Trasa 87: Olsztyn, Złoty Potok, Siedlec

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Ruchoma szopka, ul. Kühna 1, Olsztyn (koło Częstochowy)

Nawiguj

Szopka mieści się w zabytkowej chałupie z XIX wieku. Jej twórcą jest lokalny artysta, Jan Wewiór. Szopka składa się z ponad 800 figur, a prawie 350 z nich jest ruchomych. Cały czas jest rozbudowywana. Obok scen biblijnych przedstawione są tu również sceny z życia mieszkańców regionu oraz z historii Polski.

Oprócz szopki można tu obejrzeć rzeźbione inscenizacje legend i wydarzeń związanych z pobliskim zamkiem.

Strona szopki

Zamek w Olsztynie, Olsztyn (koło Częstochowy)

Nawiguj

Początki zamku sięgają końca XIII wieku. Powstał w ramach systemu orlich gniazd. W kolejnych latach był systematycznie umacniany i rozbudowywany. Jednak w I połowie XVII wieku warownia zaczęła popadać w ruinę, a dzieła jej zniszczenia dopełnił potop szwedzki.

Dziś zamkowe ruiny udostępnione są do zwiedzania. Przebiega tędy Szlak Orlich Gniazd.

Strona zamku

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela, ul. Kościelna 6, Olsztyn (koło Częstochowy)

Nawiguj

Kościół zbudowano w 1729 r. w stylu późnobarokowym. W jego wnętrzu znajdują się bogato zdobione ołtarze. Uwagę zwraca przede wszystkim ołtarz główny.

W kościelnej krypcie spoczywają m.in. szczątki konfederaty barskiego o nieustalonej tożsamości. Według niektórych był to bliski współpracownik Kazimierza Pułaskiego.

W kościelnym murze znajduje się kapliczka z obrazem św. Barbary, z początku XVIII wieku.

Restauracja Spichlerz, ul. Kazimierza Wielkiego 2, Olsztyn (koło Częstochowy)

Nawiguj

Restauracja mieści się w zabytkowym spichlerzu z 1783 r. Pierwotnie stał on we wsi Borowno. Na obecne miejsce przeniesiono go w 2007 r. Jest cennym przykładem staropolskiej drewnianej architektury ludowej. Na jego drugiej kondygnacji znajduje się prawdopodobnie najdłuższa w Polsce belka, wykorzystana w budownictwie drewnianym, mierząca 19,6 metra.

Strona restauracji

Pałac Raczyńskich (ul. Kościuszki 9) i Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego (ul. Kościuszki 11), Złoty Potok

Nawiguj

Pałac został zbudowany w XIX wieku w stylu klasycystycznym przez Wincentego Krasińskiego, ojca Zygmunta Krasińskiego. Obecnie jest w złym stanie i nie można go zwiedzać.

Muzeum znajduje się obok pałacu, w XIX-wiecznym dworku. Można tu zobaczyć pamiątki po rodzinie Krasińskich oraz wystawę poświęconą bitwie pod Janowem, rozegranej we wrześniu 1939 r.

 Zwiedzanie możemy zakończyć spacerem po XIX-wiecznym, przypałacowym parku w stylu angielskim.

Strona muzeum

Diabelskie Mosty

Nawiguj

Jest to charakterystyczny, wapienny ostaniec skalny, o wysokości przekraczającej 15 metrów. Jest porozcinany wielkimi szczelinami. Jego wierzchołki łączył kiedyś most, zbudowany z inicjatywy Zygmunta Krasińskiego, który chętnie spacerował po okolicy. On też nadał skałom ich oryginalną nazwę.

Z miejscem tym łączą się różne legendy, m.in. związane z Panem Twardowskim.

Poprowadzono tu liczne drogi wspinaczkowe. Obok biegnie Szlak Orlich Gniazd.

Zamek Ostrężnik, Siedlec

Nawiguj

Zamek powstał prawdopodobnie na początku XIV wieku. Prawdopodobnie też nie został ukończony lub był użytkowany bardzo krótko. Do dziś zachowały się jedynie fragmenty wałów i murów oraz relikty budynku mieszkalnego i baszty. W skale, na której stała warownia, znajduje się Jaskinia Ostrężnicka.

Jaskinia Siedlecka (Na Dupce)

Nawiguj

Jaskinia położona jest pod szczytem Dupki. Długość jej głównego ciągu wynosi 75 metrów. Łączą się z nią ludowe podania o Panu Twardowskim.

Jaskinię można samodzielnie zwiedzać, pamiętajcie jednak o latarce i odpowiednim obuwiu.

Pustynia Siedlecka

Nawiguj

Jest to dawne wyrobisko piasku, eksploatowane do lat 60. XX wieku. Zajmuje powierzchnię 25 hektarów. Można tu spotkać typowo pustynne gatunki roślin. Atrakcją pustyni są wydmy osiągające wysokość 30 metrów. Znajduje się tu również źródło Oaza, tworzące bezodpływowe oczko wodne, wokół którego rosną rośliny szuwarowe.

Pustynia jest popularna wśród fanów sportów motorowych.