Kategoria: Trasa 80

  • Trasa 80: Licheń, Ślesin, Mrówki, Kruszwica

    Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

    (więcej…)
  • Bazylika pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, ul. Klasztorna 4, Licheń Stary

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 39

    wyprawomaniak

    Sanktuarium w Licheniu Starym stanowi ogromny kompleks sakralny o międzynarodowym znaczeniu. Początek dały mu objawienia maryjne z I połowy XIX wieku. Bazylika pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej jest jego główną świątynią.

    Jest to największy kościół w Polsce. Powstał w latach 1994-2004 jako wotum dziękczynne narodu polskiego za 2 tysiące lat chrześcijaństwa. Znajduje się tu cudowny obraz Matki Bożej Licheńskiej z końca XVIII wieku. Ponadto można w nim zobaczyć największy w Polsce (i czwarty co do wielkości w Europie) zespół organów.

    Do bazyliki przylegają dzwonnica z trzema dzwonami, w tym największym w Polsce dzwonem Maryja Bogurodzica oraz wieża, na której znajdują się dwa tarasy widokowe.

    Strona sanktuarium

  • Golgota licheńska, ul. Klasztorna 4, Licheń Stary

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 24

    wyprawomaniak

    Golgota znajduje się na terenie licheńskiego sanktuarium. Została zbudowana w 1985 r. Ma 25 metrów wysokości. Jest to sztuczne wzgórze z wytyczonymi licznymi ścieżkami. Stoją przy nich różne kaplice, tablice i rzeźby, przede wszystkim związane z męką Jezusa Chrystusa.

    Budowla jest zadośćuczynieniem za podziurawienie strzałami z pistoletu krucyfiksu przez niemiecką nazistkę, Bertę Bauer, podczas II wojny światowej. Krucyfiks ten można zobaczyć w licheńskiej bazylice w kaplicy pw. św. Krzyża.

  • Plaża miejska, ul. Napoleona, Ślesin

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 12

    wyprawomaniak

    Plaża położona jest nad Jeziorem Ślesińskim. Jest to doskonałe miejsce do rekreacji. Podczas wypoczynku można skorzystać z wielu punktów gastronomicznych. Jest tu także plac zabaw. Obok plaży znajduje się przystań, gdzie można wypożyczyć łódkę czy rowerek wodny, a także popłynąć w rejs statkiem wycieczkowym.

  • Skansen archeologiczny, Mrówki

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 17

    wyprawomaniak

    Skansen stanowi rekonstrukcję średniowiecznej fortalicji, istniejącej tutaj od końca XIII do połowy XIV wieku. Głównym obiektem jest wieża mieszkalna. Obok niej stoi chata. Zabudowania położone są na 7-metrowym kopcu, otoczonym fosą. W wieży urządzono wystawę prezentującą część odkrytych tutaj zabytków. Na jej najwyższym piętrze znajduje się taras widokowy.

    Uwaga: Nawigacja błędnie pokazuje lokalizację skansenu. Aby trafić we właściwe miejsce kliknijcie nawiguj pod nazwą obiektu.

    Strona skansenu

  • Spichlerz dworski, Rzeszynek

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 3

    wyprawomaniak

    Jest to najstarszy spichlerz dworski na Kujawach. Zbudowano go w 1709 r. Stanowi cenny zabytek architektury drewnianej. Jest dostępny jedynie z zewnątrz.

  • Rynek, Kruszwica

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 6

    wyprawomaniak

    Wizytę w Kruszwicy zaczynamy od Rynku. Otaczają go kamienice pochodzące z II połowy XIX i początku XX wieku, z cechami eklektyzmu i secesji. Przy wschodniej pierzei stoi kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, zbudowany w 1928 r.

  • Mysia Wieża, ul. Podzamcze, Kruszwica

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 22

    wyprawomaniak

    Jest to pozostałość zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego około 1350 r. W 1657 r. warownia została wysadzona przez Szwedów. Mysia Wieża jednak ocalała. Dziś przyciąga turystów i stanowi doskonały punkt widokowy. Sprzyja temu jej położenie na Półwyspie Rzępowskim, nad jeziorem Gopło.

    Nazwa wieży nawiązuje do legendy o Popielu, którego zjadły myszy, co według jednej z wersji miało miejsce właśnie w Kruszwicy. Warto przy tym zaznaczyć, że Mysia Wieża pochodzi ze znacznie późniejszego okresu, niż te wydarzenia.

    Obok wieży można zobaczyć fragment murów obronnych oraz zejść do zamkowych podziemi.

  • Bazylika kolegiacka pw. śś. Piotra i Pawła, ul. Kolegiacka 26, Kruszwica

    Nawiguj

    wyprawomaniak.pl

    Zdjęcie 1 z 4

    wyprawomaniak

    Świątynia została zbudowana w XII wieku, prawdopodobnie jako kościół klasztorny benedyktynów. Jest jednym z najważniejszych zabytków architektury romańskiej w Polsce.

    Warto obejrzeć jej surowe wnętrze. Zachowały się tu ślady malowideł romańskich. Wśród licznych zabytków do najbardziej wiekowych należą: romańska kamienna chrzcielnica i romańska kropielnica oraz późnogotyckie rzeźby przedstawiające ukrzyżowanie Chrystusa.