Trasa 80: Licheń, Ślesin, Mrówki, Kruszwica

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Bazylika pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, ul. Klasztorna 4, Licheń Stary

Nawiguj

Sanktuarium w Licheniu Starym stanowi ogromny kompleks sakralny o międzynarodowym znaczeniu. Początek dały mu objawienia maryjne z I połowy XIX wieku. Bazylika pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej jest jego główną świątynią.

Jest to największy kościół w Polsce. Powstał w latach 1994-2004 jako wotum dziękczynne narodu polskiego za 2 tysiące lat chrześcijaństwa. Znajduje się tu cudowny obraz Matki Bożej Licheńskiej z końca XVIII wieku. Ponadto można w nim zobaczyć największy w Polsce (i czwarty co do wielkości w Europie) zespół organów.

Do bazyliki przylegają dzwonnica z trzema dzwonami, w tym największym w Polsce dzwonem Maryja Bogurodzica oraz wieża, na której znajdują się dwa tarasy widokowe.

Strona sanktuarium

Golgota licheńska, ul. Klasztorna 4, Licheń Stary

Nawiguj

Golgota znajduje się na terenie licheńskiego sanktuarium. Została zbudowana w 1985 r. Ma 25 metrów wysokości. Jest to sztuczne wzgórze z wytyczonymi licznymi ścieżkami. Stoją przy nich różne kaplice, tablice i rzeźby, przede wszystkim związane z męką Jezusa Chrystusa.

Budowla jest zadośćuczynieniem za podziurawienie strzałami z pistoletu krucyfiksu przez niemiecką nazistkę, Bertę Bauer, podczas II wojny światowej. Krucyfiks ten można zobaczyć w licheńskiej bazylice w kaplicy pw. św. Krzyża.

Plaża miejska, ul. Napoleona, Ślesin

Nawiguj

Plaża położona jest nad Jeziorem Ślesińskim. Jest to doskonałe miejsce do rekreacji. Podczas wypoczynku można skorzystać z wielu punktów gastronomicznych. Jest tu także plac zabaw. Obok plaży znajduje się przystań, gdzie można wypożyczyć łódkę czy rowerek wodny, a także popłynąć w rejs statkiem wycieczkowym.

Skansen archeologiczny, Mrówki

Nawiguj

Skansen stanowi rekonstrukcję średniowiecznej fortalicji, istniejącej tutaj od końca XIII do połowy XIV wieku. Głównym obiektem jest wieża mieszkalna. Obok niej stoi chata. Zabudowania położone są na 7-metrowym kopcu, otoczonym fosą. W wieży urządzono wystawę prezentującą część odkrytych tutaj zabytków. Na jej najwyższym piętrze znajduje się taras widokowy.

Uwaga: Nawigacja błędnie pokazuje lokalizację skansenu. Aby trafić we właściwe miejsce kliknijcie nawiguj pod nazwą obiektu.

Strona skansenu

Spichlerz dworski, Rzeszynek

Nawiguj

Jest to najstarszy spichlerz dworski na Kujawach. Zbudowano go w 1709 r. Stanowi cenny zabytek architektury drewnianej. Jest dostępny jedynie z zewnątrz.

Rynek, Kruszwica

Nawiguj

Wizytę w Kruszwicy zaczynamy od Rynku. Otaczają go kamienice pochodzące z II połowy XIX i początku XX wieku, z cechami eklektyzmu i secesji. Przy wschodniej pierzei stoi kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, zbudowany w 1928 r.

Mysia Wieża, ul. Podzamcze, Kruszwica

Nawiguj

Jest to pozostałość zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego około 1350 r. W 1657 r. warownia została wysadzona przez Szwedów. Mysia Wieża jednak ocalała. Dziś przyciąga turystów i stanowi doskonały punkt widokowy. Sprzyja temu jej położenie na Półwyspie Rzępowskim, nad jeziorem Gopło.

Nazwa wieży nawiązuje do legendy o Popielu, którego zjadły myszy, co według jednej z wersji miało miejsce właśnie w Kruszwicy. Warto przy tym zaznaczyć, że Mysia Wieża pochodzi ze znacznie późniejszego okresu, niż te wydarzenia.

Obok wieży można zobaczyć fragment murów obronnych oraz zejść do zamkowych podziemi.

Bazylika kolegiacka pw. śś. Piotra i Pawła, ul. Kolegiacka 26, Kruszwica

Nawiguj

Świątynia została zbudowana w XII wieku, prawdopodobnie jako kościół klasztorny benedyktynów. Jest jednym z najważniejszych zabytków architektury romańskiej w Polsce.

Warto obejrzeć jej surowe wnętrze. Zachowały się tu ślady malowideł romańskich. Wśród licznych zabytków do najbardziej wiekowych należą: romańska kamienna chrzcielnica i romańska kropielnica oraz późnogotyckie rzeźby przedstawiające ukrzyżowanie Chrystusa.