Kategoria: Trasa 83

 • Trasa 83: Połczyn Zdrój, Zarańsko, Drawsko Pomorskie

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Szlak rowerowy R-15 (Stary Kolejowy Szlak)

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 4

  wyprawomaniak

  Szlak przebiega południkowo. Łączy wybrzeże Bałtyku z Pojezierzem Wałeckim. Na początkowym odcinku ma dwa warianty. Startuje przy kołobrzeskim molo lub w Mielnie i prowadzi do Skrzatusza. W zależności od wariantu ma 192 lub 201 kilometrów długości.

  Specyfiką szlaku są odcinki wytyczone starotorzami, z miejscami odpoczynku urządzonymi tam, gdzie kiedyś znajdowały się stacje kolejowe.

 • Park Zdrojowy, Połczyn-Zdrój

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 16

  wyprawomaniak

  Jest to jeden z najpiękniejszych parków zdrojowych w Polsce. W jego granicach znajduje się aż pięć sanatoriów. Park dzieli się na dwie części. Starsza, pochodząca z XIX wieku, urządzona jest w stylu francuskim. Znajdują się tu m.in. amfiteatr oraz zabytkowa pijalnia wody Joasia. Młodsza urządzona jest w stylu angielskim. Jej oś wyznacza wijąca się pośród zieleni Wogra.

 • Pałac w Połczynie-Zdroju, ul. Zamkowa 1, Połczyn-Zdrój

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 13

  wyprawomaniak

  Początki obecnego pałacu sięgają XV wieku. Zbudowano tu wówczas zamek, który jednak nie dotrwał do naszych czasów. W 1515 r. na jego murach powstała nowa rezydencja, która – w wyniku rozbudowy w latach 1770-1772 – zyskała dzisiejszy kształt. Obecnie mieści się tu biblioteka.

  Po obejrzeniu pałacu możemy przespacerować się na pobliski rynek (pl. Wolności).

  Strona zamku

 • Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Rynkowa 8, Połczyn-Zdrój

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 10

  wyprawomaniak

  Początki kościoła sięgają końca XIV wieku. Dwukrotnie był odbudowywany po pożarach (w 1515 r. i w 1743 r.). Obecny, neogotycki wygląd uzyskał w latach 1860-1870. W latach 1545-1945 należał do protestantów.

  Najcenniejszym zabytkiem świątyni jest płyta nagrobna biskupa kamieńskiego Erazma von Manteuffla z 1544 r. Warto też zwrócić uwagę na XVII-wieczną, ludową rzeźbę Ostatniej Wieczerzy.

 • Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Zarańsko 8a

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 6

  wyprawomaniak

  Kościół zbudowano w II połowie XIX wieku, w stylu neoromańskim. Obok świątyni znajduje się dzwonnica na dwa dzwony. Starszy pochodzi z 1843 r., zaś młodszy z 1923 r.

 • Mury obronne, ul. Obrońców Westerplatte, Drawsko Pomorskie

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 10

  wyprawomaniak

  Umocnienia zostały zbudowane w XIV wieku. Do dziś przetrwały dwa niewielkie fragmenty murów: przy ul. Cmentarnej oraz na dziedzińcu szkoły podstawowej przy ul. Obrońców Westerplatte.

  Obok drugiej lokalizacji można zobaczyć pomnik upamiętniający żołnierzy radzieckich, poległych w rejonie Drawska Pomorskiego w 1945 r. Pomnik składa się z dwóch czołgów T-34, ustawionych na cokole.

 • Magazyn Solny, ul. Kilińskiego 4, Drawsko Pomorskie

  Nawiguj

  wyprawomaniak.p

  Zdjęcie 1 z 32

  wyprawomaniak

  Budynek powstał około 1700 r. Wzniesiono go w konstrukcji ryglowej. Takie budynki, niegdyś popularne na Pomorzu, obecnie są unikatami. Początkowo, przez krótki czas, był to magazyn soli. Później pełnił inne funkcje. Obecnie mieści się tu muzeum regionalne. Można w nim zobaczyć pamiątki związane z historią Drawska Pomorskiego.

  Strona muzeum

 • Kościół pw. Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, ul. Obrońców Westerplatte 35, Drawsko Pomorskie

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 13

  wyprawomanaik

  Kościół wzniesiono na przełomie XIV i XV wieku. Wyróżnia się wysoką, 75-metrową wieżą. Słynie także z tzw. bestiariuszy, czyli zdobień umieszczonych na ostrołukowych portalach bocznych, niespotykanych w innych kościołach na Pomorzu.

  Wewnątrz warto zwrócić uwagę na barokowy ołtarz główny z 1706 r. Neobarokowe elementy (m.in. prospekt organowy, ambona, czy stalle w prezbiterium) pochodzą z początku XX wieku.

  Od czasów reformacji do końca II wojny światowej kościół należał do protestantów.