Trasa 86: Borne Sulinowo, Wałcz

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Półwysep Głowa Orła, Borne Sulinowo

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 5

wyprawomaniak

Półwysep położony jest nad jeziorem Pile. Ma charakterystyczny kształt, który przypomina głowę orła. Przebiega tędy ścieżka edukacyjno-przyrodnicza, pozwalająca na podziwianie okolicznej przyrody.

Muzeum Militarnej Historii, ul. Wojska Polskiego 1, Borne Sulinowo

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 20

wyprawomaniak

W muzeum można obejrzeć różnego rodzaju pojazdy wojskowe: ciężarówki, wozy opancerzone, haubicę samobieżną, czy czołg. Co ważne, wszystkie są w pełni sprawne! Organizowane są tutaj eventy, w trakcie których muzealne eksponaty można zobaczyć podczas dynamicznych pokazów, z użyciem profesjonalnej pirotechniki. Jest to jedyne takie muzeum w Polsce.

Strona muzeum

Punkt widokowy na Wrzosowiska Kłomińskie

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 10

wyprawomaniak

Punkt widokowy znajduje się w rezerwacie przyrody Diabelskie Pustacie. Rezerwat chroni Wrzosowiska Kłomińskie – największe w Polsce i jedne z największych w Europie. Wrzosowiska te powstały na terenie dawnego poligonu wojskowego. Wrzos zajął teren pozbawiony – w wyniku działalności wojskowej – pierwotnej roślinności.

Protip: Najbardziej spektakularne widoki zagwarantuje Wam wizyta na przełomie sierpnia i września.

Poradziecki skład głowic jądrowych (obiekt 3002), Brzeźnica-Kolonia

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 6

wyprawomaniak

Skład powstał w latach 70. XX wieku. Był jednym z trzech takich obiektów w Polsce. Do dziś zachowało się po nim niewiele: dwa magazyny głowic jądrowych, kilka elementów infrastruktury, pozostałości po okopach i ukryciach dla pojazdów i żołnierzy, wartownie oraz plac apelowy.

Skansen Bojowy I Armii Wojska Polskiego, Zdbice

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 7

wyprawomaniak

W skansenie prezentowane jest uzbrojenie, wykorzystywane przez polskich żołnierzy w walkach o przełamanie Wału Pomorskiego w 1945 r. Obecnie na wystawie można zobaczyć m.in. czołg T-34-85, haubicę oraz działo przeciwlotnicze.

Skansen znajduje się nad jeziorem Zdbiczno – zejście nad brzeg zajmie Wam chwilę. Darmowy parking przy skansenie jest dobrym miejscem na nocleg.

Aleja Gwiazd Sportu, Wałcz

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 12

wyprawomaniak

Aleja położona jest malowniczo nad jeziorem Raduń. Poświęcona jest sportowcom, którzy urodzili się, lub trenowali w Wałczu. Obok poszczególnych tabliczek z nazwiskami uhonorowanych osób można przeczytać informacje na ich temat.

Muzeum Ziemi Wałeckiej, ul. Pocztowa 14, Wałcz

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 12

wyprawomanika

Muzeum ma charakter lokalny. Można tu poznać pradzieje regionu Wałcza oraz jego historię aż do odbudowy miasta po II wojnie światowej. Interesujące zbiory dotyczą walk o przełamanie Wału Pomorskiego oraz osadnictwa na okolicznych terenach po 1945 r. Część eksponatów stanowią artystyczne meble i wyroby rzemiosła artystycznego.

Strona muzeum

Most Kłosowski, al. Zdobywców Wału Pomorskiego 99, Wałcz

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 7

wyprawomaniak

Jest to most wiszący, zbudowany w 1978 r. Ma 85 metrów długości. Łączy brzegi rynnowego jeziora Raduń w jego najwęższym miejscu. Przeznaczony jest dla ruchu pieszego.

Skansen fortyfikacyjny Grupa Warowna Cegielnia, ul. Południowa, Wałcz

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 30

wyprawomaniak

Grupa warowna Cegielnia położona jest między jeziorami Zamkowym i Chmiel Duży. Stanowi część umocnień Wału Pomorskiego. Obecnie znajduje się tu skansen militarny. Można zwiedzać umocnienia, a w pawilonie wystawienniczym zobaczyć militaria, umundurowanie, fotografie i dokumenty, związane z walkami na Pojezierzu Wałeckim w trakcie II wojny światowej. Niezwykle interesująca jest plenerowa ekspozycja broni i pojazdów wojskowych.