696 r., w stylu barokowym. Łączy się z nim barokowy, pobernardyński klasztor z końca XVIII wieku (bernardyni przebywali tu do 1864 r.).

W świątyni od 2007 r. znajdują się relikwie św. Antoniego z Padwy. Warto tu też zobaczyć zabytkowe, XVIII-wieczne organy. Z tego okresu pochodzi również pokrywająca wnętrze kościoła polichromia. Godne uwagi są rozległe, podziemne krypty.

Plaża miejska, ul. Wioślarska 2, Ostrołęka

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 5

wyprawomaniak

Plaża położona jest nad Narwią. Jest to dobre miejsce na chwilę relaksu w słoneczny dzień. Można się tu poopalać lub aktywnie spędzić czas – popływać, pograć w siatkówkę plażową, etc. Dzieci mogą skorzystać z placu zabaw.

Aleja Pomników Powstania Listopadowego, Komorowo

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 6

wyprawomaniak

Aleja powstała w dwudziestoleciu międzywojennym, na terenie przeniesionej tu z Warszawy, słynnej Szkoły Podchorążych Piechoty (dziś wciąż jest to teren wojskowy). Wzniesiono tu pomniki dowódców powstania listopadowego.

Niedaleko można także zobaczyć pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ostrów Mazowiecka

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 8

wyprawomaniak

Na koniec proponuję krótką wizytę w Ostrowi Mazowieckiej. Najpierw zobaczymy neobarokowy ratusz z 1927 r. Następnie udamy się do parku miejskiego, by obejrzeć pomnik, wielce zasłużonej dla miasta, księżnej Anny Mazowieckiej. Na cmentarzu parafialnym zobaczymy natomiast drewnianą kaplicę grobową pw. św. Zofii z 1830 r.