Trasa 85: Sępolno Wielkie, Szczecinek

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Pomorska Góra Piasku

Nawiguj

Jest to sztuczny nasyp piaskowy o wysokości dochodzącej do 245 metrów n.p.m. Powstał w wyniku wydobycia kruszywa. Rozpościera się z niego ładny widok na okolicę. W sprzyjających warunkach podobno można stąd nawet dostrzec Koszalin. Chętnie odwiedzają to miejsce miłośnicy motocykli terenowych i quadów.

Rynek (pl. Wolności), Szczecinek

Nawiguj

Zwiedzanie Szczecinka zaczynamy od rynku. Wzrok przyciąga tu przede wszystkim ratusz z 1852 r. Zbudowano go w stylu eklektycznym z przewagą elementów neoromańskich. Po obejrzeniu ratusza proponuję krótki spacer okolicznymi uliczkami i ewentualnie pit stop na kawę 🙂

Muzeum Regionalne, ul. Szkolna 1, Szczecinek

Nawiguj

Muzeum gromadzi zbiory związane ze Szczecinkiem oraz Pomorzem. Możemy tu poznać dzieje miasta i regionu, lokalną sztukę i rzemiosło. Zobaczymy kolekcje sreber oraz eksponatów związanych z myślistwem. Osobne wystawy opowiadają o pomorskiej szlachcie i o militarnej historii Szczecinka.

Muzeum jest także ważnym punktem dla rowerzystów. Jest bowiem miejscem startu wycieczek rowerowych, wiodących do dawnych majątków i siedzib szlacheckich w regionie. Opisano je w publikacji pt. “Szlakiem pomorskich rodów szlacheckich – rowerowy przewodnik historyczny”. Jej autorem jest jeden z tutejszych muzealników.

Strona muzeum

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ul. 3 Maja 1a, Szczecinek

Nawiguj

Jest to neogotycka świątynia, zbudowana na początku XX wieku. Do 1945 r. należała do protestantów. Wyróżnia się wysoką, 78-metrową wieżą. W kościele znajdują się organy z 1908 r.

W pobliżu kościoła stoi ciekawy budynek szkoły muzycznej z 1910 r.

Zamek Książąt Pomorskich i Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior, ul. Mickiewicza 2, Szczecinek

Nawiguj

Zamek jest malowniczo położony na półwyspie, nad jeziorem Trzesiecko. Powstał w XIV wieku. Był wielokrotnie przebudowywany, pełnił też różne funkcje.

Do dziś zachowało się jedynie południowe skrzydło zamku. Mieści się tu centrum konferencyjne. Poza tym dawny zamkowy dziedziniec otaczają budynki, które powstały w miejscu zamkowych zabudowań. W jednym z nich mieści się Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior.

Wejście do centrum prowadzi od strony jeziora. Zwiedzimy tu ciekawą, interaktywną wystawę, poświęconą przyrodzie i ekologii. W trakcie zwiedzania możemy samodzielnie wykonać różne eksperymenty. Przy centrum działa szkółka żeglarska. Atrakcją jest też spacer po półokrągłym molo.

Strona centrum

Wieża Bismarcka, ul. Szczecińska, Szczecinek

Nawiguj

Wieża znajduje się nad jeziorem Trzesiecko. Powstała w 1910 r. Takie wieże budowano w różnych miejscach (także poza Europą) by sławić imię żelaznego kanclerza i wyrażać niemiecką dumę narodową. Dziś wykorzystywana jest jako punkt widokowy.

Mysia Wyspa, Szczecinek

Nawiguj

Jest to półwysep nad jeziorem Trzesiecko. Znajduje się tu popularne kąpielisko. Są tu punkty gastronomiczne, plac zabaw i boisko do siatkówki plażowej. Można też popłynąć stąd w rejs statkiem wycieczkowym.

Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza, ul. Kościuszki 93, Szczecinek

Nawiguj

Muzeum mieści się w bunkrze B-Werk, jednym z największych bunkrów Wału Pomorskiego. Możemy tu zobaczyć jego wyposażenie oraz kolekcję militariów z okresu II wojny światowej, a także poznać historię Wału Pomorskiego. Ekspozycja zewnętrzna obejmuje armaty i czołg.

W lesie niedaleko muzeum znajdują się inne fragmenty fortyfikacji Wału Pomorskiego.

Strona muzeum