Trasa 8: Mechelinki, Rumia, Wejherowo, Sławutowo, Mechowo, Puck

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Klif, Mechelinki

Nawiguj

Mechelinki to stara wieś kaszubska. Znajduje się tutaj molo, przystań rybacka oraz targ rybny. Główną atrakcją jest natomiast klif o wysokości 20-30 metrów. Można na niego wejść lub wjechać samochodem. Leśna, piaszczysta, wyboista droga prowadzi na sam szczyt klifu. Schodami można zejść z klifu na plażę.

Dojazd na klif

Kaktusiarnia, ul. Partyzantów 2, Rumia

Nawiguj

Kiedyś była to największa kaktusiarnia w Polsce. W ośmiu szklarniach zgromadzone było ponad 2 miliony okazów z całego świata. Dziś została już tylko jedna szklarnia, a właściciele odchodzą na emeryturę.

Trzeba się więc pospieszyć jeśli chcecie odwiedzić to miejsce i zobaczyć ciekawe rośliny. Jeśli zaś któryś okaz wyjątkowo się Wam spodoba… to macie szczęście, istnieje możliwość zakupu. Z góry uprzedzam, nie wyjdziecie stąd z pustymi rękami 🙂

Godziny otwarcia

Plac Jakuba Wejhera, Wejherowo

Nawiguj

Spacer po Wejherowie zaczynamy od  Placu Jakuba Wejhera, który był założycielem miasta. Znajduje się tu ratusz wybudowany w 1650 r. Możemy również zobaczyć ciekawą fontannę z rzeźbą św. Franciszka otoczonego zwierzętami.

Wejherowo znane jest z XVII-wiecznej Kalwarii Wejherowskiej.  Jest to zespół 26 kaplic zlokalizowanych na trzech wzgórzach o biblijnych nazwach: Góra Oliwna, Syjon, Golgota. Odległości między kaplicami wyznaczono tak, by odpowiadały kolejnym odcinkom drogi Jezusa w Jerozolimie. Cała trasa liczy 5 kilometrów.

Ze względu na pandemię kaplice można oglądać tylko z zewnątrz.  Jeśli nie chcecie przechodzić całej trasy na piechotę, to zapewne ucieszy Was informacja, że do części kaplic można podjechać samochodem.

Kalwaria Wejherowska

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki, ul. Zamkowa 2a, Wejherowo

Nawiguj

Muzeum mieści się w XIX-wiecznym pałacu, otoczonym pięknym parkiem. Można tu spacerować alejami wśród kwiatów, podziwiać fontanny, a nawet spotkać bieliki i żurawie!

W muzeum można zapoznać się z kulturą kaszubską, czy pamiątkami po twórcach i działaczach z tego regionu.  Zobaczymy tutaj również instrumenty, takie jak diabelskie skrzypce czy burczybas oraz stroje ludowe i dwustronne hafty.

Zwiedzanie muzeum

Osada Sławutowo, ul. Wejherowska 76, Sławutowo

Nawiguj

Jest to zrekonstruowany gród Słowian z IX wieku. Osada otoczona jest palisadą. Składa się z trzech bram obronnych i ośmiu chat. Wrażenie robi wyjątkowa dbałość rekonstruktorów o detale. Wcale mnie to nie dziwi. Osoby które tu pracują to pasjonaci, wspaniale przygotowani do swojej roli.

Przewodnicy którzy zabierają nas w wyprawę po świecie dawnych Słowian ubrani są w stroje z epoki. Spotkać możemy tkaczkę, garncarza, piekarza, zielarkę czy rymarza. To dzięki nim dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy o życiu naszych przodków: jak mieszkali, pracowali i walczyli,  czym się żywili i leczyli. Wizyta tutaj, to fascynująca podróż w czasie.

Zwiedzanie osady

Grota Mechowska

Nawiguj

Jaskinia Mechowska została odkryta w 1818 r. Długość jej korytarzy wynosi 61 metrów, ale zwiedzającym udostępniono tylko niewielki fragment z końcową izbą.  Jest to najmniejsza jaskinia jaką zwiedzałem, mimo tego uważam, że warto do niej zajrzeć. 

Uwaga: Większość bardzo krótkiej trasy trzeba pokonywać w kucki.

Zwiedzanie jaskini

Port rybacki, molo, Puck

Nawiguj

Port rybacki w Pucku znajduje się w miejscu, w którym od 1920 r. istniał pierwszy port wojenny II Rzeczypospolitej. Brak możliwości jego rozbudowy zadecydował o tym, że w 1926 r. został on przeniesiony do Gdyni.

Krótki spacer po Pucku możemy zacząć właśnie tutaj. Następnie udajemy się w stronę molo i przystani jachtowej.

Dla szukających wrażeń, tuż obok jest park linowy.

Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy, Stary Rynek 28, Puck

Nawiguj

Ekspozycja w muzeum poświęcona jest historii pomorskiego pszczelarstwa. Możemy tu obejrzeć ule i narzędzia niezbędne do prac w pasiece, pochodzące z XVII wieku.

Muzeum ma trzy oddziały: w Pucku przy ul. Wałowej 11 (poświęcony kaszubskiej kulturze ludowej), w Nadolu przy ul. Bałtyckiej 2 (Zagroda Gburska i Rybacka) oraz we Władysławowie, przy ul. Morskiej 6 (Hallerówka – willa gen. Józefa Hallera).

Zwiedzanie muzeum