Trasa 81: Inowrocław, Pakość

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Tężnie solankowe im. dr Jana Oseta, ul. Przy Stawku 77, Inowrocław

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 10

wyprawomaniak

Tężnie otwarto w 2001 r. Położone są w parku Solankowym. Dojdziemy do nich m.in. drewnianym mostem nad parkowym stawem. Na ich szczycie znajduje się taras widokowy, skąd można podziwiać panoramę okolicy.

Park Solankowy, Inowrocław

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 14

wyprawomaniak

Proponuję teraz spacer po parku Solankowym. Jest to park zdrojowy. Na jego terenie znajdują się liczne zakłady lecznicze oraz bogata infrastruktura rekreacyjna. Nieopodal tężni znajduje się aleja Dębów, z drzewami posadzonymi przez znanych gości Inowrocławia, m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Irenę Szewińską, czy Wojciecha Kilara. Wśród licznych rzeźb i pomników na uwagę z pewnością zasługuje… ławeczka Teściowej, którą znajdziecie w tutejszej pijalni wód.

Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, ul. Plebanka 10, Inowrocław

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 10

wyprawomaniak

Kościół zbudowano w 1901 r. w stylu neoromańskim. Charakterystyczna jest jego strzelista wieża, mierząca około 77 metrów wysokości. W środku warto zwrócić uwagę m.in. na złotą mozaikę ze scenami religijnymi i patriotycznymi, ołtarze boczne, marmurową ambonę, czy organy z 1902 r.

Nieopodal znajduje się także inny kościół (pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny), znacznie starszy, pochodzący z przełomu XII i XIII wieku.

Rynek, Inowrocław

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 10

wyprawomaniak

Rynek otaczają eklektyczne kamienice z przełomu XIX i XX wieku. Na ścianie jednego z budynków w północnej pierzei znajduje się efektowny zegar słoneczny. Na środku placu stoi oryginalna fontanna, z kolei bliżej jego południowego krańca pomnik Królowej Jadwigi, patronki miasta.

Kościół pw. św. Mikołaja, ul. ks. Bogdana Gordona 4, Inowrocław

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 5

wyprawomaniak

Murowana świątynia została wzniesiona pod koniec XV wieku. Była wielokrotnie przebudowywana. Wystrój wnętrza utrzymany jest w stylu barokowym. Do najstarszych zabytków należą: ołtarz pw. św. Krzyża z unikatową, gotycką figurą Chrystusa, ołtarz pw. św. Anny oraz ołtarz pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.

Inowrocławska Terma, ul. Świętokrzyska 107, Inowrocław

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 3

wyprawomaniak

Jest to basen rekreacyjny z solanką. Położony jest w pobliżu parku Solankowego. Polecam Wam wizytę w tym miejscu w celach leczniczych lub po prostu dla odpoczynku i relaksu.

Strona termy

Muzeum im. Jana Kasprowicza, ul. Solankowa 33, Inowrocław

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 15

wyprawomaniak

Muzeum ma charakter regionalny. Jego siedzibą jest pałac mieszczański z 1896 r.

Możemy tu obejrzeć wystawę biograficzną, poświęconą patronowi muzeum, Janowi Kasprowiczowi. Osobne ekspozycje poświęcono Stanisławowi Przybyszewskiemu i Stanisławowi Szenicy. Zobaczymy tu także wystawę sztuki polskiej z przełomu XIX i XX wieku i galerię portretów ze zbiorów rodziny Trzcińskich. Ponadto można tu obejrzeć kolekcję dawnych widoków polskich miast oraz kolekcję szklanych przycisków do papieru.

Strona muzeum

Rynek, Pakość

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 7

wyprawomaniak

Krótką wizytę w Pakości rozpoczynamy od Rynku. Można tu zobaczyć kilka zabytkowych kamienic. Uwagę zwraca ratusz z 1907 r. Stoi przed nim oryginalny pomnik – ławka na której siedzi św. Jakub, patron miasta.

Kalwaria Pakoska, Pakość

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 7

wyprawomaniak

Jest to zespół 25 kaplic pasyjnych, których budowę rozpoczęto w 1628 r. Poszczególne z nich rozsiane są po całej Pakości. Szczególną uwagę warto zwrócić na kościół pw. Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej, będący XII stacją Drogi Krzyżowej.

Wewnątrz znajduje się ołtarz główny w formie Golgoty. Wśród zabytków należy wymienić także: ołtarze boczne, rokokową ambonę, chrzcielnicę, drewniany chór, czy barokowe obrazy z wizerunkami świętych. Znajduje się tu także największa w Polsce część relikwii drzewa Krzyża Świętego.

W pobliżu kościoła znajdują się także trzy wcześniejsze oraz dwie ostatnie stacje Drogi Krzyżowej.