Kategoria: Trasa 8

  • Trasa 8: Mechelinki, Rumia, Wejherowo, Sławutowo, Mechowo, Puck

    Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

    (więcej…)
  • Klif, Mechelinki

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 13

    wyprawomaniak.pl

    Mechelinki to stara wieś kaszubska. Znajduje się tutaj molo, przystań rybacka oraz targ rybny. Główną atrakcją jest natomiast klif o wysokości 20-30 metrów. Można na niego wejść lub wjechać samochodem. Leśna, piaszczysta, wyboista droga prowadzi na sam szczyt klifu. Schodami można zejść z klifu na plażę.

    Dojazd na klif

  • Kaktusiarnia, ul. Partyzantów 2, Rumia

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 13

    wyprawomaniak.pl

    Kiedyś była to największa kaktusiarnia w Polsce. W ośmiu szklarniach zgromadzone było ponad 2 miliony okazów z całego świata. Dziś została już tylko jedna szklarnia, a właściciele odchodzą na emeryturę.

    Trzeba się więc pospieszyć jeśli chcecie odwiedzić to miejsce i zobaczyć ciekawe rośliny. Jeśli zaś któryś okaz wyjątkowo się Wam spodoba… to macie szczęście, istnieje możliwość zakupu. Z góry uprzedzam, nie wyjdziecie stąd z pustymi rękami 🙂

    Godziny otwarcia

  • Plac Jakuba Wejhera, Wejherowo

    Nawiguj

    Wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 14

    wyprawomaniak.pl

    Spacer po Wejherowie zaczynamy od  Placu Jakuba Wejhera, który był założycielem miasta. Znajduje się tu ratusz wybudowany w 1650 r. Możemy również zobaczyć ciekawą fontannę z rzeźbą św. Franciszka otoczonego zwierzętami.

    Wejherowo znane jest z XVII-wiecznej Kalwarii Wejherowskiej.  Jest to zespół 26 kaplic zlokalizowanych na trzech wzgórzach o biblijnych nazwach: Góra Oliwna, Syjon, Golgota. Odległości między kaplicami wyznaczono tak, by odpowiadały kolejnym odcinkom drogi Jezusa w Jerozolimie. Cała trasa liczy 5 kilometrów.

    Ze względu na pandemię kaplice można oglądać tylko z zewnątrz.  Jeśli nie chcecie przechodzić całej trasy na piechotę, to zapewne ucieszy Was informacja, że do części kaplic można podjechać samochodem.

    Kalwaria Wejherowska

  • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki, ul. Zamkowa 2a, Wejherowo

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 18

    wyprawomaniak.pl

    Muzeum mieści się w XIX-wiecznym pałacu, otoczonym pięknym parkiem. Można tu spacerować alejami wśród kwiatów, podziwiać fontanny, a nawet spotkać bieliki i żurawie!

    W muzeum można zapoznać się z kulturą kaszubską, czy pamiątkami po twórcach i działaczach z tego regionu.  Zobaczymy tutaj również instrumenty, takie jak diabelskie skrzypce czy burczybas oraz stroje ludowe i dwustronne hafty.

    Zwiedzanie muzeum

  • Osada Sławutowo, ul. Wejherowska 76, Sławutowo

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 24

    wyprawomaniak.pl

    Jest to zrekonstruowany gród Słowian z IX wieku. Osada otoczona jest palisadą. Składa się z trzech bram obronnych i ośmiu chat. Wrażenie robi wyjątkowa dbałość rekonstruktorów o detale. Wcale mnie to nie dziwi. Osoby które tu pracują to pasjonaci, wspaniale przygotowani do swojej roli.

    Przewodnicy którzy zabierają nas w wyprawę po świecie dawnych Słowian ubrani są w stroje z epoki. Spotkać możemy tkaczkę, garncarza, piekarza, zielarkę czy rymarza. To dzięki nim dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy o życiu naszych przodków: jak mieszkali, pracowali i walczyli,  czym się żywili i leczyli. Wizyta tutaj, to fascynująca podróż w czasie.

    Zwiedzanie osady

  • Grota Mechowska


    Nawiguj


    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 9

    wyprawomaniak.pl


    Jaskinia Mechowska została odkryta w 1818 r. Długość jej korytarzy wynosi 61 metrów, ale zwiedzającym udostępniono tylko niewielki fragment z końcową izbą.  Jest to najmniejsza jaskinia jaką zwiedzałem, mimo tego uważam, że warto do niej zajrzeć. 

    Uwaga: Większość bardzo krótkiej trasy trzeba pokonywać w kucki.

    Zwiedzanie jaskini

  • Port rybacki, molo, Puck

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 9

    wyprawomaniak.pl

    Port rybacki w Pucku znajduje się w miejscu, w którym od 1920 r. istniał pierwszy port wojenny II Rzeczypospolitej. Brak możliwości jego rozbudowy zadecydował o tym, że w 1926 r. został on przeniesiony do Gdyni.

    Krótki spacer po Pucku możemy zacząć właśnie tutaj. Następnie udajemy się w stronę molo i przystani jachtowej.

    Dla szukających wrażeń, tuż obok jest park linowy.

  • Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy, Stary Rynek 28, Puck

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 15

    wyprawomaniak.pl

    Ekspozycja w muzeum poświęcona jest historii pomorskiego pszczelarstwa. Możemy tu obejrzeć ule i narzędzia niezbędne do prac w pasiece, pochodzące z XVII wieku.

    Muzeum ma trzy oddziały: w Pucku przy ul. Wałowej 11 (poświęcony kaszubskiej kulturze ludowej), w Nadolu przy ul. Bałtyckiej 2 (Zagroda Gburska i Rybacka) oraz we Władysławowie, przy ul. Morskiej 6 (Hallerówka – willa gen. Józefa Hallera).

    Zwiedzanie muzeum