Trasa 82: Karlino, Białogard, Podborsko

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Ratusz (pl. Jana Pawła II 6) i kościół pw. św. Michała Archanioła (pl. Jana Pawła II 8), Karlino

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 8

wyprawomaniak

Zwiedzanie Karlina rozpoczynamy od ratusza, który zbudowano w 1912 r. w stylu eklektycznym. Następnie kierujemy się do pobliskiego kościoła pw. św. Michała Archanioła. Ta gotycka świątynia powstała w 1510 r. Przez długi czas (w latach 1534-1945) należała do protestantów.

Wśród zabytkowego wyposażenia warto zwrócić uwagę na: XVIII-wieczny ołtarz boczny, XIX-wieczne organy, romańską kropielnicę z przełomu XII i XIII wieku, czy też XVIII-wieczny dzwon.

Zamek biskupów kamieńskich w Karlinie (ul. Szczecińska) i spichlerz (ul. Spichlerzowa 7), Karlino

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 15

wyprawomaniak

Historia zamku sięga końca XIII wieku. W XIV wieku powstał murowany, gotycki zamek, w późniejszym okresie przebudowany w renesansową rezydencję. W czasie wojny siedmioletniej został zniszczony i popadł w ruinę. Później został rozebrany. Do naszych czasów przetrwała najniższa kondygnacja głównego skrzydła warowni.

Pobliski spichlerz zbudowano prawdopodobnie w II połowie XIX wieku. Pierwotnie wchodził w skład zespołu młyna wodnego. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na elementy oryginalnej stolarki okiennej i drzwiowej.

Obecnie zamek i spichlerz pozostają w rękach prywatnych. Ich zwiedzanie jest możliwe za zgodą właścicieli.

Muzeum Ziemi Karlińskiej, ul. Szymanowskiego 17, Karlino

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 15

wyprawomaniak

Jest to muzeum regionalne. Mieści się w neogotyckim budynku z 1905 r. Można tu obejrzeć stałą ekspozycję, poświęconą osadnictwu w Karlinie po II wojnie światowej. Oprócz tego organizowane są tu wystawy czasowe.

Strona muzeum

Most kolejowy, Karlino

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 3

wyprawomaniak

Okazały most kolejowy nad Radwią zbudowano w 1859 r. Jego otwarcie zaszczycił swoją obecnością Wilhelm I, późniejszy cesarz niemiecki. Stanowi ważny zabytek inżynierii budowlanej. Najlepiej prezentuje się z pobliskiej przystani kajakowej.

Izba Tradycji Regionalnej, pl. Wolności 4-5, Białogard

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 15

wyprawomaniak

Izba pełni funkcję lokalnego muzeum. Można tu zobaczyć wystawę dotyczącą historii ziemi białogardzkiej oraz ekspozycję poświęconą Wojciechowi Sawilskiemu, artyście i pierwszemu kustoszowi Muzeum w Białogardzie po II wojnie światowej. Ciekawie prezentuje się wystawa orderów i odznaczeń Aleksandra Kwaśniewskiego.

Obok izby stoi klasycystyczny Stary Ratusz z 1827 r. Po drugiej stronie placu można zobaczyć relikty jego dawnej zabudowy.

Strona izby

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ul. Najświętszej Marii Panny 17, Białogard

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 5

wyprawomaniak

Kościół zbudowano na początku XIV wieku. Wielokrotnie był niszczony i odbudowywany. Wewnątrz znajduje się barokowy ołtarz główny. Ponadto warto zwrócić uwagę na ambonę z 1688 r. oraz organy z 1775 r. Do świątyni przylega wieża z 1880 r.

Brama Wysoka (ul. Grottgera) i mury obronne (ul. Matejki), Białogard

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 5

wyprawomaniak

Umocnienia pochodzą z XIV wieku. Brama Wysoka jest jedną z dwóch, zbudowanych wówczas bram miejskich (druga już nie istnieje). Kiedyś znajdowały się w niej areszt miejski oraz mieszkanie dozorcy. Obecnie mieszczą się tu galeria sztuki i centrum kultury. W sklepieniu bramy wmurowane jest metalowe strzemię, które – jak głosi legenda – zostało zdobyte przez białogardzian w czasie… bitwy o krowę w 1469 r.

Muzeum Zimnej Wojny Podborsko 3001, Podborsko

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 24

wyprawomaniak

Muzeum mieści się w schronie nr 17, będącym częścią tajnej radzieckiej bazy atomowej. Baza ta jest jedyną pozostałością po atomowym arsenale w Polsce, która przetrwała do dnia dzisiejszego.

Schron nr 17 zachował się w prawie nienaruszonym stanie. Możemy tu obejrzeć komplet instalacji umożliwiających załodze bezpieczną służbę, magazyny oraz halę przeładunkową z wciąż działającymi urządzeniami, używanymi do przemieszczania wózków z głowicami jądrowymi.

Podczas zwiedzania możemy poznać nie tylko historię bazy, lecz także dzieje zimnej wojny w Polsce, a w szczególności na Pomorzu Zachodnim. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.

Strona muzeum